natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Kyber terorismus je celosvětovou hrozbou

  6. března 2008  15:53

  NATO: Kyber terorismus je celosvětovou hrozbou
  Severoatlantická aliance považuje nebezpečí kyber útoků za stejně vážné jako je hrozba raketového útoku. Internetová špionáž a terorismus v současné době představují jednu z nejzávažnějších hrozeb pro světovou bezpečnost.

  „Obrana před kyber útoky je nyní zmiňovanýma stejně často jako protiraketová obrana a energetická bezpečnost,“ prohlásil Sulejman Anil, který má na starosti ochranu Severoatlantické aliance před počítačovými útoky. „Viděli jsme již mnoho počítačových útoků a myslíme si, že tento problém jen tak rychle nezmizí. Pokud by se proti tomuto nezavedla celosvětová opatření, mohly by se kyber útoky stát globálním problémem,“ dodal Anil.

  Anil varoval před státy, které by mohly sponzorovat internetové útoky na členské země NATO. Mezi největší hrozby kyber terorismu patří útoky na internetové komunikační sítě nebo útoky na servery oficiálních institucí.

  Varování před hrozbami kyber útoků byla projednávána na každoročním londýnském kongresu E-Crime. Jeho účastníky byli bankovní experti, významní představitelé policie a počítačového průmyslu.

  Čtěte také:
  NATO: „Kyber-útoky“ jsou hrozbou
  Elektronické útoky jsou bezpečnostním problémem

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  NATO žádá Rusko o logistickou podporu pro ISAF
  Severoatlantická aliance v současnosti zvažuje nové strategie, které by do Afghánistánu pomohly přinést rozvoj a mír, a zřejmě se proto obrátí s prosbou o pomoc na Rusko. K tomuto kroku se NATO uchýlí i přesto, že Afghánci mají neblahé zkušenosti s brutální ruskou invazí do jejich země roku 1979, po které následovala desetiletá okupace.

  NATO chce od Ruska povolení přepravovat přes jeho území své vybavení a jednotky do Afghánistánu. Aliance nebude žádat ani přítomnost ruských jednotek v zemi ani nasazení ruských útočných vrtulníků, které byly v Afghánistánu používány ruskými silami v 80. letech minulého století. Jejich nasazení by totiž mohlo pomoci propagandě Talibanu a uškodit aliančním silám v očích afghánské veřejnosti.

  „Rusko by nám mohlo pomoci umožněním pravidelného využívání jeho přepravních cest, abychom do Afghánistánu dostali zásoby pro naše vojáky. Rusko by také mohlo přispět výzbrojí a výstrojí pro afghánskou armádu,“ řekl zvláštní vyslanec NATO pro Kavkaz a střední Asii Robert Simmons.

  Čtěte také:
  NATO blahopřeje Medveděvovi ke zvolení ruským prezidentem

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Američané se možná vrátí do Uzbekistánu
  Uzbekistán možná povolí Spojeným státům americkým využívat svoji vojenskou leteckou základnu Termez pro doplňování paliva do letadel mířících do Afghánistánu.  Jakýkoli návrat amerických sil do Uzbekistánu by rozzuřil Rusko, které obviňuje Severoatlantickou alianci ze spouštění nových závodů ve zbrojení tím, že je vojensky přítomna blízko ruských hranic.

  Základnu Termez v současnosti využívají němečtí vojáci. „Vítáme rozhodnutí Uzbekistánu poskytnout svoji základnu k využívání dalším zemím,“ řekl k záležitosti Robert Simmons, zvláštní vyslanec NATO na Kavkaze a ve střední Asii. Uzbecká vláda, obviňovaná Západem z potlačování základních práv a svobod občanů a netolerance jakékoli opozice, se ke zprávě nevyjádřila.

  Uzbekistán byl spojencem Spojených států ve válce s terorismem, ovšem před třemi lety vykázal americké jednotky ze své základny Karshi-Khanabad, když Západ odsoudil Uzbekistán kvůli střelbě na demonstranty ve městě Andižan. Při nepokojích tehdy zahynuly stovky lidí.

  Čtěte také:
  NATO chce lepší vztahy s Uzbekistánem

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Simmons: NATO je znepokojeno situací v Arménii
  „Arménie je partnerskou zemí Severoatlantické aliance. Oceňujeme pokrok, který Arménie prokazuje v reformování a zlepšování svých institucí a demokratické společnosti. Na druhé straně jsme ovšem velmi znepokojeni událostmi z poslední doby, zejména nepokoji a násilím v Jerevanu. Budeme o těchto událostech jednat během našich vzájemných setkání,“ prohlásil Robert Simmons, zvláštní vyslanec NATO na Kavkaze a střední Asii.

  V komentáři k možným východiskům z problémů mezi Arménií a Ázerbájdžánem Simmons řekl, že Aliance do jejich řešení není přímo zapojena. Vyjádřil pouze naději, že obě strany dojdou k řešení situace rychle.

  Čtěte také:
  Náhorní Karabach: NATO doporučuje vyjednávání
  Arménie je znepokojena plánem na radar v Ázerbájdžánu

  Zdroj: Today (Ázerbájdžán)

  ---

  O přizvání Gruzie a Ukrajiny do MAP nerozhodnuto
  Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice prohlásila, že Severoatlantické aliance musí postupovat obezřetně ohledně pozvánky ke vstupu pro Ukrajinu a Gruzii. Rice zdůraznila, že NATO je organizací založenou na konsenzu všech členských států, a proto musí všech 26 současných členů jednomyslně rozhodnout o umožnění přistoupení dalším zemím do Aliance. 

  „Samozřejmě o této otázce budu detailně jednat se svými protějšky,“ řekla ministryně Rice před začátkem neformálního setkání ministrů zahraničí členských států NATO. Jeden z vysokých aliančních představitelů prohlásil, že NATO se dosud nerozhodlo, zda pozvat Gruzii a Ukrajinu ke vstupu do Akčního plánu členství (MAP) na jeho dubnovém summitu v Bukurešti. Program MAP pomáhá zemím usilujícím o vstup do NATO dosáhnout aliančních standardů a připravit je na možné budoucí členství v této organizaci.

  Čtěte také:
  Ukrajina se asi připojí k Akčnímu plánu členství
  Gruzie čeká na hodnotící zprávu NATO
  Estonský prezident lobbuje za členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

  Zdroj: AFP (Francie)

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media