NATO již přepravilo 2000 afrických vojáků
Severoatlantická aliance podporuje a pomáhá misi Africké unie v súdánské provincii Dárfúr. Africké síly se snaží přispět k ukončení vleklé občanské války v regionu a NATO má zajišťovat přepravu afrických mírových jednotek. Severoatlantická rada se rozhodla poskytnout mírové misi Africké unie přepravní kapacity a výcvik v oblasti logistiky. Také Evropská unie přislíbila pomoc.
Alianční koordinační středisko pro leteckou přepravu a jeho evropská obdoba v nizozemském městě Eindhovenu budou koordinovat snahu NATO a EU. Hlavní slovo při rozhodování si však ponechají Afričané.
V rámci této mise se od července Spojeným států podařilo do oblasti přesunout 1350 vojáků. S cílem podpořit snahu aliance Velká Británie podpořila přepravu dalších zhruba sedmi set nigerijských vojáků do oblasti Dárfúru. Podpora aliance Africké unii bude pokračovat i v průběhu září.
Čtěte TÉMA natoaktual.cz:
NATO podporuje africkou misi v Dárfúru
Zdroj: NATO
---
Uzbekistán požaduje stažení amerických sil
Uzbekistán oficiální cestou nařídil stažení amerických sil ze země. Američané až donedávna používali uzbeckou leteckou základnu na podporu své protiteroristické operace v sousedním Afghánistánu. Uzbecké představitele pobouřila americká kritika porušování lidských práv v zemi, zejména v souvislosti s nedávným incidentem ve městě Andižon.
Interpretace květnových událostí se liší, uzbecká vláda vidí za nepokoji vliv islámských extrémistů, kdežto Západ včetně Spojených států hodnotí zásah uzbeckých sil jako brutální potlačení protivládní demonstrace. Odhodlání uzbeckých představitelů požadovat stažení amerických vojáků je také z velké části motivováno rozhodnutím USA přepravit uprchlíky z Andižonu do Rumunska. Uzbecké úřady však požadovaly jejich vydání zpátky do země.
Jak upozorňuje list The New York Times, situace v Uzbekistánu byla jakýmsi testem pro Bushovu administrativu, která se snaží vyvažovat své dvě hlavní zahraničněpolitické priority: šíření demokracie a boj proti terorismu.
Pentagon má na vyklizení základny, která bývá někdy označovaná jako K2, šest měsíců. Podle vyjádření amerického ministerstva obrany bude nicméně armáda schopna pokračovat ve svých operacích v oblasti i po ztrátě uzbecké základny.
Zdroj: The New York Times (USA) a Radio Netherlands (Nizozemí)
---
Američané ruší základny v Německu
Americké ministerstvo obrany oznámilo jména jedenácti vojenských základen, které hodlá opustit do října 2007 v rámci plánu na reorganizaci amerických sil v zámoří. Z toho se pět základen nachází v jižním Bavorsku a dalších šest v okolí města Würzburg. Američané tak plánují stažení jedné pěší a jedné obrněné divize ze země.
Nahradit by je pak měly mnohem menší síly v podobě bojové brigády uzpůsobené pro boj proti terorismu. V Německu je dnes kolem 71 tisíc amerických vojáků, což představuje kolem 70 procent amerických sil na evropském kontinentě. Server Defense News v této souvislosti upozorňuje na prohlášení prezidenta Bushe z minulého roku, že Spojené státy stáhnou z Evropy a Asie 70 tisíc svých vojáků.
Zdroj: Defense News (USA)
---
NATO uvítalo výzvu Karadžičové
Karadžičová vyzvala svého muže, aby se dobrovolně vydal do rukou válečného tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii.
Velitel sil NATO v oblasti brigádní generál Steven Schook řekl, že si je jist, že "pan Karadžič její vzkaz dostal." Podle Schooka aliance bude pokračovat v agresivním stíhání válečných zločinců.
Internetový server BBC upozorňuje, že prohlášení Karadžičové je překvapivé, zejména poté, co zůstávala loajální svému manželovi na útěku po více jak deset let.
Snaha jednotek NATO na polapení Karadžiče se v poslední době zaměřuje zejména na jeho rodinu, a jak se zdá z prohlášení jeho ženy, může takovýto postup přinést výsledky. Otázkou však zůstává, píše reportér BBC, jestli se Karadžičová snaží jen o zmírnění tlaku na svou rodinu anebo se jedná o upřímné gesto z její strany.
Související článek (29.7.2005):
Karadžičova žena chce, aby se její manžel vzdal
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Aliance ocenila služby svého afghánského tlumočníka
Zaher Rasulzad, rodilý Afghánec, který emigroval do Spojených států, obdržel ocenění za své služby pro NATO. Píší o tom noviny The Argus v americkém městě Pleasantonu, kde Zaher bydlí. Zaher chtěl vždy udělat něco pro zemi, v níž žije, a také i pro svou rodnou zemi. Minulý rok se mu toto přání splnilo.
Zaherovi se totiž naskytla příležitost pracovat jako překladatel v Afghánistánu pro Severoatlantickou alianci. Zaher strávil celý jeden rok ve své rodné zemi. „To bylo poprvé v mém životě, co jsem byl tak dlouho od své rodiny,“ řekl Zaher o svém ročním působení v Afghánistánu, kde se zúčastnil více jak sta schůzek s cílem uspíšit odzbrojení afghánských bojovníků. Jeho rodina nechtěla, aby se Zaher do Afghánistánu vracel, protože se bála o jeho život. Zaher je však optimistický a o budoucnosti své rodné země říká: „Vidím, že se Afghánistán ubírá správnou cestou.“
Zdroj: The Argus (USA)