natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO je proti 'amerikanizaci' války v Afghánistánu

  31. března 2009  14:51

  NATO je proti 'amerikanizaci' války v Afghánistánu
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer žádá, aby se mise v Afghánistánu účastnilo více evropských vojáků. „Tohle není válka prezidenta Obamy,“ řekl Scheffer. Varoval před "amerikanizací" války v Afghánistánu a upozornil na roli, kterou má v afghánské misi každý člen Aliance.

  Americký prezident Barack Obama plánuje vyslat další vojáky do Afghánistánu, kteří by tak zvýšili počet vojáků jeho země na 55 tisíc v porovnání s 32 tisíci vojáky ze zbylých států Aliance. Obama tak zažehnal obavy evropských představitelů, které byly vyvolány minulý rok v souvislosti s budoucností další vojenské přítomnosti v Afghánistánu. Ministr obrany USA Robert Gates sám změnil rétoriku a na nedávné schůzce představitelů NATO oznámil, že vítá nabídky spojenců alespoň v podobě finanční či jiné pomoci.

  Čtěte také:
  Členové NATO nechtějí poslat další vojáky do Afghánistánu
  NATO požaduje další vojáky pro Afghánistán

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Dodávka airbusů v nedohlednu
  Konečná realizace evropského projektu Airbus A400M je stále v nedohlednu. Po 15 letech a více než 20 miliardách eur v investicích je tato iniciativa stále vzdálená svému cíli. Neshody uvnitř samotného konsorcia ohrožují budoucnost celého projektu a dodávka prvních letounů se předpokládá až za několik let.

  Státy, které spoléhaly na dodání nových strojů A400M se tím dostávají do nezáviděníhodné situace. Zpoždění dodávky neohrožuje pouze plnění závazků evropských zemí v Afghánistánu, ale zároveň snižuje věrohodnost společných multinárodních projektů. Problémy s airbusy jsou o to vážnější, že přišly v době, kdy americký prezident Obama hledá partnery pro svou novou strategii pro Afghánistán a Pákistán.

  Čtěte také:
  Německo: Nové airbusy stále v nedohlednu
  Dodávky přepravních Airbusů se zpozdí

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Generální tajemník NATO nemusí být vybrán na summitu
  Podle některých diplomatů by turecký odpor vůči dánskému premiérovi Andersi Foghovi Rasmussenovi mohl nechat otázku nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance otevřenou i po dubnovém summitu. Turecká pozice k možnosti vetovat Rassmusenovo jmenování je nejasná, turečtí představitelé přesto vyjádřili znepokojení nad jeho neochotou omluvit se za karikatury proroka Muhameda v roce 2006.

  Někteří představitelé Severoatlantické aliance ve skutečnosti mají pochybnosti, zda by Rasmussen byl vhodnou volbou v době, kdy se Aliance pokouší zlepšit svou “image” v islámském světě. Diplomaté tvrdí, že turecké veto je reálné. Nezvolení nového generálního tajemníka na dubnovém summitu by však nebylo žádnou katastrofou, mandát Scheffera končí až v červenci 2009.

  Čtěte také:
  Turecké veto ohrožuje volbu nového generálního tajemníka NATO

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Gates: USA nesestřelí severokorejskou raketu
  Americký ministr obrany Robert Gates oznámil, že Spojené státy nesestřelí raketu, kterou se zřejmě chystá odpálit Severní Korea. V podstatě vyvrátil slova velitele tichomořské oblasti admirála Timothy Keatinga, který prohlásil, že je armáda USA připravena raketu sestřelit, pokud obdrží příslušný rozkaz. “Myslím si, že pokud by raketa vypadala, že letí na Havaj nebo nějak tak, mohli bychom o tom uvažovat. V této době, ale nemáme žádné plány dělat něco podobného,” řekl Gates.

  Gates očekává, že v nejbližších dnech skutečně dojde k odpalu severokorejské rakety. Odpal by měl podle jeho slov zakrýt vývoj mezikontinentální rakety, tvrdí však, že raketa nemá doposud schopnost dosáhnout oblast Aljašky. Pokud by raketa ohrozila Japonsko, mohli by Japonci svolit k nějaké akci, řekl Gates.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  V Haagu se jedná o Afghánistánu
  Hlavním tématem na haagské konferenci o Afghánistánu bude nový strategický plán amerického prezidenta Baracka Obamy. Obama požaduje mírné navýšení vojáků USA, více civilních poradců a očekává širší regionální spolupráci v regionu. Na 70 účastnících států může být svědky prvních jednání na vysoké úrovni mezi USA a Íránem od roku 1979. V kuloárech se mluví i o možnosti, že by Írán povolil transport nevojenského materiálu přes své území.

  Člen afghánské delegace velvyslanec v USA Said Jawad vyzval svět, aby opět neopustil Afghánistán. Ve svém prohlášení se snažil hájit specifičnost demokratické cesty své země. Nemít strach z policie a moci volně chodit do školy je dle velvyslance důležitější projev demokracie než Bushova snaha zavést volební systém zvenčí.

  Dalšími aktuálním tématem, kterým se konference bude zabývat, je potřeba finančních příspěvků zejména pro rozvoj afghánské armády. Možnosti, jak zlepšit vzájemnou spolupráci mezi OSN, NATO a regionálními organizacemi, budou také na pořadu dne.

  Čtěte také:
  USA hledají shodu ohledně Afghánistánu
  Afghánistán: S Talibanem budeme vyjednávat my

  Zdroj: BBC (Velká Brtiánie)

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media