natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Členské země by měly sdílet vojenské systémy

  2. dubna 2012  16:16

  Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

  NATO: Členské země by měly sdílet vojenské systémy

  Představitelé NATO doufají, že na květnovém summitu v Chicagu odloží členské země stranou své obavy o suverenitu a v principu se shodnou na získání společných obranných schopností. Za tímto záměrem stojí myšlenka, že v době škrtů v obranných rozpočtech se státy spíše shodnou na koordinaci programů nákupu zbraňových systémů.

  Jedna skupina zemí by tak sdílela jednu vojenskou schopnost, zatímco druhá skupina zemí by si společně pořídila jinou, a tak by vznikl logický celek. Ekonomické důvody pro sdílení vojenských schopností jsou velké. Mezi lety 2008 a 2011 muselo své rozpočty na obranu seškrtat dvacet z 28 členských států NATO. Na druhou stranu je obrana chápána jako výsadní záležitost jednotlivých zemí, které nejsou příliš ochotné citlivé programy sdílet s jinými státy. Na summitu NATO v Chicagu tak nejspíš nedojde k uzavření žádných specifických dohod týkajících se oblasti sdílení vojenských systémů.

  Příkladem chytrého sdílení obranných prostředků je air policingová mise NATO v Pobaltí. Členské země NATO se střídají v ochraně vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska, protože tyto země nevlastní nadzvukové letectvo. Pobaltské země na oplátku vyslaly své vojáky do mise v Afghánistánu.  

  Kam dál?
  Alianční chytrá obrana: krátkodobé projekty, dlouhodobé vize
  Rasmussen: Škrty v obranných rozpočtech jsou výzvou pro spolupráci

  Zdroj: Businessweek (USA) 

  ---

  Švédský ministr obrany rezignoval kvůli saúdskoarabskému skandálu

  Švédský ministr obrany Sten Tolgfors rezignoval po mnohatýdenní aféře kolem plánů Švédska pomoci Saúdské Arábii vybudovat zbrojní továrnu. Tolgfors bude i nadále poslancem, ministerstvo obrany dočasně povede ministryně infrastruktury Catharina Elmsaeter-Svaerd.

  Začátkem března veřejnoprávní Švédské rádio uvedlo, že Švédská agentura pro obranný výzkum (FOI) měla již od roku 2007 tajné plány na vybudování továrny na výrobu protitankových zbraní v Saúdské Arábii. Součástí tohoto projektu „Simoom“ bylo vytvoření firmy SSTI, která by obstarávala jednání se Saúdskou Arábií, aby se tak zabránilo přímému napojení na FOI a švédskou vládu. Mnoho švédských politiků přitom Saúdskou Arábii považuje za diktátorský režim.

  Tolgfors připustil, že o plánech FOI věděl, zdůraznil nicméně, že nedošlo k porušení žádných švédských zákonů.

  Zdroj: Defense News (USA) 

  ---

  Napětí mezi Británií a Argentinou trvá i 30 let po válce o Falklandy

  Od začátku války o Falklandy mezi Velkou Británií a Argentinou nyní uplynulo třicet let a nepřátelství mezi těmito dvěma zeměmi se dále prohlubuje a zdá se nepravděpodobné, že by tento konflikt byl vbrzku vyřešen. Válka tehdy trvala 74 dní a skončila porážkou Argentiny.

  „Před válkou byla Británie otevřena jednání o otázce Falkland. Od konfliktu však už žádná britská vláda nebude o suverenitě Falkland ani diskutovat,“ prohlásil Francisco Panizza z London School of Economics. Falklandy jsou zajímavé především svými ložisky ropy.

  Kam dál?
  Bez obav, Falklandy ubráníme, ujišťují britskou veřejnost generálové
  Analýza: Argentina a Falklandy: Čtvrt století po válce

  Zdroj: France 24 (Francie) 

  ---

  Před centrálou NATO v Bruselu zatčeny stovky demonstrantů

  Více než 480 demonstrantů proti Severoatlantické alianci bylo zatčeno před jejím sídlem v Bruselu. Někteří z nich se pokusili vniknout do budov centrály NATO a symbolicky ji zavřít. Protesty souvisejí s květnovým summitem NATO v Chicagu.

  Roel Stynen z mírové organizace Vredesactie obvinil generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena z pokusů změnit Alianci v „nástroj vojenských intervencí“. Odkazoval při tom na alianční mise v Afghánistánu a Libyi.

  Kam dál?
  Chicago zamítlo protestní pochod centrem města v den summitu NATO

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

  ---

  Francouzi učí afghánské policisty vyšetřovat a zatýkat

  Příslušníci oddělení místní afghánské policie v Nejrabu získali certifikáty o dokončení tříměsíčního kurzu kriminálního vyšetřování a vazby poskytovaného francouzskou armádou a vojenskou policií, které jsou součástí úkolového uskupení Lafayette.

  „Kurz byl vytvořen v souladu s afghánským trestním právem a dohlížel na něj úředník se soudní pravomocí. Měl by zlepšit schopnosti místních policistů vést vyšetřování a protipovstalecký boj, odráží situace z reálného afghánského života,“ uvedl plukovník Bruno Jockers z francouzské vojenské policie.

  Výcvik místních policistů se vyplatí. Afghánské policejní jednotky se pravidelně účastní operací s francouzskými silami (tzv. partnering). Při jedné z posledních společných operací zatkli afghánští policisté v Nejrabu deset podezřelých osob, z nichž osm byli povstalci.

  Spolupráci s Francouzi si chválí i šéf místní policie plukovník Ata Muhammad. „Kriminalita se zmenšuje a bezpečnost je v našem údolí lepší než loni. Obyvatelstvo místní policii více věří,“ shrnul Ata Muhammad.

  Kam dál?
  NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země

  Zdroj: NATO ACO

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media