NATO: Členské země by měly sdílet vojenské systémy
Představitelé NATO doufají, že na květnovém summitu v Chicagu odloží členské země stranou své obavy o suverenitu a v principu se shodnou na získání společných obranných schopností. Za tímto záměrem stojí myšlenka, že v době škrtů v obranných rozpočtech se státy spíše shodnou na koordinaci programů nákupu zbraňových systémů.
Jedna skupina zemí by tak sdílela jednu vojenskou schopnost, zatímco druhá skupina zemí by si společně pořídila jinou, a tak by vznikl logický celek. Ekonomické důvody pro sdílení vojenských schopností jsou velké. Mezi lety 2008 a 2011 muselo své rozpočty na obranu seškrtat dvacet z 28 členských států NATO. Na druhou stranu je obrana chápána jako výsadní záležitost jednotlivých zemí, které nejsou příliš ochotné citlivé programy sdílet s jinými státy. Na summitu NATO v Chicagu tak nejspíš nedojde k uzavření žádných specifických dohod týkajících se oblasti sdílení vojenských systémů.
Příkladem chytrého sdílení obranných prostředků je air policingová mise NATO v Pobaltí. Členské země NATO se střídají v ochraně vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska, protože tyto země nevlastní nadzvukové letectvo. Pobaltské země na oplátku vyslaly své vojáky do mise v Afghánistánu.
Kam dál?
Alianční chytrá obrana: krátkodobé projekty, dlouhodobé vize
Rasmussen: Škrty v obranných rozpočtech jsou výzvou pro spolupráci
Zdroj: Businessweek (USA)
---
Švédský ministr obrany rezignoval kvůli saúdskoarabskému skandálu
Švédský ministr obrany Sten Tolgfors rezignoval po mnohatýdenní aféře kolem plánů Švédska pomoci Saúdské Arábii vybudovat zbrojní továrnu. Tolgfors bude i nadále poslancem, ministerstvo obrany dočasně povede ministryně infrastruktury Catharina Elmsaeter-Svaerd.
Začátkem března veřejnoprávní Švédské rádio uvedlo, že Švédská agentura pro obranný výzkum (FOI) měla již od roku 2007 tajné plány na vybudování továrny na výrobu protitankových zbraní v Saúdské Arábii. Součástí tohoto projektu „Simoom“ bylo vytvoření firmy SSTI, která by obstarávala jednání se Saúdskou Arábií, aby se tak zabránilo přímému napojení na FOI a švédskou vládu. Mnoho švédských politiků přitom Saúdskou Arábii považuje za diktátorský režim.
Tolgfors připustil, že o plánech FOI věděl, zdůraznil nicméně, že nedošlo k porušení žádných švédských zákonů.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Napětí mezi Británií a Argentinou trvá i 30 let po válce o Falklandy
Od začátku války o Falklandy mezi Velkou Británií a Argentinou nyní uplynulo třicet let a nepřátelství mezi těmito dvěma zeměmi se dále prohlubuje a zdá se nepravděpodobné, že by tento konflikt byl vbrzku vyřešen. Válka tehdy trvala 74 dní a skončila porážkou Argentiny.
„Před válkou byla Británie otevřena jednání o otázce Falkland. Od konfliktu však už žádná britská vláda nebude o suverenitě Falkland ani diskutovat,“ prohlásil Francisco Panizza z London School of Economics. Falklandy jsou zajímavé především svými ložisky ropy.
Kam dál?
Bez obav, Falklandy ubráníme, ujišťují britskou veřejnost generálové
Analýza: Argentina a Falklandy: Čtvrt století po válce
Zdroj: France 24 (Francie)
---
Před centrálou NATO v Bruselu zatčeny stovky demonstrantů
Více než 480 demonstrantů proti Severoatlantické alianci bylo zatčeno před jejím sídlem v Bruselu. Někteří z nich se pokusili vniknout do budov centrály NATO a symbolicky ji zavřít. Protesty souvisejí s květnovým summitem NATO v Chicagu.
Roel Stynen z mírové organizace Vredesactie obvinil generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena z pokusů změnit Alianci v „nástroj vojenských intervencí“. Odkazoval při tom na alianční mise v Afghánistánu a Libyi.
Kam dál?
Chicago zamítlo protestní pochod centrem města v den summitu NATO
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)
---
Francouzi učí afghánské policisty vyšetřovat a zatýkat
Příslušníci oddělení místní afghánské policie v Nejrabu získali certifikáty o dokončení tříměsíčního kurzu kriminálního vyšetřování a vazby poskytovaného francouzskou armádou a vojenskou policií, které jsou součástí úkolového uskupení Lafayette.
„Kurz byl vytvořen v souladu s afghánským trestním právem a dohlížel na něj úředník se soudní pravomocí. Měl by zlepšit schopnosti místních policistů vést vyšetřování a protipovstalecký boj, odráží situace z reálného afghánského života,“ uvedl plukovník Bruno Jockers z francouzské vojenské policie.
Výcvik místních policistů se vyplatí. Afghánské policejní jednotky se pravidelně účastní operací s francouzskými silami (tzv. partnering). Při jedné z posledních společných operací zatkli afghánští policisté v Nejrabu deset podezřelých osob, z nichž osm byli povstalci.
Spolupráci s Francouzi si chválí i šéf místní policie plukovník Ata Muhammad. „Kriminalita se zmenšuje a bezpečnost je v našem údolí lepší než loni. Obyvatelstvo místní policii více věří,“ shrnul Ata Muhammad.
Kam dál?
NATO: Afghánci brzy převezmou zodpovědnost za většinu země
Zdroj: NATO ACO