natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO považuje Čínu za riziko pro svoji bezpečnost, uvedla americká velvyslankyně

  11. prosince 2020  22:55
  Podle americké velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison jsou si jak Spojené státy, tak Severoatlantická aliance, nyní konečně dobře vědomy nebezpečí, které Čína představuje kvůli své rostoucí armádě, neúctě k intelektuálnímu vlastnictví a tvrdému postupu vůči opozici v Hongkongu.  

  Čínská raketová fregata Jün-čcheng v Severním moři | foto: Koninklijke Marine

  Podle americké velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison jsou si jak Spojené státy, tak Severoatlantická aliance, nyní konečně dobře vědomy nebezpečí, které Čína představuje kvůli své rostoucí armádě, neúctě k intelektuálnímu vlastnictví a tvrdému postupu vůči opozici v Hongkongu. Jde o zatím poslední ze série tvrdých prohlášení, které současná americká vláda vysílá směrem k režimu v Pekingu.

  Pravdivost jejího prohlášení podporují také nedávné vystoupení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, ve kterém posilování Číny označil za něco co „skutečně mění bezpečnostní prostředí, jemuž čelíme“, a nový dokument věnující se budoucnosti Aliance. V něm se uvádí, že „moc, jakou Čína disponuje, a její globální vliv představuje, i s ohledem na její rostoucí autoritářství a teritoriální ambice, významné ohrožení pro otevřené demokratické společnosti.“

  Podle Carisy Nietsche z Centra pro novou americkou bezpečnost však situace není tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Roli v tom mohou sehrát „neliberální demokracie“ jako jsou Maďarsko nebo Turecko, které k autoritářskému způsobu vedení svým způsobem vzhlížejí, nebo obavy některých zemí, aby se Aliance nezaměřovala příliš na Čínu a nezačala zanedbávat hrozby z Ruska. Dodala také, že v analýze rizik spojených s Čínou NATO skutečně „zaspalo“ a nyní přichází alespoň snaha to napravit.

  Zdroj: South China Morning Post (Hongkong)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media