Podle americké velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchison jsou si jak Spojené státy, tak Severoatlantická aliance, nyní konečně dobře vědomy nebezpečí, které Čína představuje kvůli své rostoucí armádě, neúctě k intelektuálnímu vlastnictví a tvrdému postupu vůči opozici v Hongkongu. Jde o zatím poslední ze série tvrdých prohlášení, které současná americká vláda vysílá směrem k režimu v Pekingu.
Pravdivost jejího prohlášení podporují také nedávné vystoupení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, ve kterém posilování Číny označil za něco co „skutečně mění bezpečnostní prostředí, jemuž čelíme“, a nový dokument věnující se budoucnosti Aliance. V něm se uvádí, že „moc, jakou Čína disponuje, a její globální vliv představuje, i s ohledem na její rostoucí autoritářství a teritoriální ambice, významné ohrožení pro otevřené demokratické společnosti.“
Podle Carisy Nietsche z Centra pro novou americkou bezpečnost však situace není tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Roli v tom mohou sehrát „neliberální demokracie“ jako jsou Maďarsko nebo Turecko, které k autoritářskému způsobu vedení svým způsobem vzhlížejí, nebo obavy některých zemí, aby se Aliance nezaměřovala příliš na Čínu a nezačala zanedbávat hrozby z Ruska. Dodala také, že v analýze rizik spojených s Čínou NATO skutečně „zaspalo“ a nyní přichází alespoň snaha to napravit.
Zdroj: South China Morning Post (Hongkong)