natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Čína je pro nás důležitým světovým hráčem

  11. ledna 2008  12:48

  NATO: Čína je pro nás důležitým světovým hráčem
  Čína je pro Severoatlantickou alianci důležitou zemí vzhledem k tomu, jakou úlohu hraje v mezinárodních vztazích. „Vzhledem k pozici Číny, nejen v regionu, ale i mnohem dál, je Čína důležitým hráčem na světové scéně, a proto je důležitá i pro NATO,“ řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Sheffer.

  Čína považuje postavení NATO ve světě také za velmi důležité vzhledem k přítomnosti Aliance v Afghánistánu a Kosovu a díky tomu, že NATO dnes vytváří nová partnerství se zeměmi mimo tradiční oblast Aliance, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea. 

  V posledních letech byl zaznamenán pokrok v NATO-čínských vztazích. Minulé léto navštívil Peking Martin Erdmann, asistent generálního tajemníka NATO. Od nešťastného bombardování čínské ambasády v Bělehradě v roce 1999 to byla vůbec první návštěva vysokého činitele NATO.

  Zdroj: China View (Čína)
   
  ---

  Makedonie v ISAF – důkaz připravenosti na vstup do NATO
  Makedonský ministr obrany Lazar Elenovski se setkal s generál–majorem Bernardem Champouxem, zástupcem velitele mise v Afghánistánu, a s afghánským ministrem obrany Abdulem Rahimem Warakem.

  Tématem jejich diskuze byla účast Makedonie v misi ISAF. „Naše účast v misi je klíčová, neboť dokládá naši připravenost stát se členem NATO,“ řekl ministr Elenovski. Afghánistán přivítal snahu Makedonie o stabilizaci země.

  Čtěte také:
  Turecko pro vstup Makedonie do NATO

  Zdroj: MakFax (Makedonie)

  ---

  NATO v Kosovu zůstane
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer řekl, že kontingent 16 000 vojáků NATO v Kosovu zůstane. „KFOR tam zůstane. Pokud rozmístěné jednotky budou potřebovat pomoct, posily jsou připraveny. Ať si nikdo nemyslí, že si v Kosovu může násilím prosadit svou,“ řekl Scheffer.

  Jednání o finálním statusu Kosova zkrachovala, OSN nedokázala najít řešení, Rusko stále věří v možnost dalšího jednání, zatím co USA a EU trvají na tom, že jednání už byla vyčerpána. Kosovský premiér Hašim Thači prohlásil, že nezávislost Kosova už je jen otázkou týdnů.

  Čtěte také:
  Rusko bude v OSN vetovat nezávislost Kosova

  Zdroj: Mathaba (Velká Británie)
   
  ---

  Rusko varovalo NATO před nerovným jednáním v otázkách bezpečnosti
  Nový ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin varoval Severoatlantickou alianci před diskriminací jiných při prosazování vlastní bezpečnosti. „NATO by mělo pochopit, že ničí bezpečnost by neměla být prosazována na úkor jiných,“ řekl Rogozin.

  Ruský vyslanec také řekl, že se bude zabývat politickými otázkami a jako priority určil Smlouvu o konvenčních silách v Evropě, Kosovo, Írán a Afghánistán.    

  Čtěte také:
  NATO souhlasí s ruským kontroverzním vyslancem

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Scheffer: Spojenci dělají v Afghánistánu, co můžou
  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Shceffer odmítnul, že by spojenci nedělali v Afghánistánu vše, co je v jejich silách, a uvítal vyslání dalších 3000 amerických vojáků a 400 Poláků včetně helikoptér do země.

  „Nemůžete říkat, že spojenci nejsou dost aktivní, protože oni aktivní jsou. Řada států zvyšuje svou angažovanost ve vojenské misi v Afghánistánu… Jsem velice rád, že USA a Polsko vyšlou do země tak výrazné posily,“ řekl Scheffer.

  Mezinárodní bezpečnostní a asistenční síly (ISAF) pod vedením Aliance mají problémy s prosazováním práva a pořádku reprezentovaným prezidentem Karzáím především na jihu a východě země, kde probíhají nejintenzivnější boje s povstalci. Do operace dnes přispívá 39 států a počet vojáků roste. Na konci roku 2007 bylo v zemi 42 000 spojeneckých vojáků.

  Čtěte také:
  USA pošlou do Afghánistánu posily
  Polsko vyšle do Afghánistánu dalších 400 vojáků

  Zdroj: AFP (Francie)

   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media