natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chválí afghánskou policii za zmaření útoku v Kábulu

  16. října 2017  20:36

  Příslušníci afghánské policie. | foto: ISAF Media

  NATO chválí afghánskou policii za zmaření útoku v Kábulu

  Severoatlantická aliance vysoce oceňuje Afghánskou národní policii za zmaření smrtícího útoku ve městě Kábul, uvedl velitel mise NATO Resolute Support generál Nicholson. „Mise Resolute Support oceňuje afghánskou policii za zastavení činnosti, která mohla vést k velkému útoku,“ uvedlo prohlášení NATO. „Ti, kteří se snaží ublížit nevinným afghánským civilistům, nemohou vyhrát,“ dodal generál.

  Policie zadržela podezřelý nákladní vůz, při jehož prohlídce objevila značné množství součástek pro výrobu improvizovaných výbušných zařízení, včetně raket. Podobnou technikou byl letos v květnu proveden útok, který si v Kábulu vyžádal životy více než 150 lidí a stovky dalších zranil.

  Kam dál?
  Mattis: Afghánská armáda je poprvé plně zapojena v boji s al-Káidou (6.10. 2017)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Rusko podporuje Tálibán v boji proti silám NATO

  Moskva financuje vojenské operace hnutí Tálibán zaměřené proti Severoatlantické alianci v Afghánistánu, uvedl deník The Times. Děje se tak skrze skrytý program propírající peníze prodejem paliva, zjistil deník od členů islamistické skupiny a afghánských představitelů.

  Ruské zpravodajské služby vysílají do Afghánistánu konvoje cisteren přes přechod Hairatan na hranicích s Uzbekistánem. Odtud jsou pohonné hmoty zdarma dodávány společnostem zastupujícím Tálibán – dohoda umožňuje hnutí získat prodejem paliva měsíčně zhruba 2,5 milionu dolarů.

  Kam dál?
  Bombový atentátník Tálibánu zaútočil na konvoj NATO (12.9. 2017)

  Zdroj: The Times (Velká Británie)

  ---

  Rusko je připraveno spolupracovat s USA a NATO, říká Lavrov

  Moskva je otevřena spolupráci se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí, ovšem pouze takové, která bude férová a založená na hledání rovnováhy zájmů, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Pokud bude aplikován tento přístup, mohli bychom dosáhnout výsledků,“ dodal ministr.

  Významný potenciál pro „proces vytvoření polycentrického světového uspořádání“ má skupina G20, skládající se ze západních zemí, Ruska a rozvojových zemí, míní Lavrov.

  Kam dál?
  Moskva obvinila USA z porušování mírové dohody mezi Ruskem a NATO (13.10. 2017)

  Zdroj: Tass (Rusko)

  ---

  V komunálních volbách v Makedonii zvítězila současná vláda

  Makedonská vládnoucí strana Sociálních demokratů (SDSM) ohlásila vítězství v komunálních volbách, čímž získala významnou podporu pro svou politiku přibližující balkánský stát k možnému členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. V prvním kole jsme zvítězili ve více než 40 z 81 volených zastupitelstev, uvedl předseda vlády Zoran Zaev a volby označil za „vítězství demokracie“.

  Za nejpravděpodobnějšího kandidáta na příštího člena Aliance označila Makedonii již dříve velvyslankyně Spojených států při NATO Kay Bailey Hutchinson, připomněla však, že země nejdříve musí vyřešit spor o název státu s Řeckem.

  Kam dál?
  Diplomatické napětí mezi Srbskem a Makedonií roste (24.8. 2017)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  Plavidla NATO cvičila s raketami u břehů Skotska

  Bojová plavidla osmi zemí Severoatlantické aliance se zapojila do obranného cvičení Formidable Shield s ostrou střelbou lodí a raketových systémů u Skotska, uvedlo ministerstvo obrany Spojených států. Plavidla z Kanady, Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Španělska, Velké Británie a Spojených států cvičila obranu proti raketám středního doletu a třem protilodním naváděným střelám.

  Aliance zde vůbec poprvé aplikovala koncept „chytré obrany“, kdy část lodí poskytovala ostatním plavidlům ochranu před balistickými raketami.

  Kam dál?
  NATO ukazuje schopnost boje v Pobaltí při cvičení Bayonet Shield (4.10. 2017)

  Zdroj: The Indian Express (Indie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media