natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chrání vzdušný prostor Pobaltí již 10 let

  4. dubna 2014  23:52

  Pohotovostní hangáry na litevské základně Šiauliai (31. srpna 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO chrání vzdušný prostor Pobaltí již 10 let

  „Mise NATO na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí se stala symbolem členství pobaltských zemí v NATO. Všechno začalo 24. března 2004, kdy zde v Šiauliai přistáli zástupci belgických vzdušných sil,“ uvedl na úvod mezinárodní konference litevský ministr obrany Juozas Olekas. Jejím hlavním tématem je alianční politika otevřených dveří.

  Litva si touto konferencí připomíná desetileté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. NATO tehdy zažilo největší rozšiřování od svého vzniku. „Alianční air policing nad Pobaltím je praktickou ukázkou kolektivního principu a nedělitelnosti bezpečnosti, které jsou základními kameny Aliance. Během ukrajinské krize se NATO rozhodlo posílit tuto misi dalšími stíhačkami,“ zdůraznil Olekas. 

  Od začátku mise se do monitorování vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska zapojilo 14 členských zemí NATO. 

  Kam dál?
  Dánské stíhačky mohou posílit obranu Pobaltí (28.3. 2014)
  Pentagon posílá více stíhaček do Pobaltí, kvůli krizi na Ukrajině (6.3. 2014)
  Pobaltí oslavilo deset let v NATO (31.3. 2014)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  ---

  Moskva povolala svého velvyslance při NATO ke konzultacím

  Rusko odvolalo svého velvyslance při NATO ke konzultacím do Moskvy. Stalo se tak dva dny poté, co alianční země přerušily spolupráci s Ruskem kvůli ukrajinské krizi.

  „My jsme si politiku záměrného zvyšování napětí nevybrali, nicméně nevidíme možnost, jak pokračovat v rutinní vojenské spolupráci s NATO,“ uvedl náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov. Ten také obvinil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogh Rasmussena z „konfrontačních vyjádření“, kterých se měl dopustit na schůzce ministrů zahraničí členských zemí NATO v tomto týdnu.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Další ruský vpád na území Ukrajiny by byla historická chyba (3.4. 2014)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Ukrajinští důstojníci se účastní cvičení NATO v Bulharsku

  Podplukovnice ukrajinské armády Valerija Parada je jednou ze skupiny 16 důstojníků, kteří se účastní dvoutýdenního aliančního cvičení v Bulharsku. Parada byla v uplynulých dnech zodpovědná za záchranu lidí, kteří se dostali do nebezpečí v regionu Černého moře.

  Účast ukrajinských důstojníků na aliančním cvičení je ukázkou spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a Ukrajinou. Vojenského cvičení s názvem Saber Guardian se účastní 700 vojáků ze 13 členských a partnerských zemí NATO. Výcvikový prostor Novo Selo, kde se cvičení odehrává, se nachází jen několik stovek kilometrů od krymského poloostrova. 

  „Naši ukrajinští partneři si vedou velice dobře a jsme rádi, že jsou do našeho cvičení zapojeni,“ uvedl zástupce velitele americké armády v Evropě generál Richard Longo. Cvičení se zaměřilo na schopnost vzájemné spolupráce jednotlivých zemí při krizových událostech.

  Kam dál?
  NATO kvůli Ukrajině přerušilo spolupráci s Ruskem (2.4. 2014)
  Rasmussen: NATO pomůže Ukrajině s modernizací armády (28.3. 2014)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Ozerov: Rusko může znemožnit převoz materiálu z Afghánistánu přes své území

  Alianční rozhodnutí pozastavit spolupráci s Ruskem dává Moskvě právo znemožnit Alianci převoz materiálu z Afghánistánu přes ruské území, uvedl předseda Výboru pro obranu a bezpečnost Rady federace Viktor Ozerov.

  „NATO převáží munici, vojenský materiál a vojáky do Afghánistánu přes naše území. Pokud dojde k přerušení naší spolupráce, máme právo přerušit i tyto zásobovací trasy. Aliance si pak bude muset najít nové způsoby pro dopravu lidí a materiálu do Afghánistánu,“ vysvětlil Ozerov s tím, že přeprava byla dohodnuta na základě bilaterálních domluv Ruska s Francií, Itálií, USA, Německem a některými dalšími aliančními zeměmi.

  „Naše spolupráce byla výhodná především pro NATO,“ zdůraznil Ozerov s tím, že Rusko pozastavením spolupráce s Aliancí příliš neztratí. „Myslím, že NATO svoje rozhodnutí přehodnotí, jakmile ochladnou vášně ohledně Ukrajiny,“ dodal Ozerov.

  Kam dál?
  NATO kvůli Ukrajině přerušilo spolupráci s Ruskem (2.4. 2014) 

  Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

  ---

  OSN v Libanonu registruje milion syrských uprchlíků

  Počet syrských uprchlíků v Libanonu překročil jeden milion, uvedly OSN a Libanon ve společném prohlášení, podle nějž jde o šokující milník.

  Uprchlíků ze Sýrie je nyní tolik jako čtvrtina libanonské populace. Polovina uprchlíků jsou děti. Libanonský ministr sociálních věcí Rachid Derbas vyzval k větší mezinárodní podpoře Libanonu, který se snaží vypořádat s obrovským přílivem syrských uprchlíků.

  Na rozdíl od Turecka a Jordánska, které také čelí velkému přílivu syrských uprchlíků, Libanon nezřídil oficiální uprchlické tábory.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media