natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce znát datum afghánských voleb

  14. února 2005  13:31
  NATO chce znát datum voleb v Afghánistánu, Turecko převzalo velení ISAF... V Mnichově se jednalo o budoucí roli NATO... Clintonová pro zásah NATO v Súdánu... NATO pokročilo v trénování iráckých jednotek... Akademie NATO v Iráku zatím nevznikne... To jsou zprávy o NATO z 14. února.  

  NATO chce znát datum voleb v Afghánistánu
  Následující půlrok bude velet mírovým silám NATO v Afghánistánu (ISAF) Turecko, které v neděli převzalo velení od Francouzů. Jak bylo dohodnuto na nedávné schůzce ministrů obrany zemí NATO v Nice, během tohoto období by se měly jednotky rozšířit i na západ země (více zde) a dohlížet na přípravy nadcházejících parlamentních voleb. Vrchním velitelem ISAF se stal turecký generál Etham Erdagi, který vystřídal generála Jeana-Louise Py z Francie, jenž jednotkám NATO velel od srpna 2003.

  Po rozšíření působnosti ISAF se kontrolované území zhruba zdvojnásobí asi na polovinu Afghánistánu. Představitelé NATO též naléhají na afghánskou vládu, aby stanovila datum voleb, které byly původně plánovány 20. května. Kvůli další změně velení v srpnu nebudou jednotky ISAF schopny zabezpečit bezpečnost během letních měsíců. Pokud by se tedy volby neuskutečnily do prvního červencového týdne, budou muset být odsunuty až na září.

  Zdroj: TurkishPress (Turecko)

  ---

  V Mnichově se jednalo o budoucí roli NATO
  Několik významných účastníků mezinárodní konference o bezpečnosti v Mnichově (více zde) podpořilo naděje Severoatlantické aliance na úlohu světového policisty pro boj s novými bezpečnostními hrozbami. Tato podpora je vítané posílení pro organizaci, která po konci studené války hledá nový smysl. Někteří představitelé však varovali, že přítomnost aliance v některých regionech nemusí být vždy vítaná. Podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera je aliance připravená a ochotná pomoci udržet jakýkoli budoucí mír i na Blízkém východě.

  Související článek: Riceová: NATO nebude světovým policistou

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Clintonová pro zásah NATO v Súdánu
  Americká senátorka Hillary Clintonová na mnichovské konferenci vyzvala NATO, aby se přímo zapojilo do řešení situace v súdánské provincii Dárfúr, kde má zastavit zabíjení. Aliance by za tím účelem měla poskytnout logistickou a komunikační podporu.
  Clintonová je proti nesmyslnému rozšiřování misí aliance ve světě, podle ní je nicméně mnoho oblastí, kde má intervence NATO s mandátem OSN smysl.

  Čestným hostem konference byl generální tajemník OSN Kofi Annan, který též vyzval NATO a EU k většímu úsilí o ukončení dárfúrské krize.

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  NATO pokročilo v trénování iráckých jednotek
  Členské státy aliance poskytly peníze i vybavení potřebné pro výcvik iráckých bezpečnostních sil a zapojení aliance do této záležitosti ještě vzroste. Uvedl to americký generál David Petraeus, který výcvikové misi velí.

  Počet instruktorů NATO brzy dosáhne 159. Tým vedený Itálií už vyvinul plán pro výcvik iráckých instruktorů. Důležité je i vybavení poskytnuté členskými státy NATO. Před volbami bylo dodáno pro irácké bezpečnostní síly 9 tisíc zbraní. Nyní Maďarsko nabízí přes 70 tanků T-12 a další vybavení a instruktory. Na nedávném setkání v Nice ministři obrany členských států NATO misi přislíbili další potřebné peníze a instruktory.

  Zdroje: Ministerstvo obrany USA / All American Patriots (USA)

  ---

  Akademie NATO v Iráku zatím nevznikne
  Vojenská akademie Severoatlantické aliance u Bagdádu zřejmě do září nevznikne. Řekl to vrchní velitel sil NATO generál James Jones s tím, že pokračují obtíže s hledáním vojáků a financí pro výcvikovou misi. Plán na akademii pro irácké důstojníky vznikl v září, přičemž představitelé NATO doufali, že bude funkční do konce roku 2004. Členské státy aliance však neposkytly instruktory ani vojáky na ochranu. Vyřešené není ani financování akademie.

  V prosinci generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer doufal, že akademie může být připravena na jaře, Jones však označil za cílový termín září. Dosud vyslalo své lidi do Iráku pouze 10 z 26 členských států. Některé země odmítly vyslat své intruktory kvůli odporu svých vlád k válce v Iráku, nabídly však pomoc při výcviku mimo irácké území nebo financování mise.

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media