natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce změnu zákona o tajných údajích

  26. června 2006  15:22

  NATO chce změnu zákona o tajných údajích
  Severoatlantická aliance není spokojena se zněním části českého zákona na ochranu tajných dat a přeje si, aby byla doplněna. Oznámil to Petr Hostek, vedoucí Národního bezpečnostního útvaru, v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

  Hostek se setkal s bezpečnostním ředitelem NATO, Thomasem McKeeverem, který ho o stanovisku NATO informoval. Alianci se údajně nezamlouvá situace, kdy mají čeští poslanci přístup k tajným dokumentům, aniž by disponovali bezpečnostní prověrku ze strany NBÚ. Hostek řekl, že by NATO mohlo České republice odepřít přístup k tajným informacím.

  Zdroj: ČTK

  ---

  ISAF varuje před drogovými válkami v Afghánistánu
  Minimálně 45 bojovníků Talibanu a dva koaliční vojáci byli zabiti při posledních střetech v neklidné jihoafghánské provincii Kandahár. Tato událost byla součástí operace Mountain Thrust, v jejímž rámci bylo již zabito na 250 povstalců. Operace, která začala 15. června, se účastní na 11 tisíc vojáků. Jejím účelem je pronásledovat zbytky talibanského režimu.

  Generálporučík David Richards, velitel mise ISAF, v této souvislosti varoval, že se jih země stane „sršním hnízdem“, pokud zdejší farmáři, pěstující mák, nebudou mít možnost zvolit si jiné adekvátní živobytí. Podle Richardse až 35 procent násilí, které v jižním regionu vypuklo po příchodu britských, kanadských a nizozemských sil, mají na svědomí drogoví baroni. Připomenul, že pěstitelé máku budou tvrdě bojovat, aby ochránili jejich jediný způsob obživy. Dokud neexistují silnice a zavlažovací systémy, které by jim umožnily pěstovat jiné plodiny, těžko je někdo může vinit, dodal.

  Síly NATO během léta převezmou plnou kontrolu nad jižním i východním sektorem Afghánistánu.

  Zdroj: The Times (Velká Británie)

  ---

  Cvičení na Kapverdách značí zájem NATO o Afriku
  Cvičení aliance na Kapverdách, kterého se účastní sedm tisíc vojáků, je znakem toho, že organizace má rostoucí zájem o Afriku. Jeho účelem je ukázat, že je aliance schopna během krátké doby spustit operaci ve vzdáleném regionu. Generální tajemník aliance, Jaap de Hoop Scheffer, na tiskové konferenci řekl, že je zde „nové NATO, takové, které je schopno zavést stabilitu“. Nejvyšší spojenecký velitel NATO v Evropě generál James Jones zase doufá, že cvičení pomůže rozbít negativní obraz aliance v Africe i jinde.

  Minulý rok aliance při svém prvním angažmá v Africe nabídla transport a výcvik pro jednotky Africké unie, které se snaží ukončit násilí v súdánské provincii Dárfúr, tento rok by mohla svou misi v Dárfúru rozšířit na přímou bojovou roli. NATO zároveň spolupracuje s několika severoafrickými státy.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rozhodnutí o raketové základně v ČR do několika týdnů
  O tom, jestli bude na území ČR zřízena americká raketová základna, se rozhodne během několika týdnů. Američané čekají, že se ČR jasně vyjádří do konce září. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes, který připomněl, že tato otázka přichází v době, kdy není jisté, jak bude vypadat vláda ČR. Plánovaná základna má hostit rakety země-vzduch určené k ničení případných nepřátelských raket. Mohla by být umístěna ve středočeské Dobříši nebo jihomoravských Rapoticích – v obou lokalitách se před rokem 1989 nacházely raketové základny Varšavského paktu.

  Mirek Topolánek, předseda ODS, který se v současnosti snaží sestavit vládu, se vyslovuje pro zřízení základny. Odstupující sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek je více zdrženlivý. Americký expertní tým plánoval před volbami navštívit republiku, ale kvůli napjaté politické situaci byl její příjezd odložen, píše Mladá fronta. Velvyslanec České republiky při NATO, Štefan Füle, řekl, že komplikované diskuse o „protiraketovém deštníku“ pokračují a měly by vyústit v rozhodnutí, ve kterých zemích budou základny umístěny. Dalšími kandidáty jsou Polsko a Maďarsko, připomíná Mladá fronta.

  Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)

  ---

  V Ammánu začíná konference o Středomořském dialogu
  V jordánském Ammánu začíná dvoudenní konference, které se budou účastnit zástupci NATO, členové aliančního Středomořského dialogu a státy „širšího Blízkého východu“. Středomořský dialog byl zahájen roku 1994 a jeho účelem byla nevojenská spolupráce mezi aliancí a sedmi středomořskými státy – Jordánskem, Alžírskem, Egyptem, Izraelem, Mauretánií, Marokem a Tuniskem. Roku 2002 NATO rozhodlo zahrnout do agendy i bezpečnostní témata, což souviselo s alianční protiteroristickou operací ve Středozemním moři, nazvanou „Active Endeavour“.

  Státy, které se dialogu účastní, byly pozvány na istanbulský summit NATO roku 2004, což partnerství dále posílilo. V Istanbulu byla také zahájena doplňující iniciativa, jejímž účelem bylo podporovat spolupráci se státy „širšího Blízkého východu“.

  Spolupráce se středomořskými a blízkovýchodními státy zahrnuje výcvik, společná cvičení, programy pro podporu námořní bezpečnosti, mírové operace, ale také preventivní opatření proti zbraním hromadného ničení. Organizátoři ammánské konference tvrdí, že účastníci debaty budou diskutovat o reputaci NATO v regionu a o případném rozšíření vzájemné spolupráce.

  Zdroj: Middle East North Africa Financial Network (Jordánsko)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media