natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce v Dárfúru užít letadla Ukrajiny

  29. června 2005  16:35

  NATO chce v Dárfúru využít ukrajinská letadla
  Ukrajinská letadla by se mohla zúčastnit operací Severoatlantické aliance v Súdánu a Afghánistánu. Na tiskové konferenci v Kyjevě to uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Ukrajina by se nezapojila do vojenských operací, ale díky vojenským přepravním letadlům, která vlastní, by mise podpořila logisticky.

  Na setkání komise Ukrajina-NATO ministr obrany Anatolij Hryčenko prohlásil, že Ukrajina je připravena poskytnout svá letadla na podporu jednotek Africké unie v Súdánu. Počítá též s tím, že její kontingent mírových sil zůstane v Kosovu a navíc by mohla podpořit mise v Afghánistánu a v Iráku. Jakékoli zapojení Ukrajiny do podobných operací musí ale nejdříve schválit parlament.

  Zdroj: Sudan Tribune (Francie)  

  ---

  Slovinsko: Konference NATO-Rusko o terorismu
  V Lublani začala konference členských států Rady NATO-Rusko věnovaná boji proti terorismu. Většina příspěvků na konferenci, jíž se účastní 150 lidí z 27 zemí, se bude týkat posilování mezinárodní spolupráce a zvládání následků teroristických útoků.

  Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel v úvodním projevu zdůraznil, že státy NATO a Rusko poprvé po 11. září sjednotily své postoje. "Terorismus je hrozba bez hranic, která si žádá důrazné odmítnutí světovým společenstvím. Proto je potřebné přizpůsobení společných snah, které pak budou účinnější." Podle Rupela, který je v současnosti i prezidentem OBSE, je ale nepřípustné, aby boj proti terorismu postihl lidská práva, která jsou základem bezpečnosti a demokracie.

  Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)   

  ---

  Uzbekistán viní Západ za květnové násilí
  Uzbecký prezident Islam Karimov nepřímo obvinil Západ, že stál za vlnou násilí, která si v květnu v tomto středoasijském státě vyžádala stovky životů. Svědci tvrdí, že uzbečtí vojáci zabili na 500 lidí, většinou civilistů, při potlačování povstání ve městě Andižan na východě země. Úřady uvádějí 176 mrtvých, z nichž většina jsou "teroristé".

  Karimov se vyjádřil v tom smyslu, že spíše než revoluci došlo ke spiknutí, které by mohlo být zorganizováno Západem. Vyšetřování celého incidentu by mělo být podle Karimova dokončeno za několik měsíců, ale už dříve bude moci zveřejnit důkazy, že šlo o spiknutí. Karimov ale opět odmítl nezávislé mezinárodní vyšetřování, které požaduje Západ.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

  ---

  Bosna se ohradila proti výrokům srbského ministra
  Bosenský velvyslanec ve Srbsku a Černé Hoře byl odvolán na protest proti prohlášení srbského ministra zahraničí Vuka Draškoviče. Ten uvedl, že nezávislost Kosova automaticky povede k nezávislosti Srbské republiky v Bosně. Kosovo je srbská provincie spravovaná OSN, kde etničtí Albánci touží po nezávislosti, zatímco v Bosně je zavedeno rozdělení moci mezi Srbskou republiku a Muslimsko-chorvatskou federaci.

  Bosenské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Draškovičova slova za škodí sousedským vztahům mezi bývalými jugoslávskými republikami i regionální spolupráci a rozvoji. Bosna též požádala Bělehrad o oficiální vysvětlení. Draškoviče kritizoval i Paddy Ashdown, představitel mezinárodního společenství v Bosně, který odmítl souvislost mezi budoucností Kosova a vývojem v Bosně.

  Čtete také: Kosovská nezávislost prý destabilizuje Evropu

  Zdroj: Xinhuanet (Čína)  

  ---

  Kancelář NATO v Moskvě postihl zkrat
  Informační kancelář NATO v Moskvě, která pracuje v rámci belgické ambasády, musela kvůli závadě na rozvodu elektřiny přerušit činnost. V důsledku zkratu má kancelář částečně nefunkční komunikační kanály. Ty by mohly být zprovozněny a dodávka proudu by mohla být plně obnovena do konce tohoto týdne.

  Zdroj: Interfax (Rusko)  

   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media