natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce cvičit blízkovýchodní důstojníky

  7. června 2006  16:43

  NATO chce cvičit blízkovýchodní důstojníky
  Severoatlantická aliance nabízí státům Blízkého a Středního východu a zemím v severní Africe výcvik důstojníků. Proto též uvažuje o založení vojenské akademie v této oblasti. Tato americká iniciativa je součástí aliančních snah o přesun svého hlavního bodu zájmu dále směrem na východ. Své území již akademii aliance nabídlo Jordánsko.

  Výcvik by byl umožněn zemím, se kterými má NATO formální vztahy, tedy šesti arabským státům, čtyřem zemím z okolí Perského zálivu a Izraeli. Zaměřen by byl na výše postavené důstojníky, podobně jako akademie, která už funguje poblíž Bagdádu, jíž loni prošlo na tisíc iráckých důstojníků.

  Zdroj: Defense News (USA)  

  ---

  Krym se prohlásil za "území bez NATO"
  Parlament Krymské autonomní oblasti na Ukrajině prohlásil celý Krymský poloostrov za "území bez NATO". Pro návrh hlasovalo 61 ze 78 poslanců, proti ale nebyl žádný. Toto rozhodnutí bylo učiněno v souvislosti s pokračujícími protialiančními protesty, které začaly před týdnem po příjezdu amerických vojáků do krymského přístavu Feodosia.

  Podle ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka toto rozhodnutí krymského parlamentu neovlivní vztahy mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí. Zároveň požádal parlament, aby dovolil zahraničním vojákům pobyt na území Ukrajiny, pokud se tam účastní mezinárodních vojenských cvičení.

  Zdroj: People's Daily (Čína)   

  ---

  OSN v Súdánu jedná o Dárfúru
  Do Súdánu přicestovala delegace Rady bezpečnosti OSN, aby přesvědčila místní vládu, že mírová operace v Dárfúru nebude znamenat invazi. Súdán navíc podle několika členů Rady neochránil své obyvatele, takže při dárfúrském konfliktu už několik desítek tisíc obyvatel zahynulo.

  Súdánská vláda počátkem května podepsala mírovou dohodu s největší povstaleckou skupinou. Od té doby čelí mezinárodnímu tlaku, aby povolila OSN převzít mírovou operaci od Africké unie, jejíž vojáci jsou špatně vybavení a nedostatečně financovaní. Vláda v Chartúmu se nakonec podvolila a v pondělí do Súdánu vyrazila plánovací skupina, která má mírovou operaci OSN v Dárfúru připravit.

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)  

  ---

  USA nabízí, že převeznou velení v Afghánistánu
  Jednotkám NATO v Afghánistánu by příští rok mohly velet Spojené státy. Ty se nabídly, že převezmou velení od Velké Británie, která má nyní za úkol rozšíření mírové mise na území celého státu. Americký generál by tak britského nahradil v únoru jako součást přestavby jednotek. Po té by mělo být zavedeno i flexibilnější mnohonárodní velitelství, které má nahradit současný systém rotace národních velení.

  Tato nabídka je součástí amerického závazku Afghánistánu, přestože rozšíření mise NATO na jih a východ země bude znamenat nahrazení části amerických vojáků kanadskými a evropskými. USA též chtějí v Afghánistánu ponechat menší bojovou jednotku nezávislou na alianci, jejímž cílem bude boj proti zbylých příslušníkům hnutí Taliban a al-Káida.

  Zdroj: Houston Chronicle (USA)  

  ---

  Česko navštívil vysoký představitel NATO
  Do České republiky zavítal náměstek generálního tajemníka NATO pro obranné investice Marshall Billingslea. Setkal se zde s náměstkem ministra obrany pro obrannou politiku Martinem Bělčíkem, kterému představil návrh mnohonárodní iniciativy na pořízení strategické vzdušné přepravy. Ta by se měla stát jednou z aliančních klíčových operačních schopností.

  Česko považuje navrhovaný projekt vytváření společných kapacit v oblasti strategické přepravy jako komplementární možnost vůči projektu SALIS a nabídce na trhu. Bělčík však v průběhu jednání ocenil zejména možnost principu „otevřených dveří“, tj. možnost přistoupení k této iniciativě po zvážení všech aspektů předloženého projektu.

  Zdroj: Ministerstvo obrany ČR  

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)