natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO by mohlo poslat vojáky do Pákistánu

  12. října 2005  17:03

  NATO by mohlo poslat vojáky do Pákistánu
  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer svolal zvláštní zasedání zástupců všech členských států aliance k projednání poskytnutí rychlé pomoci postiženým obyvatelům Pákistánu po sobotním zemětřesení. V úvahu připadá využití 10 tisíc německých vojáků, kteří jsou slouží v Afghánistánu. Převelení jednotek z mírových sil NATO v Afghánistánu navrhly Spojené státy.

  Mezitím Světový potravinový program už začal s dodávkami jídla, zdravotnických potřeb a generátorů. Do Pákistánu postupně směřuje stále větší pomoc z celého světa. Austrálie poskytne 5 milionů dolarů, Japonsko kromě finanční pomoci v hodnotě 20 milionů dolarů vyšle i stovku vojáků, Bangladéš dodá postiženým 20 tisíc přikrývek, oblečení a léky. Z Jižní Afriky dorazí letadlo se stany, přikrývkami a léky v hodnotě přes 2 miliony randů.

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  Generálové varují před slabou Evropou
  Evropa by nemusela být schopna se vypořádat se zvyšujícími se bezpečnostními riziky, včetně mezinárodního terorismu. Hrozí to v případě, že evropské státy nezvýší své výdaje na obranu. Uvádějí to ve své studii americký generál Joseph Ralston, do roku 2003 vrchní velitel spojeneckých ozbrojených sil v Evropě, a německý generál Klaus Naumann, bývalý náčelník generálního štábu Německa a předseda Vojenského výboru NATO. Představitelé evropských států podle nich "nemají dostatek politické vůle" pro zvyšování vojenských schopností.

  Nedostatečné možnosti evropských států při společné obraně mohou mít v následujících letech špatný vliv na schopnost zemí chránit své zájmy, životaschopnost NATO jako aliance a na schopnost evropských států být smysluplným partnerem pro USA. Generálové se svými závěry v následujícím měsíci seznámí vojenské představitele evropských států a USA ve snaze o vyvolání odezvy evropských politiků. Podle zprávy by obranné rozpočty měly být upraveny tak, aby čtvrtina peněz šla na výzkum a pořizování nových zbraní a výdaje na mzdy nepřesáhly 40 %.

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  USA brání sbližování Chorvatska s NATO
  Spojené státy zablokují snahy Chorvatska a Srbska a Černé Hory o přiblížení k Severoatlantické alianci, dokud tyto dva balkánské státy nevydají osoby podezřelé z válečných zločinů mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu. "NATO nesmí v této záležitosti polevit," prohlásil náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns. "Nemůžeme zapomenout a nesmíme nechat tyto válečné zločince uniknout."

  Uvedl to týden poté, co Evropská unie v zájmu sblížení s oběma zeměmi změkčila přístup. EU zahájila přístupové rozhovory s Chorvatskem i přesto, že se nepodařilo chytit generála Ante Gotovinu, a zahájila rozhovory o spolupráci se Srbskem a Černou Horou, ačkoli je na svobodě bývalý bosenskosrbský vůdce Ratko Mladič. Burns též podpořil zahájení mezinárodních rozhovorů o budoucím statusu Kosova. Tyto rozhovory by měly začít ještě před koncem roku.

  Zdroj: KosovaReport (Srbsko a Černá Hora)

  ---

  Rybáři zablokovali cvičení NATO
  SKupina civilních lodí protestujících za teritoriální rybářská práva a usilujících o finanční kompenzace za ztracenou práci zastavila některé operace při cvičení Destined Glory/Loyal Midas. Toho se u pobřeží Sardinie účastní námořnictva 10 členských států Severoatlantické aliance a celkem asi 8 500 vojáků. V rámci cvičení se tanky, helikoptéry a letadla pokoušejí převzít kontrolu nad fiktivním územím rebelů. Místní rybáři však nejsou spokojení s tím, že oblasti pro lov a nedaleká vojenská základna jsou "přepadené".
   
  4. října vplulo na protest do vojenské zóny 10 malých rybářských lodí, které zablokovaly válečné lodě. Protest získal na popularitě a během týdne se počet lodí rozrostl na 42. Díky tomu byla část vojenského cvičení, které mělo trvat do 14. října, ukončena. Rybáři pouze požadují, aby mohli dělat svou práci, což jim námořnictvo znemožňuje. NATO se přitom s podobnou nelibostí setkalo během podobného cvičení na stejném místě i loni. Podle představitelů aliance však cvičení příliš rybáře neovlivní a ještě podpoří místní ekonomiku tím, že 8 tisíc lidí chodí po tři dny do místních restaurací.

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Německo chce AWACS proti chuligánům
  Německá vláda požádá Severoatlantickou alianci o zapůjčení letounů AWACS sloužících ke kontrole vzdušného prostoru. Německo je chce využít příští rok v průběhu konání mistrovství světa ve fotbale. Prostřednictvím těchto letadel chce Německo monitorovat pohyb radikálních fanoušků a případně tak předejít možným násilnostem. AWACS je schopný odhalit letadlo ve vzdálenosti až 400 kilometrů, ale též může sloužit ke sledování pohybu na zemi.
   
  Letouny AWACS by tedy měly sledovat známé radikály a poskytovat tak policii včasnou výstrahu před možnými rvačkami. Velká Británie sice zakázala vycestovat na šampionát více než třem tisícům výtržníků, nicméně do Německa směřují i z radikální fanoušci z dalších zemí: Nizozemí, Polska a Ukrajiny. Organizátoři se možným potížím snaží zabránit i přesunutím příslušných zápasů ve skupinách do jihoněmeckých měst, aby chuligány drželi dále od možných míst rvaček.
   
  Zdroj: Times (Velká Británie)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media