natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO by mělo přestat s rozšiřováním, tvrdí experti

  19. září 2008  16:12

  NATO by mělo přestat s rozšiřováním, tvrdí analytici
  NATO by mělo přestat s rozšiřováním, tvrdí prestižní britský think tank Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS). Jeho analytici zpochybnili postoj generálního tajemníka NATO, když včera ve své výroční zprávě o světové politice varovali před členstvím Gruzie a Ukrajiny v Alianci, a to v souvislosti s nedávným kavkazským konfliktem. Šéf institutu John Chipman při té příležitosti kritizoval Alianci za to, že své rozšiřování vnímá jako „institucionální prioritu“. Názor IISS je v rozporu s pozicí Velké Británie a Spojených států, neústupných obhájců členství obou bývalých sovětských republik v NATO.

  Institut ve své zprávě poznamenal, že Západ je v této otázce rozdělený, ale že „Evropané mají pádné důvody se domnívat, že zastavení politiky rozšiřování je ve strategickém zájmu NATO.“ Gruzínskou vládu zpráva viní z „nezodpovědnosti“ a z „otevřeného vzdoru vůči svému hlavnímu strategickému ochránci, Spojeným státům.“ Ohledně Ukrajiny zastává think tank názor, že v otázce členství v Severoatlantické alianci je kvůli nejednotnosti ukrajinské veřejnosti třeba počkat.

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v pátek prohlásil, že členství Gruzie v Alianci je „logickým výsledkem demokratické volby Gruzie“ a že „NATO musí Gruzii pomoci v uskutečňování svých euroatlantických ambicí.“

  Čtěte také:
  Medveděv varuje před přijetím Gruzie do NATO
  Cheney: Gruzie a Ukrajina mají právo na členství v NATO
   
  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  USA vyzývají spojence k financování afghánské armády
  Spojené státy v pátek zahájí tlak na své partnery v NATO, aby poskytli 20 miliard dolarů, které jsou podle Washingtonu nutné k financování plánu na zdvojnásobení velikosti afghánské armády. Do roku 2014 by měl počet afghánských vojáků stoupnout z dnešních 65 tisíc na 134 tisíc. Tento krok by mohl vyvolat další napětí v transatlantických vztazích kvůli misi ISAF. Americký ministr obrany Robert Gates totiž svým aliančním protějškům pravděpodobně sdělí, že americká strana očekává, že právě oni zaplatí většinu nákladů na rozšíření afghánské armády. Gates v souvislosti s tím prohlásil, že tento plán je „z dlouhodobého hlediska pro nás všechny strategií odchodu“.

  Jeden z vysokých úředníků Pentagonu řekl, že vzhledem k již tak rozsáhlému vojenskému angažmá v zemi nebudou chtít USA peníze na rozšíření afghánské armády poskytnout. Dodal, že když členské země nejsou připraveny vyslat dostatek vlastních vojáků, měly by poskytnout finanční prostředky na zdvojnásobení počtu vojáků afghánské armády. Pentagon ve čtvrtek odmítl sdělit, které členské země by měly nést břímě tohoto plánu, z nečlenských zemí se hovoří o Japonsku.

  Čtěte také:
  Afghánská armáda má téměř 60 tisíc vojáků

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Gates: NATO by mělo zaujmout vůči Rusku obezřetný postoj
  Americký ministr obrany Robert Gates ve čtvrtek vyzval své protějšky z NATO, aby vůči Rusku zaujali obezřetný a rozvážný postoj, jenž by uklidnil ty členy Aliance, kteří mají s Ruskem společnou hranici, aniž by vyprovokoval nepřátelské reakce. Gates dodal, že nepředpokládá ozbrojený vpád Ruska do některé z členských zemí Aliance, ale že Moskva bude spíš sledovat strategii „nátlaku a zastrašování“, včetně omezení dodávek plynu a ropy.  

  Ministr dále Alianci vyzval, aby pokračovala v „některých rozvážných krocích, jež jsou v souladu s aktivitami, které NATO vyvíjelo po téměř 60 let, a to ve smyslu plánování a vojenských cvičení.“ Takové kroky podle něj nejsou provokativní a zároveň uklidní spojence ve střední Evropě a Pobaltí. Jeden z členů Gatesovy delegace řekl, že některé z těchto zemí se dívají na události v Gruzii a oprávněně se ptají: „Co když se to stane nám? Co můžeme očekávat od Aliance vzhledem k jejím možnostem a tomu, co se stalo v Gruzii?“

  Ve stejnou dobu přednesla americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice ostrý projev, v němž vyzvala Západ, aby se postavil ruské „šikaně“, a zároveň evropští vyjednavači odešli s prázdnou z jednání o umístění pozorovatelů v Jižní Osetii, které totiž Moskva na separatistické území odmítla pustit.

  Čtěte také:
  Státy NATO požadují zesílení obrany Pobaltí

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Ruský velvyslanec varuje NATO kvůli Afghánistánu
  Rusko pohrozilo Alianci, že jí zakáže využívat svůj vzdušný prostor pro operace v Afghánistánu, pokud členské státy nezastaví „nepřátelskou“ politiku vůči Moskvě. V rozhovoru pro BBC to uvedl ruský velvyslanec v Kábulu Zamir Kabulov.

  Kabulov dále uvedl, že od svržení Talibanu se Spojené státy dopustily příliš mnoha chyb, zejména „nespolupracovaly s afghánskou vládou a afghánským národem… Místo aby posílily afghánskou vládu,  ozbrojené síly a ekonomiku, posilovaly jen svoji vojenskou přítomnost a to je zásadní omyl.“

  Čtěte také:
  Rusko hrozí Alianci uzavřením zásobovací trasy do Afghánistánu
   
  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO vyšetří obvinění z palby do řad spojenců
  NATO oznámilo, že spolu s afghánskými úřady vyšetří obvinění, podle něhož měli alianční vojáci zabít tři Afghánce, včetně oblastního velitele, mylně považované za příslušníky Talibanu.

  Podle čtvrtečního prohlášení mise ISAF nejsou detaily incidentu zatím známy a v současnosti se zjišťují. Mezitím vydalo australské ministerstvo obrany prohlášení, že právě jeho vojáci mohli být do incidentu zapleteni. „I když zatím nejsou fakta jasná, je možné že několik příslušníků afghánské policie mohlo být zabito,“ uvádí se v prohlášení.

  Zdroj: AFP (Francie)


   

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media