natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO bude pořádat větší a více cvičení

  8. listopadu 2013  20:20

  Vojenské cvičení Steadfast Jazz 2013 | foto: NATO Photos

  NATO bude pořádat větší a více cvičení

  Severoatlantická aliance má v plánu v příštích letech rozšířit svá vojenská cvičení, aby byla mezistátní kooperace zajištěna i poté, co se alianční jednotky stáhnou v roce 2014 z Afghánistánu, nechali se slyšet vrchní představitelé NATO. Už v roce 2015 by se tak například až 40 tisíc vojáků zemí NATO mohlo zúčastnit aliančních válečných her na území Španělska a Portugalska, informoval velitel pozemních sil NATO generál Frederick Hodges. Plánovaný strmý nárůst v rozsahu cvičení může být demonstrován na právě probíhajícím cvičení Steadfast Jazz, jehož i přes to, že je největším vojenským cvičením NATO za posledních sedm let, se účastní "pouze" šest tisíc jednotek. Plány na zvýšení počtu i rozsahu cvičení však můžou narazit na fakt, že si každý stát musí většinu výloh za účast hradit sám, což by mohl být problém v současném trendu omezování obranných rozpočtů.

  "Tento druh cvičení se stane normou," komentoval nicméně probíhající manévry Hodges s tím, že se Aliance po stažení z Afghánistánu zaměří na úlohy obrany teritoria NATO. Cvičení Steadfast Jazz se účastní pozemní, vzdušné, námořní i speciální síly z 20 zemí NATO. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen navíc ani nevyloučil, že by se v budoucnu do podobných cvičení mohlo zapojit i Rusko.

  Kam dál?
  NATO zvýší počet svých cvičení (31.10. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Baltské státy zdokonalují hostitelské schopnosti

  V současné chvíli probíhají v Pobaltí dvě vojenská cvičení najednou, Baltic Host 2013 a kombinované alianční cvičení Steadfast Jazz. První zmiňované cvičení přitom zahrnuje jednu ne příliš známou součást vojenských operací. "Podporovat spojenecké síly při jejich nasazení v Lotyšsku je obrovská logistická výzva, jež si vyžaduje lidské zdroje nejen z vojenských struktur, ale i z civilních organizací," komentoval často přehlíženou součást vojenských cvičení velitel národní obrany Lotyšska Arvydas Pocius. Vzhledem k probíhajícím aliančním manévrům tak všechny státy Pobaltí zároveň prověřují i svou schopnost Podpory hostitelského státu (tzv. "Host Nation Support"), což je civilní i vojenská podpora, již státy poskytují aliančním jednotkám v době míru, krize či války.

  Na lotyšské straně se do cvičení HNS zapojí na 150 zástupců a vojáků z Lotyšska, Německa, Nizozemska a Spojeného válečného centra v Norsku. Podobný počet zástupců se hostitelského cvičení zúčastní i v Estonsku a Litvě.

  Kam dál?
  Šéf NATO navštívil cvičení Steadfast Jazz (7.11. 2013)

  Zdroj: Lithuanian Tribune (Lotyšsko)

  ---

  Lotyšsko zvýší svůj obranný rozpočet o deset procent

  Obranné výdaje Lotyšska se v příštím roce zvýší o deset procent, prohlásil po schůzce s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem lotyšský premiér Valdis Dombovskis. K setkání došlo na pozadí aliančního cvičení Steadfast Jazz, které právě v pobaltských zemích probíhá. Dombrovskis po schůzce potvrdil plán Lotyšska zvyšovat pravidelně výdaje na obranu tak, aby v roce 2020 dosahovaly dvou procent HDP.

  Dombrovskis zároveň vyzdvihl zřízení aliančního Centra pro strategickou komunikaci v Rize, díky kterému se bude moct Lotyšsko více podílet na posilování obranných schopností NATO. Rasmussen po setkání s lotyšským premiérem, na němž se mimo jiné probíraly i otázky východního partnerství EU, vyzdvihl důležitost poskytování dostatečných financí ze strany členských zemí NATO, neboť po stažení z Afghánistánu bude alianční prioritou celková modernizace ozbrojených sil, která si vyžádá značné finanční náklady.

  Kam dál?
  Zvyšte výdaje na obranu, vyzývá šéf NATO (10.9. 2013)

  Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  Americká armáda začala vyšetřovat obvinění z vražd afghánských civilistů

  Velení kriminálního vyšetřování americké armády zahájilo vyšetřování obvinění, že se americké jednotky podílely v Afghánistánu na zabití civilistů. Členové skupiny alfa speciální jednotky americké armády měli údajně v provincii Vardak zneužívat afghánské vesničany a společně s afghánskou armádou se následně podílet na jejich zabití. Obnovené otevření případu bylo podníceno předložením nových důkazů Mezinárodní komise červeného kříže představitelům americké armády a Severoatlantické aliance.

  Americké jednotky prováděly vyšetřování konkrétních obvinění od prosince loňského roku, v tu dobu však nebyly nalezeny žádné hodnověrné důkazy potvrzující vinu amerických vojáků. Červený kříž v současnosti poskytnul nové důkazní materiály, které nebyly původně vyšetřovatelům známé, informovala mluvčí ISAF Jane Crichton. Nyní vyšetřování převezme speciální oddělení americké armády a nebudou se již na něm podílet vojáci sloužící v Afghánistánu, což by mělo zajistit nezávislost daného vyšetřování, prohlásil nejmenovaný představitel armády USA.

  Kam dál?
  NATO útočilo na ozbrojence; podle Afghánců umírali civilisté (9.9. 2013)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Boje zachvátily hlavní město Libye

  V hlavním městě Libye Tripolisu propukly několikahodinové boje, v kterých po sobě znesvářené skupiny pálily protileteckými děly a granáty. Při střetech bylo podle jednoho zdroje 12 lidí zraněno a jeden člověk přišel o život. Podle jiných údajů však bylo zraněno až 21 lidí a oběti na životech jsou dvě. Důvodem k propuknutí bojů bylo zabití představitele konkurenční milice z libyjského města Misurata.

  Ačkoliv byly v Tripolisu již dříve napadeny zahraniční ambasády a budovy ministerstev, hlavní město bylo doposud podobných střetů ušetřeno. Naopak ve městě Bengází na východě země jsou údajně ozbrojené konflikty, vraždy a výbuchy bomb na denním pořádku. Poslední propuknutí bojů dokazuje přetrvávající neschopnost libyjské vlády integrovat milice do rodící se armádních nebo policejních struktur země a zajistit tak v zemi bezpečnost.

  Kam dál?
  NATO vyšle bezpečnostní poradce do Libye (22.10. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media