natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO bude mít v Afghánistánu 16 000 vojáků

  2. května 2006  17:08

  NATO bude mít v Afghánistánu 16 000 vojáků
  Aliance má v plánu rozšířit svou misi ISAF (International Security Assistance Force) v Afghánistánu. Do července tohoto roku by se počet vojáků v zemi měl zdvojnásobit na 16 tisíc. Oznámil to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Sofii.

  Po tomto rozšíření bude v Afghánistánu dohromady přes třicet tisíc zahraničních vojáků. Měla by to být nejrozsáhlejší přítomnost zahraničních vojenských sil v zemi od svržení Talibanu, ke kterému došlo na konci roku 2001. Záměrem tohoto rozšíření je, aby Spojené státy mohly uvolnit část svých jednotek, které jsou v zemi vázány.

  Vedení NATO je odhodláno posílit své zapojení v Afghánistánu navzdory skutečnosti, že v nedávné době došlo v zemi k růstu nestability, zejména pak sebevražedných útoků namířených proti západním silám. Za poslední rok si násilí vyžádalo životy 1500 lidí, včetně skoro 60 Američanů. Bylo to nejkrvavější období od pádu Talibanu.

  Současná mise NATO v Afghánistánu se tak stane nejnáročnější pozemní operace za celých 58 let historie aliance.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Ukrajina chce pozvánku do NATO v roce 2008
  Kyjev očekává, že do roku 2008 obdrží pozvánku na členství v Severoatlantické alianci. Prohlásil to ukrajinský ministr zahraničí Boris Tarasjuk při setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Sofii.  Dodal, že vstup do aliance je strategickým cílem ukrajinské zahraniční politiky.

  Samotná aliance je ale spíše zdrženlivá a odmítá stanovit přesné datum pozvání. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer prohlásil, že Ukrajina vstoupí do NATO, až bude připravená. Ministr Tarasjuk připustil, že jeho země má před sebou ještě "mnoho domácích úkolů".

  Zatímco USA vstup Ukrajiny silně podporují, někteří evropští členové jsou spíše skeptičtí. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se obává, že příliš uspěchaná přijetí nových členů alianci oslabí. Rozšiřováním NATO zůstává  znepokojena také Moskva, zvláště jde-li o součásti bývalého Sovětského svazu, jako v případě Ukrajiny.

  Zdroj: MaC News (Velká Británie)

  ---

  NATO je připravené posílit misi v Dárfúru
  Severoatlantická aliance je připravena posílit svou operaci v nestabilní súdánské provincii Dárfúr. Jednalo by se ale jen o omezenou přítomnost, která by také měla podporu Africké unie (AU) a OSN. Shodli se na tom představitelé aliance na své schůzce v Sofii. Aliance se již v současnosti podílí na řešení této krize - poskytuje výcvik a přepravu jednotkám AU, které usilují o stabilizaci regionu.

  Větší roli NATO v Dárfúru požadují především USA. Podle americké ministryně zahraničí Condoleezy Riceové nemá současná mise AU potenciál k tomu, aby efektivně zasáhla a ukončila pokračující násilí. Jiní členové NATO se ale k myšlence posílení vojenské působnosti aliance v Dárfúru staví ostražitě a upozorňují na související diplomatické komplikace a také na hrozbu posílení protizápadních nálad v oblasti.

  Obyvatelstvo Dárfúru je již tři roky krvavě utlačováno arabskými milicemi, údajně podporovanými súdánskou centrální vládou. Ta diplomatickými metodami brání nasazení jednotek OSN, zvlášť takových, v nichž by byli vojáci USA nebo evropských zemí.

  Zdroj: Independent Online (Jihoafrická republika)

  ---

  NATO a Rusko: Neshody ohledně Běloruska
  V hodnocení politické situace v Bělorusku a v mnoha dalších otázkách se názory NATO a Ruska liší, potvrdil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Právě Bělorusko bylo hlavním sporným bodem neoficiálních jednání během schůzky ministrů zahraničí zemí NATO a Ruska koncem minulého týdne v bulharské Sofii.

  Scheffer například ve čtvrtek odsoudil zatčení vůdce běloruské opozice Alexandra Milinkeveče. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve své reakci na kritiku nedemokratických poměrů v Bělorusku doporučil "dialog a účast" jako řešení těchto problémů, nikoli izolaci této země.

  Lavrov dále vyjádřil naději, že NATO bude obezřetné ve svém plánu umístit své jednotky v Bulharsku a Rumunsku a že bude respektovat zájmy Ruské federace v této oblasti.

  Obě dvě strany se nicméně shodly na pokračování spolupráce při boji proti výrobě drog v Afghánistánu.

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Ukrajina se připojí k misi ISAF
  Kyjev se možná bude podílet na misi Severoatlantické aliance v Afghánistánu. V současnosti se projednává charakter této spolupráce. Informoval o tom ukrajinský ministr zahraničí Borys Tarasjuk na neoficiálním setkání ministrů zahraničí členských států NATO, které se odehrálo v bulharské Sofii. Dále uvedl, že Ukrajina bude pokračovat ve spoluúčasti na dalších misích NATO - v Kosovu, Súdánu a také ve Středozemním moři, kde probíhá protiteroristická operace Active Endeavor.

  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media