natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO brzy začne předávat Afghánistán Afgháncům

  12. října 2010  15:25
  NATO brzy začne předávat Afghánistán Afgháncům
  Alianční spojenci pravděpodobně příští měsíc podpoří plán, podle kterého začnou předávat zodpovědnost za bezpečnost v Afghánistánu do rukou afghánských bezpečnostních sil. Mělo by se tak stát již začátkem příštího roku, nejpozději však do července 2011.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že očekává, že alianční summit v Lisabonu podpoří také plán afghánského prezidenta Hamida Karzáího, podle nějž budou Afghánci plně odpovědní za bezpečnost celé své země již v roce 2014.

  Rasmussen nicméně dodal, že vše bude záležet na vývoji bojů s Talibanci a připravenosti afghánských sil. V této souvislosti Rasmussen zdůraznil potřebu do října příštího roku vycvičit 300 000 afghánských policistů a vojáků.

  Čtěte také:
  Německo chce začít předávat kontrolu Afgháncům příští rok
  Rasmussen: NATO letos začne předávat Afghánistán Afgháncům

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Pákistán vyšetří zmizení 500 aliančních kamionů
  Pákistánští celníci nařídili vyšetřit zmizení 500 palivových cisteren a kontejnerů převážejících zásoby aliančním jednotkám do Afghánistánu. Ztracená vozidla odjela z přístavu Qasim v Karáčí a mířila do afghánského Kandaháru. Nedojela však ani na pákistánsko-afghánskou hranici v Chamanu.

  "Jsme optimisté a věříme, že se nám zmizelá vozidla podaří najít," uvedl jeden z pákistánských celníků. Za poslední dva roky vjelo do Afghánistánu přes přechod Chaman více než 60 000 aliančních kamionů. Rabování aliančních konvojů je však v Pákistánu častým jevem a místní trhy jsou zaplaveny ukradeným zbožím původně určeným pro alianční jednotky v Afghánistánu.

  Čtěte také:
  Zásobování ISAF z Pákistánu obnoveno

  Zdroj: Dawn (Pákistán)  

  ---

  SACEUR: Klimatické změny by mohly vést ke konfliktu v Arktidě
  Globální oteplování a závod o zdroje nerostného bohatství by mohly způsobit novou "studenou válku" v oblasti Arktidy, varoval vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, americký admirál James Stavridis. Jeho slova přišla krátce před schůzkou aliančních a ruských představitelů, která se má věnovat právě bezpečnosti životního prostředí v oblasti Arktického oceánu.

  "V současné době řešíme problémy týkající se severní oblasti mírově, ale klimatické změny by mohly tuto rovnováhu nabourat a někdo by mohl podlehnout pokušení zneužívat snáze dostupné přírodní zdroje nacházející se v arktické oblasti," vysvětlil Stavridis.

  V posledních týdnech byly oznámeny objevy prvních nalezišť ropy a plynu u břehů Grónska a tající ledovce odkrývají další zásoby těchto nerostných surovin. Ruský premiér Vladimir Putin hovořil v této souvislosti na mezinárodním fóru o Arktidě v Moskvě před dvěma týdny o "společné zodpovědnosti" a o tom, že "Arktida by měla zůstat oblastí spolupráce a dialogu".

  Čtěte také:
  Rusko vojensky posiluje v Arktidě
  Lavrov: NATO v Arktidě nemá co dělat
  U břehů Grónska se našla ropa

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Alianční jaderné zbraně v Německu nejspíš zůstanou
  Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dlouho trval na tom, že jaderné zbraně nemají v Německu místo. Nyní se zdá, že jeho snaha neuspěje. Podle nové strategické koncepce NATO, která bude představena za měsíc na aliančním summitu v Lisabonu, se neuvažuje o tom, že by se alianční jaderné zbraně z Německa stáhly.

  Nová strategická koncepce NATO hovoří o tom, že jaderná politika Aliance musí brát v úvahu fakt, že Rusko má větší arzenál jaderných raket krátkého doletu. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen navíc minulý týden v Bruselu prohlásil, že "dokud na světě existují jaderné zbraně, Severoatlantická aliance je musí mít také".

  V současnosti NATO v Evropě disponuje asi 200 jadernými zbraněmi krátkého doletu, z nichž je zhruba dvacet umístěno v Německu. Rusko má naproti tomu podle bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona až 5 400 takových zbraní.

  Čtěte také:
  Německo čelí kritice za snahu zbavit se jaderných zbraní
  Ne jaderným zbraním NATO, rozhodlo Německo

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Alianční tým zhodnotí gruzínské reformy
  Tým představitelů Severoatlantické aliance přijede do Gruzie, aby zhodnotil pokroky, kterých Gruzie měla dosáhnout podle aliančního výročního plánu. Alianční tým se zúčastní několika schůzek s gruzínskými zástupci, podle kterých posléze vypracuje hodnotící dokument, uvedla zástupkyně gruzínského ministra zahraničí Nino Kalandadze.

  "Závěry hodnotícího týmu budou představeny na summitu NATO v Lisabonu, který je pro Gruzii velice důležitý," dodala Kalandadze.

  Čtěte také:
  Saakašvili: Gruzie se nezaměřuje pouze na NATO

  Zdroj: Trend News (Ázerbájdžán)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media