NATO a Rusko zahájily novou éru spolupráce
Severoatlantická aliance a Rusko se na aliančním summitu v Lisabonu zavázaly začít novou éru rozsáhlé spolupráce. Ta by měla zahrnovat projekty jako protiraketová obrana a spolupráce v Afghánistánu.
Rusko je podle prezidenta Dmitrije Medveděva připravené se podle principu rovnosti a odpovědnosti podílet na společném evropském protiraketovém systému a bude o této otázce s Aliancí i nadále vést dialog. Výstavba unilaterálního protiraketového systému by podle něj naopak mohla narušit stávající rovnováhu jaderných sil, což by mohlo vést k novým závodům ve zbrojení. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a ruský prezident Medveděv se dohodli, že do června 2011 zformulují podmínky pro protiraketovou spolupráci.
Na summitu v Lisabonu také Aliance a Rusko uzavřely jednání o návrhu smlouvy umožňující aliančním jednotkám převážet zásoby vojenského charakteru z Evropy do Afghánistánu přes ruské území. Síly ISAF i nyní mohou využívat území Ruska pro převoz zásob, ovšem pouze nevojenského charakteru, jako je jídlo a palivo.
Čtěte také:
Jsme připraveni zapojit se do protiraketové obrany, tvrdí Rusko
NATO na summitu rozhodne o misi v Afghánistánu
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
NATO má novou strategickou koncepci
Představitelé členských zemí NATO na summitu v Lisabonu schválili novou strategickou koncepci Severoatlantické aliance, která bude v platnosti následujících deset let. Tento dokument umožní Alianci zaměřit se na boj s novými bezpečnostními hrozbami, jako jsou kyberválky a útoky balistickými raketami.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil lisabonský summit za nejdůležitější v historii. "Čelíme novým hrozbám a výzvám a tato strategická koncepce zajistí, aby NATO zůstalo i nadále efektivní v zajišťování našeho míru a bezpečnosti. Nová koncepce učiní Alianci angažovanější a výkonnější," uvedl Rasmussen.
Státníci v Lisabonu jednali také o Afghánistánu. Plánované stahování aliančních sil z této země začne v létě příštího roku a mělo by být ukončeno předáním odpovědnosti za bezpečnost v celé zemi do rukou afghánským ozbrojeným silám v roce 2014.
Čtěte také:
Polsko si pochvaluje novou koncepci NATO
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
Turecko přijme protiraketový systém NATO na svém území
Poté, co Severoatlantická aliance souhlasila, že nebude výslovně zmiňovat Írán jako hlavní důvod pro budování svého protiraketového systému, souhlasilo Turecko s aliančním rozhodnutím vybudovat tento systém na turecké půdě.
"Strategická koncepce naplnila naše očekávání. Jsme tím velmi potěšeni," prohlásil turecký prezident Abdullah Gul. Nová alianční strategická koncepce počítá s vybudováním "systému schopného ochránit obyvatelstvo a území členských zemí NATO proti útoku balistickými raketami. Tento systém bude klíčovým prvkem naší kolektivní bezpečnosti", uvádí právě přijatá strategická koncepce NATO.
"Myslíme si, že žádný z našich sousedů nepředstavuje hrozbu pro NATO. Zmiňování hrozby íránského jaderného programu jako hlavního důvodu pro vybudování aliančního protiraketového systému je špatné," prohlásil v říjnu turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Ankara se obávala zhoršení vzájemných vztahů se svým sousedem, Íránem.
V reakci na požadavek Turecka generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen minulý týden prohlásil, že "plán na vybudování protiraketového systému nemusí zmiňovat žádnou konkrétní zemi. Celkem asi třicet zemí vlastní balistické systémy, které by mohly ohrozit Evropu. Je to realita, nemusíme je konkrétně jmenovat", uzavřel Rasmussen.
Čtěte také:
Turecko odmítá ostrakizaci Íránu
Turecko: Země NATO vnímají hrozby rozlišně
Zdroj: Tehran Times (Írán)
NATO chce dosáhnout trvalého míru s Ruskem
Členské země Severoatlantické aliance chtějí dosáhnout trvalého a komplexního míru s Ruskem. Potvrdily to v závěrečné deklaraci přijaté po summitu NATO v Lisabonu.
Představitelé všech 28 aliančních zemí prohlásili, že si přejí vytvoření strategického partnerství mezi Aliancí a Ruskem a že nyní čekají na další kroky Moskvy. Aliance potvrdila svůj závazek vůči cílům, principům a závazkům Rady NATO-Rusko a zároveň vyzvala Moskvu k plnění závazků vůči Gruzii.
Severoatlantická aliance uvítala ruskou ochotu povolit převoz aliančního vojenského materiálu do Afghánistánu přes ruské území. Rusko bude s Aliancí více spolupracovat také v boji s afghánskými drogami, v boji proti pirátům, v protiteroristické válce a v odklízení následků přírodních a technických katastrof.
Čtěte také:
Rusko nabízí Alianci spolupráci v boji s piráty
Spolupráce mezi Aliancí a Ruskem zatím jen na papíře
Zdroj: Itar Tass (Rusko)
Členství Gruzie a Ukrajiny v NATO není na pořadu dne
Nová strategická koncepce NATO přijatá na summitu v Lisabonu nehovoří jasně o vyhlídkách Gruzie a Ukrajiny na členství v Alianci. Jedenáctistránkový dokument potvrzuje závazek Aliance k rozšiřování o nové členské země, ale neuvádí, kdy by Ukrajina či Gruzie měly dostat pozvání do aliančního programu Akční plán členství.
Gruzie je pod vedením svého prezidenta Michaila Saakašviliho věrným spojencem NATO, zatímco Ukrajina se pod novým prezidentem Viktorem Janukovyčem odklonila od NATO směrem k Rusku. Strategická koncepce hovoří spíše o spolupráci s oběma zeměmi, než že by nastiňovala potenciální přijetí obou zemí za členy NATO.
Čtěte také:
Ukrajina se definitivně odvrací od NATO
Alianční tým zhodnotí gruzínské reformy
Zdroj: Novinite (Bulharsko)