natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO a Rusko by mohly spolupracovat v Sýrii

  24. října 2013  14:02

  Sýrie (ilustrační foto) | foto: Syrské ministerstvo informací

  NATO a Rusko by mohly spolupracovat v Sýrii

  Severoatlantická aliance a Rusko by mohly spolupracovat na likvidaci syrských chemických zbraní, informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tím, že pokud OSN požádá Alianci nebo Rusko o pomoc, bude nejspíše vyslyšena. Ve stejném směru se na schůzi ministrů obrany členů Aliance a Ruska vedle ministra obrany USA Chucka Hagela vyslovil i ruský zástupce Sergej Šojgu, který prohlásil, že Rusko by takovou žádost zvážilo a konzultovalo ji i se zeměmi NATO.

  Náměstek ruského ministra obrany Sergej Rjabkov minulý měsíc uvedl, že je Rusko připravené vypomoct s likvidací syrského chemického arzenálu, žádné z nich však neodveze ke zničení do Ruska. Stejné omezení je i na straně USA, kde import chemických zbraní do země zakazuje americká legislativa. Ruska a Spojené státy jsou přitom jedinými zeměmi, které mají kapacity na zničení syrských chemických zbraní.

  Kam dál?
  Konflikt v Sýrii nebude řešen vojensky, tvrdí šéf NATO (14.10. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Turecko odmítá kritiku NATO

  Turecký premiér Racep Erdogan odmítl kritiku ze strany Severoatlantické aliance, která se na Turecko snesla poté, co turecká vláda přidělila zakázku na vybudování protiraketové obrany čínské společnosti. "Nikdo nemá právo zastínit naši nezávislost," nechal se slyšet turecký předseda vlády den poté, co se generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyjádřil, že doufá, že výhrady NATO vůči turecké volbě budou před finálním rozhodnutím Turecka vzaty na zřetel. Erdogan také prohlásil, že, co se týká národních preferencí, v dohodě nevidí žádný problém. "Spoustu členských zemí NATO má ruské zbraně ve svých inventářích. Pokud by bylo NATO natolik přecitlivělé vůči této problematice, už by je ze své výzbroje odstranilo," zlehčil alianční kritiku Erdogan.

  "Existuje hodně technických záležitostí, ale všechny byly vzaty v potaz a toto je výsledek. Navíc země NATO už mají spoustu podobných zařízení," reagoval turecký prezident Abdullah Gül na Rasmussenovy varování, že alianční a turecké protiraketové systémy by nemusely být integrovány, pokud tureckou protiraketovou obranu vybuduje čínská společnost.

  Kam dál?
  NATO chce Turecku mluvit do nákupu čínské raketové obrany (23.10. 2013)

  Zdroj: Hurriyet Daily (Turecko)

  ---

  Afghánské volby musí být důvěryhodné, zní z NATO

  Pokud mají národní afghánské volby přinést účinný výsledek, musí být svobodné, transparentní a důvěryhodné, prohlásil na konferenci ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen v narážce na prezidentské a provinční volby, které se uskuteční příští rok v Afghánistánu. Mimo jiné to bude poprvé v afghánské historii, kdy bude moc předána mezi dvěma zvolenými vládami. Předešlé volby byly nicméně považovány za předem nakloněné ve prospěch tehdejšího prezidenta Hamída Karzáího, který si svou funkci udržel. Nyní již kandidovat nemůže, neboť vyčerpal svůj zákonem omezený mandát na maximálně dvě volební období v úřadě prezidenta.

  Do současných prezidentských voleb se podle Nezávislé volební komise v Afghánistánu přihlásilo 26 uchazečů včetně jedné ženy. Ve volbách do provinčních rad se o funkci bude ucházet na 3000 přihlášených, z toho i 323 žen. Jména kandidátů však zůstávají prozatím utajena.

  Kam dál?
  Poslední Karzáího kritika NATO je známkou frustrace před volbami (10.10. 2013)

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  Rasmussen: Kyber-útoky jsou rostoucí hrozbou

  Kyber-útoky jsou podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena rychle se rozvíjející hrozbou a na schůzi ministrů obrany členských zemí NATO slíbil, že Aliance bude nadále vylepšovat svou kyber-obranu. "Kyber-obrana je zodpovědností každého státu, ale všichni jsme se shodli, že NATO může a mělo by hrát užitečnou roli ve vývoji silných národních kapacit kyber-obrany," zaznělo z Rasmussenových úst na ministerské konferenci.

  Na té se kromě oblasti kyber-bezpečnosti řešilo i téma prohlubování kooperace mezi členskými státy NATO, kdy Německo vyzvalo k vyšší vojenské integraci. Rasmussen se mimo jiné nechal slyšet, že NATO vylepší přístup k společnému výcviku vojenských jednotek tak, aby mohly spolupracovat v jakémkoliv prostředí. Šéf NATO na schůzi oznámil plán tréninkových misí na roky 2015 až 2020 s tím, že od roku 2016 bude pravidelně docházet k velkým cvičením.

  Kam dál?
  V ruské armádě vzniká oddělení pro kyber boj (20.8. 2013)

  Zdroj: CCTV (Čína)

  ---

  NATO bude podporovat Afghánistán i po roce 2014

  Severoatlantická aliance bude Afghánistán podporovat politicky, finančně a prakticky i po roce 2014, kdy se ze země stáhne většina zahraničních jednotek, prohlásil na tiskové konferenci v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Upozornil však, že Afghánistán sám musí dostát svých závazků a provádět slíbené reformy. Rasmussen také vyjádřil naději, že Kábul a Aliance brzy dosáhnou shody ohledně statusu ozbrojených sil, jenž poskytne právní základ pro přítomnost zahraničních jednotek v zemi i po roce 2014.

  K tématu Afghánistánu se při stejné příležitosti vyjádřil i ministr obrany Velké Británie Philip Hammond, který odmítl kritiku afghánského prezidenta Hamída Karzáího o tom, že alianční mise v Afghánistánu způsobila zemi spoustu utrpení a málo pozitivních změn. Podle Hammonda byla mise velice prospěšná jak pro Afghánistán, tak pro jeho obyvatele.

  Kam dál?
  NATO omezí výcvik afghánského letectva (22.10. 2013)

  Zdroj: Radio Free Europe (Česká republika)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media