natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO a ISAF finalizují plány operace Resolute Support

  27. června 2014  14:55

  Výcvik afghánských jednotek vojáky ISAF. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO a ISAF finalizují plány operace Resolute Support

  Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance a představitelé mise ISAF se setkali se náměstkem afghánského ministra zahraničí Eršadem Ahmadim, aby dokončili operační plány pro zahájení nové mise NATO, jež má pomáhat, radit a cvičit afghánské bezpečnostní složky po roce 2014.

  „Naším cílem je od začátku příštího roku zahájit novou výcvikovou misi. Dnes jsme odsouhlasili detailní operační plán pro tuto misi, jež se nazývá Rozhodná podpora (Resolute Support). Jsou to však Afghánci, kdo musí udělat další krok. Potřebné bezpečnostní dohody musí být brzy podepsány. V opačném případě nebudeme moci od příštího roku udržovat žádná vojska na území Afghánistánu,“ informoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a dodal: „Dovolte mi být upřímný. To není to, co bychom chtěli. Není to ani to, co by chtěli oba afghánští prezidentští kandidáti. Ale pokud nebudeme mít uzavřenou dohodu, je to jediná možnost.“

   Kam dál?

  V Afghánistánu zůstane téměř deset tisíc vojáků, oznámil Obama (27.5. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Obama žádá Kongres o souhlas s vojenským výcvikem syrské opozice

  Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o schválení 500 milionů dolarů na přímý vojenský výcvik a vybavení pro syrskou opozici. Tento krok by mohl velmi zvýšit angažovanost Spojených států v syrské občanské válce. Podpora by šla „umírněné“ opozici, jež bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada i extrémistům z Islámského státu v Iráku a Sýrii (Islamic State of Iraq and Syria, ISIS).

  Pokud Kongres financování schválí, bude to první přímá americká vojenská účast v syrském konfliktu. „Přestože stále věříme, že neexistuje žádné vojenské řešení této krize a že by Spojené státy neměly nasadit svá vojska do bojů v Sýrii, tato žádostpředstavuje další krok v pomoci Syřanům ubránit se proti útokům Asadova režimu a zatlačit zpět narůstající počet extrémistů,“ uvedla mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost Caitlin Hayden.

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Rasmussen věří ve spravedlivý výsledek afghánských voleb

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen důvěřuje afghánským volebním úřadům a schopnostem afghánských bezpečnostních složek a myslí si, že by Kábul měl převzít vedení při vyjednávání s Tálibánem.

  „Osobně mám pochyby o upřímnosti Tálibánu angažovat se v politickém procesu, ale náš postoj v tomto ohledu byl od začátku jasný, a to že jakýkoli politický a usmiřovací proces by měl být veden Afghánci,“ uvedl Rasmussen.

  Kam dál?

  Afghánské volby jsou ztrátou času, tvrdí šéf Tálibánu

  (7.8. 2013)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

  ---

  Čtyři ukrajinští vojáci zemřeli při útoku separatistů

  Čtyři ukrajinští vojáci byli zabiti a pět zraněno v nočním útoku separatistů na vojenské základny na východě země, informoval vojenský analytik Dmytro Tymčuk. Podle něj byli rebelové útočící na základnu poblíž Kramatorsku krytí osmi ruskými tanky a bombomety. „Vládní síly zahájily v odpovědi palbu, při které byl jeden tank teroristů zničen a další byl zajat,“ uvedl Tymčuk.

  Útok se odehrál, přestože vláda vyhlásila týdenní zastavení palby, jež mělo skončit až dnes v 10 hodin dopoledne. Podle Kyjeva bylo toto dočasné příměří několikrát rebely porušeno.

  Kam dál?

  NATO chválí zastavení palby na Ukrajině a mírový plán (23.6. 2014)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO by se mělo zaměřit na zájmy USA, tvrdí norská ministryně obrany

  Severoatlantická aliance by se měla zaměřit na rozvoj vojenských schopností a na oblasti bezpečnostních zájmů Spojených států, tvrdí norská ministryně obrany Ine Eriksen Soreide. Podle ní je angažování se v asijsko-tichomořském regionu „klíčové pro globální stabilitu“. „To, co se děje v asijsko-tichomořské oblasti bude mít globální vliv a mohlo by mít dopad také na Norsko,“ uvedla Soreide.

  Norsko se příští měsíc poprvé zúčastní cvičení na Havaji, kam vyšle svou vojenskou loď. „Naše účast je jasnou zprávou: Norsku záleží na amerických bezpečnostních zájmech, i když jsou na druhé straně polokoule,“ informovala Soreide.

  Zdroj: Defense News (USA)

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media