NATO a EU kritizují Bulharsko
Vysoká míra korupce v Bulharsku je hrozbou společnému evropskému trhu a projektům financovaným EU, uvádí zpráva Evropské komise o stavu bulharského reformního procesu. Evropská komise požádala okamžité přijetí opatření v problematických otázkách, zejména korupci. Ta je v Bulharsku rozšířená na různých úrovních státní správy a zatím toho pro změnu moc dosaženo nebylo.
Bulharsko je též pozadu s reformami v 16 různých oblastech, z nichž pět je klíčových pro vstup země do EU. Zpráva obsahuje ostrou kritiku, avšak zatím nedoporučuje odložit datum přistoupení z ledna 2007 na rok 2008. Konečné prohlášení se očekává na jaře, kdy bude zpráva o Bulharsku zkompletována. Pokud bude přistoupení odloženo, Bulharsko přijde o jednu miliardu leva (cca 15,2 miliardy korun) z evropských strukturálních fondů.
S kritikou na adresu Bulharska se přidalo i NATO. Negativní hodnocení si vysloužilo zejména za pomalé tempo modernizace armády a nedodržování některých závazků vůči alianci.
Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)
---
Inspekce NATO navštívila Kosovo
Vojenský výbor NATO, vrcholný orgán aliance, vykonal inspkční návštěvu kosovských institucích a zajímal se o vývoj v této provincii poté, co Bezpečnostní rada OSN v pondělí schválila rozhovory o konečném statusu Kosova. Vojenský výbor, tvořený stálými zástupci 26 členských národů, přijel do Kosova v době, kdy aliance zvažuje svoji budoucí roli v provincii.
„Přítomnost NATO je stále zásadní pro zakořenění vznikajících místních a regionálních institucí,“ řekl předseda výboru generál Raymond Henault. Delegace navštívila výcvikové centrum Kosovských ochranných sborů, což je civilní pohotovostní organizace o počtu 3000 mužů, sestávající zejména z bývalých etnických albánských bojovníků, kteří válčili proti srbským jednotkách během války v letech 1998 – 1999. Přestože jsou rozhovory o statusu Kosova horlivě očekávány, vzbuzují též obavy, že by extremisté mohli použít násilí jako protestu proti jejich výsledku.
Vůdci etnických Albánců v Kosovu požadují nezávislost provincie, zatímco srbská menšina a Bělehrad chce, aby oblast zůstala součástí Srbska a Černé Hory. Henault varoval ty, kteří násilí plánují, že NATO je „vhodně umístěné, dobře zásobované, dobře vedené a schopné zavést potřebná opatření k zabránění jakýchkoliv problémů.“
Zdroj: News from Russia – Pravda (Rusko)
---
Španělsko vyšle do Pákistánu vojáky pro humanitární účely
Španělsko poskytne 370 vojáků jako svůj příspěvek mezinárodní humanitární misi, která pomáhá v Pákistánu po ničivém zemětřesení z 8. října, oznámil španělský ministr obrany Jose Bono. Parlament o vyslání vojáků jednal ve středu večer a návrh vlády jednohlasně podpořil. Pouze okrajová opoziční prokomunistická strana Jednotná levice se zdržela hlasování.
Ministr Bono uvedl, že vojáci by v Pákistánu měli působit jako součást sil vedených NATO a měli by tam strávit 90 dní. Ministerstvo obrany oznámilo, že první vojáci by měli Španělsko opustit v pátek a označilo situaci v Pákistánu jako „dramatickou“. Též NATO již souhlasilo vyslat asi 1000 vojáků jako pomoc při rekonstrukčních snahách.
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
Polští důstojníci v Iráku obviněni z korupce
Čtrnáct Poláků působících u působících při poslké vojenské misi v Iráku bylo vzato do vazby a obviněno z přijímání úplatků. Devět důstojníků a pět civilistů je obviněno z „vytváření nelegálního zisku“ a přijímání úplatků dosahujících částky 720 tisíc dolarů od místních společností, které se ucházely o rekonstrukční projekty v centrálních iráckých provinciích Diwaniyah a Babil.
Obvinění pracovali v Iráku pro vojenskou kancelář zodpovědnou za spolupráci mezi koaličními vojáky a iráckou civilní správou. Pokud budou usvědčeni, mohou být odsouzeni až ke 12-ti letům vězení. Důstojníkům v hodnostech od seržanta až po plukovníka může být též snížena hodnost. Případ byl objeven v únoru tohoto roku, kdy byli dva z Iráku se vracející polští důstojníci přistiženi s 90-ti tisíci dolary v hotovosti, což dalece přesahovalo obnos, který mohli ušetřit ze svých výplat.
Zdroj: Bucharest Daily News (Rumunsko)
---
ČR se připojuje k novému obrannému systému NATO
Česká republika se spolu s Velkou Británií, Maďarskem, Polskem a Portugalskem oficiálně připojila k dalším šesti zemím, které budují nový alianční systém spojené vzdušné obrany, uvedla česká mise při NATO. Memorandum o připojení k vzdušnému obrannému systému NATO bylo v Bruselu podepsáno Jiřím Martínkem, šéfem vojenské sekce ministerstva obrany. V rámci projektu bude ve stávající staroboleslavské letecké základně zaveden spojený systém kontroly vzdušné obrany a plánování vzdušných operací.
Do konce roku 2010 NATO na projekt uvolní 520 milionů korun, zbývajících 204 milionů pak pokryje české ministerstvo obrany. NATO již do obranné infrastruktury na českém území investovalo 3 miliardy korun. Alianční zdroje jsou používány na modernizaci letišť v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou, stavbu skladů pohonných hmot a účast českého letectva v systému spojené vzdušné obrany NATO, zahrnující dodávku dvou nepohyblivých radarů. Česká republika, která do NATO vstoupila roku 1999, ročně do rozpočtu NATO přispívá částkou 400 milionů korun.
Zdroj: Prague Daily Monitor (ČR)