Poprvé se tak stalo, že byl do této funkce povýšen námořní důstojník, a podle analytiků to jasně naznačuje priority prezidenta Si, mezi kterými je Tchaj-wan na prvním místě. Tung sloužil jako velitel námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády a má velké zkušenosti z operací ve Východočínském a Jihočínském moři. Několik dní předtím, než Si povýšil Tunga na ministra obrany, jmenoval admirála Hu Zhongminga novým velitelem námořnictva. Hu má zkušenosti s operacemi a velením v Jihočínském moři.
„V přísně kontrolované hierarchii komunistické strany Číny je to jasné znamení. Jmenování dvou námořních důstojníků na tyto klíčové pozice, zejména ministra obrany, silně naznačuje dvě věci: námořnictvo je považováno za nejloajálnější službu prezidenta Si; a je to také ta, která spojuje technické a odborné znalosti s cílem udržet Čínu v projekci moci na její bezprostřední periferii,“ uvedl profesor Alessio Patalano z King’s College v Londýně.
Kromě nárokování Tchaj-wanu vede Peking několik dalších sporů týkajících se suverénních území. S Japonskem o ostrovy Senkaku a s několika dalšími vládami o útesy, mělčiny a ostrovy v Jihočínském moři, z nichž téměř všechny Peking prohlašuje za své území.
Zdroj: CNN (USA)