Možné vyšetřování libyjské operace budí v NATO obavy
Mezi představiteli Severoatlantické aliance vyvolává obavy možné nadcházející vyšetřování Mezinárodního trestního soudu, jehož vrchní žalobce Luis Moreno-Ocampo hodlá přezkoumat i obvinění, že zločiny během několikaměsíční občanské války v Libyi páchaly i jednotky NATO.
Podle nejmenovaných diplomatů se teď Aliance bude pravděpodobně snažit urychleně provést vlastní právní šetření všech incidentů, při nichž bombardování letounů NATO vyústilo i v civilní ztráty.
Moreno-Ocampo neřekl, z jakých konkrétních přečinů je NATO obviňováno. Jeho kancelář prý čeká na zprávu vyšetřovací komise OSN, která má být zveřejněna v březnu. Pak se rozhodne, jestli bude vyšetřování aliančních praktik v Libyi formálně zahájeno.
Podezření se točí zejména kolem okolností, za kterých zemřel Muammar Kaddáfí. Francouzský stíhač Rafale prý zasáhl civilní konvoj, v němž libyjský diktátor prchal z města Sirta. „Pokud byl zajat živý a poté zabit, je to válečný zločin,“ komentoval Kaddáfího smrt šéf Amnesty International Nicolas Berger.
Kam dál?
Haag bude vyšetřovat NATO kvůli náletům v Libyi
NATO bude vyšetřováno kvůli válečným zločinům v Libyi
Zdroj: Washington Post (USA)
---
Rasmussen: Přítomnost Gruzie v Afghánistánu se zvýší
Mezinárodní mírová operace v Afghánistánu bude v příštím roce posílená o velký kontingent z Gruzie, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Gruzínský příspěvek do mise podle něj bude ze všech států, které se kampaně v Afghánistánu účastní, v roce 2012 největší.
„Jste klíčový člen mise ISAF, za což bych vám chtěl poděkovat,“ uvedl Rasmussen na tiskové konferenci s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim v Batumi. Generální tajemník se také zmínil o reformách a pokroku, které kavkazská země za osm let Saakašviliho vlády učinila. Gruzínský prezident prohlásil, že začlenění Gruzie do NATO nyní nikdo nezastaví.
Kam dál?
Rasmussen na návštěvě Gruzie diskutoval o volbách
Češi chtěli do Gruzie vyslat jednotky NATO
Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)
---
Izraelský expert: Nejlepší kyberobranou je útok
Státy musí být dobře zpraveny o tom, jaké schopnosti v kyberprostoru vyvíjí jejich nepřátelé, prohlásil přední izraelský odborník Isaac Ben-Israel na konferenci věnované bezpečnosti kyberprostoru. „Nemůžete zablokovat útok tím, že budete čekat na to, až přijde. To se týká i kyberobrany,“ dodal Ben-Israel.
Izraelská vláda si podle něj v roce 2002 uvědomila, že nejzranitelnější místa - elektrárny, vodárny a výrobci potravin - jsou ve vlastnictví soukromého sektoru, což při zajištění jejich bezpečnosti vyvolávalo právní překážky. Země proto musela změnit některé zákony stanovující míru vměšování státu do chodu těchto firem. Evropa podle Ben-Israela čelí podobným výzvám.
„Reálné hrozby v kyberprostoru přicházejí od států a velkých kriminálních organizací,“ uvedl izraelský expert. To potvrzuje i nedávno vydaná zpráva amerických zpravodajských agentur, podle níž „Rusko a Čína budou i nadále agresivně sbírat citlivé informace ekonomického a technologického charakteru, obzvlášť v kyberprostoru.“
Kam dál?
Studie: Čína pro špionáž stále víc využívá kyberprostor
Kyberbezpečnost není omluvou pro cenzuru
Zdroj: Defense News (USA)
---
Přesné nálety v Libyi proběhly bez personálu na místě
Severoatlantická aliance v průběhu operace v Libyi trvala na tom, že dodržovala rezoluci 1973 Rady bezpečnosti OSN, podle níž nesmějí být do země vyslány pozemní síly. Vzhledem k náročnosti letecké kampaně se ale mnoho pozorovatelů k dodržení této podmínky vyjadřovalo skepticky. Bez tzv. předsunutých leteckých návodčích, kteří by identifikovali cíle pro lasery naváděné zbraně, podle nich přesně mířené nálety nešlo realizovat.
Postupně vyšlo najevo, že některé státy skutečně do Libye poslaly malé skupiny poradců a jednotek speciálního nasazení, nikoliv však pod velením NATO. Podle generálporučíka britského letectva Stuarta Peache však mezi nimi téměř žádní letečtí návodčí nebyli. Identifikace byla prováděna ze vzduchu a řada větších cílů byla díky přesnosti moderních systémů zničena pouze s použitím GPS navigace.
Kam dál?
NATO prodloužilo smlouvu o GPS systému
Libye je úspěchem Aliance, nikoli Obamy
Zdroj: Aviation International News (USA)
---
Nejméně jeden mrtvý v etnických střetech v Kosovu
Srážky mezi etnickými Srby a Albánci na severu Kosova si vyžádaly nejméně jeden lidský život a dva zraněné, uvádí se v prohlášení místní policie.
Násilí, při němž se střílelo, podle policie propuklo ve čtvrtek večer v Mitrovici. Dva zranění Srbové jsou v kritickém stavu. Incident, který přestřelku vyvolal, je zatím vyšetřován.
Kam dál?
Srbsko: KFOR v Kosovu nejedná správně
Zdroj: Press TV (Írán)