natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Moldavsko zrušilo účast svých vojáků na cvičení NATO

  6. září 2017  23:39

  Cvičení NATO. Ilustrační foto. | foto: DO RSZ

  Moldavsko zrušilo účast svých vojáků na cvičení NATO

  Vzhledem k panujícímu napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí zrušilo Moldavsko účast svých vojáků na cvičení NATO na západní Ukrajině, které začíná tento týden. Moldavský prezident Igor Dodon zamítl žádost ministerstva obrany vyslat 57 moldavských vojáků na alianční cvičení. „Nesouhlasíme se zapojením moldavských vojáků do vojenských cvičení za hranicemi našeho státu,“ prohlásil prezident Dodon.

  Dodon, který podporuje strategické partnerství s Ruskem, již dříve letos uvedl, že je proti plánovanému otevření styčné kanceláře NATO v Kišiněvě.

  Proruský prezident Dodon je ohledně zahraniční politiky země často ve sporu se svou vládou, která je naopak pro sbližování Moldavska s EU a NATO.

  Kam dál?
  Moldavský prezident varuje před rychlým sbližováním s NATO (8.2. 2017)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  USA a Belgie budou střežit vzdušný prostor NATO v Pobaltí

  V příštích čtyřech měsících budou Spojené státy a Belgie společně střežit vzdušný prostor členských států Severoatlantické aliance v Pobaltí v rámci alianční mise Baltic Air Policing. Zatímco Spojené státy, které povedou celou misi, budou působit na letecké základně Šiauliai v Litvě, Belgie bude operovat z estonské základny Ämari. USA má vedoucí pozicí již po páté, Belgie se baltského air policingu účastní již po šesté. Belgičané do mise nasadí své stíhací letouny F-15C a Američané F-16.

  Spojenci se střídají při ochraně baltského vzdušného prostoru od roku 2004, kdy do NATO vstoupily Estonsko, Lotyšsko a Litva. Od té doby se v 45 rotacích mise Baltic Air Policing vystřídalo sedmnáct spojeneckých zemí, což je projevem solidarity mezi členy NATO.

  Kam dál?
  Alianční battlegroups v Pobaltí jsou akceschopné (1.9. 2017)
  Americké stíhačky se vrátí na Island střežit vzdušný prostor NATO (25.8. 2017)
  Stíhačky NATO v Pobaltí vzlétly třikrát k ruským letadlům (22.8. 2017)

  Zdroj: NATO

  ---

  Naše houfnice dostřelí dál než jakákoliv zbraň NATO, tvrdí Rusko

  Ruské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že jeho nová samohybná houfnice Koalice-SV dostřelí dál než jakákoliv západní zbraň. Do služby bude uvedena v roce 2020. Rusko je dobře známé ostentativními tvrzeními o svém vojenském hardwaru, nicméně v tomto případě je opravdu možné, že Moskva o schopnostech nové 2S35 Koalice-SV nemlží.

  Samohybná houfnice Koalice-SV byla poprvé představena v roce 2015 a údajně může vypálit až 15-20 nábojů za minutu. V porovnání s americkým Paladinem M109, který vystřelí 6 nábojů za minutu, je rozsah automatizace u ruské houfnice prokazatelně lepší. Díky vysoké úrovni automatizace Koalice-SV je také potřeba k jejímu provozu pouze dvou nebo tříčlenná posádka, u Paladina je třeba šesti vojáků. Největším rozdílem pak je, že Koalice-SV má údajně dostřel až 43 mil, což je mnohem dál než americký Paladin (18 mil) a britský AS90 Braveheart (24 mil).

  Vzhledem k rozpočtovým problémům Moskvy si však budeme muset počkat, abychom zjistili, zda se Koalice-SV vyrábí ve velkém. V každém případě její zavedení do služby významně podpoří dělostřelecké jednotky pozemních sil Ruska, napsal Dave Majumdar v deníku The National Interest.

  Kam dál?
  Ruský vývoj nových zbraní je výzvou pro USA a Čínu (21.7. 2017)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Jednotky NATO v Afghánistánu se omluvily za urážlivý leták

  Velitel amerických jednotek v Afghánistánu se omluvil za „vysoce ofenzivní“ leták, který vyzýval obyvatele k nahlašování povstalců úřadům. Obsahoval totiž pasáž z Koránu použitou na vlajce tálibánských militantů. Tato pasáž byla umístěna na obrázek psa, který islám považuje za nečisté zvíře. Spojení tohoto zvířete s jedním z nejposvátnějších textů islámu tak vyvolalo značné rozhořčení.

  „Chybný vzhled letáku byl vysoce urážlivý jak pro muslimy, tak pro islámské náboženství, uvedl americký generál James Linder ve svém prohlášení. „Upřímně se omlouvám. Chováme úctu k islámu i k našim muslimským partnerům po celém světě,“ řekl Linder a dodal, že se bude konat vyšetřování, aby se zjistila příčina tohoto incidentu a aby odpovědná strana nesla následky.

  Kam dál?
  Australská armáda vyšetřuje „fámy“ o možných válečných zločinech v Afghánistánu (4.9. 2017)
  Státy NATO do Afghánistánu víc vojáků zdá se nepošlou (23.8. 2017)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Blog: Zázračná zbraň pro drony Bundeswehru je z Izraele

  Německý Bundeswehr si chce od Izraele pronajmout drony a vyzbrojit je. Veškeré detaily týkající se výzbroje jsou však přísně tajné. Není však tajemstvím, že Bundeswehr tíhne ke střelám vzduch-země typu Whip Shot, které vyrábí izraelská státem vlastněná zbrojařská firma Israel Military Industries (IMI). Samotné drony Heron TP chce Berlín získat od izraelského výrobce Israel Aerospace Industries (IAI). Jejich vyzbrojení je nicméně izraelskou vládou klasifikováno jako tajné.

  Rakety Whip Shot váží 15 kg, přičemž samotná hlavice s náloží váží 6 kg. Výrobce je představil v roce 2012 na zbrojařském veletrhu v Singapuru. Jedná se o velmi přesné rakety. Jedna by měla údajně vyjít na 40 000 dolarů. Původně se spekulovalo, že Bundeswehr nakoupí rakety Jedi. Tato informace, se kterou přišel deník Der Spiegel, však nebyla nikdy potvrzena.

  Kam dál?
  Německá SPD chce zablokovat nákup raket Jedi k vyzbrojení dronů (26.6. 2017)

  Zdroj: Netzpolitik.org (Německo)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media