natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Moldávie: Do EU chceme, do NATO Ne

  21. prosince 2006  17:40

  Moldávie: Do EU chceme, do NATO Ne
  Moldavský prezident Vladimir Voronin označil směřování své země jako pro-evropské ve smyslu Evropské unie. Moldávie by ale měla zůstat absolutně neutrální zemí a nehodlá usilovat o vstup do Severoatlantické aliance. „Naše cesta do Evropy je cesta neutrálního státu. V EU i mimo ni jsou neutrální státy a to je přesně náš případ,“ řekl prezident při tiskové konferenci.

  Je to zatím nejsilnější tvrzení moldavského vedení. Moldavská vláda v minulosti sledovala pro-alianční agendu, aby se konečně vymanila z vlivu Moskvy, svého bývalého vládce z dob Sovětského svazu. Hlavní nebezpečí pro Moldávii je dnes autoritativní sousední Transdněstří, které se od Moldávie jednostranně odtrhlo v roce 1992. Pokud by Moldávie chtěla vstoupit do NATO, musela by nejdříve vyřešit tento konflikt.

  Zdroj: Playfuls.com (Rumunsko)

  ---

  Rusko: NATO je překážkou SNS
  Společenství nezávislých států se úspěšně rozvíjí a má vysoký potenciál, říká prohlášení ruské státní dumy. Parlament vyzdvihl roli SNS v mírových operacích a jeho přínos pro prosazování lidských práv ve světě. Zároveň upozornil na rostoucí úlohu Organizace pro kolektivní bezpečnost (CSTO) a její spolupráci s Šanghajskou organizací.

  Podle poslanců dumy čelí vytváření integrovaných sil SNS nespecifikované opozici ze zahraničí, která nepodporuje myšlenku vzniku silné unie, rivala na světovém trhu a politické scéně. Poslanci dumy jsou přesvědčeni, že členství jakéhokoli státu SNS v NATO ostře koliduje se strategickými zájmy těchto států a vůlí lidu. Duma také vyjádřila svůj nesouhlas s rozšiřováním NATO směrem na východ. 

  Čtěte také:
  Rusko varuje před vstupem Ukrajiny a Gruzie do NATO

  Zdroj: Yerkir (Arménie)


  ---

  NATO: Dohoda o tranzitu přes Srbsko nejdříve v únoru
  Dohoda o tranzitu jednotek Severoatlantické aliance přes Srbsko nebude dříve než v únoru, řekl to styčný důstojník NATO brigádní generál Yannick Asset. Čerstvě otevřená kancelář NATO v Bělehradě bude mít především dva úkoly: realizace tranzitní smlouvy a podpora reformy obrany. Celý styčný tým však nebude v Bělehradě dříve než na konci ledna.

  „Tranzitní dohoda je dobrý začátek vztahů NATO-Srbsko v otázce Kosova. Umožní to rychlý přesun jednotek NATO do Kosova v případě nutnosti poskytnout ochranu některé kosovské komunitě,“ řekl generál Asset.

  Čtěte také:
  NATO otevře kontaktní kancelář v Srbsku

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Odcházející Jones stále hledá vojáky pro Afghánistán
  Odcházející vrchní velitel sil Severoatlantické aliance generál James L. Jones stále postrádá v Afghánistánu asi 2 500 vojáků a vrtulníky, přesto ale vyzdvihl pokrok v této otázce. Na nedávném summitu NATO v Rize se členské státy zavázaly v případě nebezpečí pomoci svým kolegům v boji, nehledě na jednotlivé restrikce, které mnoho kontingentů svazují. Polsko přislíbilo 1 000 vojáků, ale jiné země naopak své vojáky stahují. Mezi nimi je i Francie, které stáhne 250 příslušníků speciálních sil. Celkem je dnes v Afghánistánu 32 000 koaličních vojáků.

  Některé státy omezují působnost svých kontingentů různými restrikcemi, které brání velitelům, aby efektivně koaliční síly používali. Z bezpečnostních důvodů odmítají velitelé jmenovat konkrétní národy a konkrétní restrikce, ačkoli je známo, že to jsou často akce v noci nebo v nestabilním regionu na jihu, kde znovuožívá Taliban. „K našemu potěšení mnoho států stáhlo své námitky,“ řekl generál Jones.

  Generál Jones odhaduje, že po svrhnutí Talibanu invazí USA v roce 2001 se nyní Taliban znovu staví na vlastní nohy a odhaduje sílu nepřítele na tisíce, nikoli však desetitisíce. Podle generála Jonese vojáci sami o sobě nejsou pro Afghánistán řešení. Úspěch vede přes boj s narkotiky a ostatními kriminálními činnostmi v zemi, je třeba zlepšit práci policie, vytvořit zdravě fungující soudní systém, zlepšit ekonomickou situaci a politické prostředí. „Násilí v Afghánistánu není jen Taliban, jsou tu drogové kartely, korupce a násilí mezi jednotlivými kmeny,“ řekl generál Jones.

  Čtěte také:
  Francie přesune své vojáky v Afghánistánu
  Národní omezení vojáků ohrožují NATO
   
  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře
  Nový vrchní velitel sil NATO generál John Craddock varoval, že přes velké ztráty, které Taliban utrpěl, nová ofenzíva přijde hned, jak poleví afghánská zima. „Myslím, že můžeme očekávat jarní oživení Talibanu. Tak to bylo i v minulých letech,“ řekl generál Craddock. Generál se vrátil ze své první cesty do Afghánistánu spokojen, koaliční síly způsobily Talibanu těžké ztráty, pokročila výstavba afghánské armády a zlepšila se taktika proti sebevražedným atentátníkům a nástražným výbušninám u cest. Zároveň také dodal, že spojenci by měli být připraveni na dlouhou kampaň.

  NATO pokračuje v potírání Talibanu, ale tuhá zima komplikuje operace mírových jednotek vysoko v horách, kde má Taliban úkryty. Generál Craddock připomněl, že NATO stále potřebuje posily pro Afghánistán a odstranit limitující omezení jednotlivých národních kontingentů.

  Čtěte také:
  Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media