Moldávie chce užší spolupráci s NATO
Moldavský prezident Vladimir Voronin navštívil velitelství NATO v Bruselu, aby zde navrhl svůj návrh pro hlubší spolupráci s aliancí, a to ve formě Individuálního akčního plánu partnerství. Tento plán, který NATO představilo roku 2002, je otevřen partnerským zemím, které mají politickou vůli prohloubit svůj vztah s NATO.
Jakmile bude Severoatlantickou radou návrh schválen, měl by sloužit jako plán pro spolupráci mezi Moldávií a NATO pro další dva roky. Ve stejný den dříve se konalo setkání, na kterém byla diskutována situace v Podněsteří, rusky hovořící částí Moldávie, kde jsou rozmístěni ruští vojáci již od konce občanské války, která vypukla roku 1992. Po setkání generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer oznámil, že postoj NATO zůstává neměnný, všechny závazky dané Ruskou federací musí být splněny včetně těch, které se týkají zbraní a munice umístěné v Podněsteří.
Zdroj: NATO (Brusel)
Související články na natoaktual.cz:
- (6.4.2005) Moldávie stojí o Informačního centrum NATO v Kišiněvě
- (1.4.2005) Moldavská opozice žádá odchod z SNS
- (18.11.2004) USA požadují stažení ruských sil z Podněsteří
- (23.9.2004) Generální tajemník NATO navštíví Kišiněv
- (20.8.2004) Velvyslanec: Moldavsko do NATO nespěchá
- (22.7.2004) Putin podepsal smlouvu o konvenčních zbraních v Evropě
---
Spor USA a Evropy o misi v Dárfúru
Ministři obrany Evropy a Spojených států budou na setkání NATO řešit vleklý spor o to, kdo by měl koordinovat nabídky pomoci Africké unii, která usiluje o ztrojnásobení počtu vojáků dárfúrské mise. Státy NATO včetně USA, Kanady, Francie a Španělska slíbily podpořit leteckou operaci, jenž má do Darfuru přepravit osm praporů afrických jednotek ze Rwandy, Nigérie, Jihoafrické republiky a Senegalu.
Washington chce, aby misi koordinovalo NATO, avšak Francie a Španělsko své nabídky učinily v rámci balíčku EU. „EU byla v Dárfúru dlouhou před NATO, není třeba, aby NATO koordinovalo Evropskou unii a naopak,“ řekl jeden francouzský diplomat a dodal, že Francie si přeje, aby koordinaci mezi EU a NATO prováděla Africká unie.
Hrozí, že pokud nebude spor vyřešen rychle, příchod období dešťů by mohl narušit pozemní operace ještě před tím, než dorazí nové jednotky.
Zdroj: Alert Net / Reuters
---
NATO nadále ohlídá vzdušný prostor Pobaltí
Severoatlantická aliance se rozhodla prodloužit ochranu vzdušného prostoru tří baltských zemí ze tří na čtyři měsíce, oznámil mluvčí litevského ministerstva obrany. Od svého vstupu do aliance v březnu 2004 je vzdušný prostor těchto tří zemí (Estonska, Lotyšska a Litvy) střežen ostatními členskými zeměmi NATO, které se ve svých misích střídají každé tři měsíce.
Vedení NATO se rozhodlo tuto dobu prodloužit, aby hlídkám poskytlo více času na obeznámení se s prostředím. S první čtyřměsíční misí začne Polsko 1. ledna 2006. Zatím své mise dokončily Belgie, Dánsko, Velká Británie a Norsko. Nizozemská mise právě probíhá a následovat budou mise německé a americké.
Zdroj: People's Daily (Čína)
Související články na natoaktual.cz:
- (17.3.2005) USA budou střežit Pobaltí místo NATO
- (25.10.2004) Rusko je znepokojeno počínáním NATO v Pobaltí
- (25.10.2004) Studie apeluje na bezpečnost Pobaltí
- (14.6.2004) Stíhače v Pobaltí provedly první misi
- (15.5.2004) Dva piloti NATO byli z Pobaltí posláni domů
---
Gruzie a Ázerbájdžán na společném cvičení NATO
V Litvě začala vojenská cvičení NATO, která svedla dohromady vojáky Severoatlantické aliance a bývalých sovětských republik Gruzie a Ázerbájdžánu, uvedlo ministerstvo obrany Litvy. Cvičení je nazváno „Amber Hope 2005“ a účastní se ho asi 2000 vojáků a civilistů. Spolu s hosty z Gruzie a Ázerbájdžánu cvičí jednotky členských zemí Británie, Kanady, Dánská, Estonska, Finska, Německa, Litvy, Lotyšska a Polska na vojenské základně Rukla ve střední Litvě. „Pozornost bude soustředěna na proces plánování a na implementaci standardních procedur. Jako hlavní body při osobním výcviku pak budou figurovat obrana před minami, hlídkování, doprovod a první pomoc“, sdělilo ministerstvo. Vojáci podstoupí čtyři dny individuálního tréninku a plánování a poté stráví čtyři dny v poli. Ukončení cvičení se očekává 18. června.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Slováci vyměnili svůj kontingent v Afghánistánu
Z působení v operaci mezinárodních stabilizačních sil ISAF v Afghánistánu se vrátilo 15 příslušníků ozbrojených sil Slovenska. V ženijním praporu Sereď jim za práci v misi NATO poděkoval zástupce náčelníka generální štábu generálmajor Peter Gajdoš.
Jednotce velel kapitán Jozef Haňo ze ženijního praporu mechanizované brigády v Michalovcích. Peter Gajdoš ocenil především profesionální přístup vojáků při plnění úloh. A to po dobu 6 měsíců, které byly spojeny především s odminováním okolí afghánského letiště KAIA. Získané zkušenosti využijí příslušníci kontingentu zejména při přípravě dalších vojáků na zahraniční mise a při odborném výcviku specialistů.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR (Slovensko)
---
Belgická Horse Parade s koněm NATO
Kůň NATO, jménem Alliantis, se připojí k dalším 200 zdobeným figurínám koní v belgické „Horse Parade 2005“. Po úspěchu „Art on Cows 2003“, kdy bylo možno vidět živě pomalované figuríny krav po celém Bruselu, se organizátoři rozhodli akci zopakovat, tentokrát však s koňmi. Tato iniciativa má oslavit 175. výročí belgické státnosti.
NATO se rozhodlo zúčastnit a vyzvalo studenty bruselské školy výtvarných umění, aby se zapojili do soutěže v malování „koně NATO“. Alliantis bude pak ve své vítězné podobě odhalen na hlavním velitelství NATO za přítomnosti generálního tajemníka Jaapa de Hoop Scheffera a jeho ženy, která odmění vítězného autora malby. Alliantis zůstane několik dní vystaven na velitelství a poté se připojí ke zbytku Horse Parade.
Zdroj: NATO (Brusel)