Moldavané nestojí o vstup do NATO
Více jak polovina Moldavanů by hlasovala proti vstupu jejich země do NATO, vyplývá z aktuálního průzkumu veřejného mínění. Pro vstup se vyjádřilo 17 procent respondentů, oproti tomu souhlas se vstupem do Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti vyjádřilo přes 21 procent dotazovaných.
Většina Moldavanů se domnívá, že nejlepší cestou, jak zajistit národní bezpečnost, je neutralita. Ani jedno procento nepreferuje těsné vazby s USA, bližší vztahy s EU naopak podpořila až čtvrtina respondentů.
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)
---
Rasmussen ve Švýcarsku: Musíme prohloubit bezpečnostní spolupráci
Nutnost hlubší spolupráce v oblasti bezpečnosti zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen na své návštěvě Švýcarska. Kromě toho také vyzdvihl švýcarskou účast v misi NATO v Kosovu. V průběhu své návštěvy se Rasmussen setkal s ministrem obrany Ueli Maurerem a šéfem Federálního oddělení pro zahraniční otázky Didierem Burkhaltrem, kdy mimo jiné řekl, že NATO a jeho partneři stojí před stejnými hrozbami a aby těmto hrozbám dokázali účinně čelit, je nezbytné kooperovat.
"Musíme ve světě vytvořit silnější partnerství, abychom snáz hledali stejná řešení ke stejným problémům," uvedl Rasmussen. Jeho návštěva byla první návštěvou generálního tajemníka NATO ve Švýcarsku od roku 2004.
Zdroj: NATO
---
Rusko se staví proti umístění raket Patriot v Turecku
Rusko nesouhlasí s plánem Severoatlantické aliance poskytnout Turecku rakety Patriot. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexander Lukaševič uvedl, že tento krok nepovede k stabilizaci regionu a dodal, že militarizace turecko-syrské hranice je alarmujícím signálem. "Naše rada tureckým kolegům obsahuje úplně něco jiného: místo protahování svalů a ubírání se tímto nebezpečným směrem využijte svůj vliv na syrskou opozici a zprostředkujte celonárodní dialog," řekl Lukaševič.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen kritiku Ruska odmítl, neboť od počátku Aliance jasně prezentovala, že udělá všechno pro to, aby ochránila Turecko. Úloha raket Patriot je tak podle něj čistě obranná, neboť mají sloužit k tomu, aby odradily potenciální útočníky. Velvyslanci NATO už ohledně žádosti Turecka o poskytnutí raket Patriot jednali, nedospěli však zatím k žádnému rozhodnutí.
Kam dál?
Turecko podalo oficiální žádost o Patrioty (22.11. 2012)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Vysoký představitel NATO navštívil Irák
Zástupce náměstka generálního tajemníka NATO pro politické otázky James Appathurai navštívil Irák, kde se setkal s ministrem zahraničí Hoshyarem Zabarim a poradcem pro národní bezpečnost Falihem al-Fayyadhem. Cílem návštěvy bylo posílit politický dialog mezi Severoatlantickou aliancí a Irákem a podpořit naplňování Programu individuálního partnerství a spolupráce NATO a Iráku.
Na programu, díky kterému byl Irák oficiálně přijat do "partnerské rodiny" Aliance, se obě strany dohodly teprve před dvěma měsíci, kdy al-Fayyadh navštívil velitelství NATO. V průběhu jednání Apparturai potvrdil závazek NATO pomoct Iráku s budováním moderního bezpečnostního sektoru stejně jako zájem Aliance pokračovat v dialogu na vysoké politické úrovni ohledně bezpečnostních otázek.
Kam dál?
NATO podepsalo dohodu o spolupráci s Irákem (25.9. 2012)
Zdroj: NATO
---
Energetická bezpečnost na Kavkaze: NATO by se mělo více zapojit
Severoatlantická aliance by měla hrát větší roli v zajištění národní a energetické bezpečnosti Ázerbajdžánu. To bylo alespoň jedním z názorů prezentovaných na mezinárodní konferenci týkající se role NATO v zajištění bezpečnosti energetické infrastruktury v Kaspickém moři. Ředitel mezinárodní školy NATO v Ázerbajdžánu Huseyn Panakhov uvedl, že by Aliance měla vzít v potaz hrozby ze strany Arménie. Naopak šéf oddělení energetické bezpečnosti NATO Michael Rulet zdůraznil, že Aliance nechce oblast energetické bezpečnosti jakkoliv militarizovat a ani nebude zasahovat do národních energetických politik svých spojenců.
Expert na bezpečností otázky ze Státní univerzity v Baku Bakhtiyar Aslanbeyli navrhl, že by NATO mělo rozšířit formát partnerství vytvořením "článku 4,5" a zajistit Ázerbajdžánu jak možnost konzultací v případě potřeby, tak i poskytnout jisté garance v oblasti národní bezpečnosti. Naopak alianční země by z toho profitovaly v otázce zajištění energetické bezpečnosti a rozšíření vlivu NATO na jižní Kavkaz.
Kam dál?
NATO má centrum pro energetickou bezpečnost (16.10. 2012)
Zdroj: News.az (Ázerbajdžán), News.az (Ázerbajdžán), Trend (Ázerbajdžán)