natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Modernizaci letiště v Lotyšsku zaplatí NATO

  3. května 2006  16:57

  Modernizaci vojenského letiště v Lotyšsku zaplatí NATO
  Výbor pro obranné plánování NATO rozhodl přispět několika desítkami milionů latů na rozvoj vojenského letiště v lotyšském Lielvarde. Podle lotyšského ministra obrany Atise Slakterise poskytnutá částka asi 30 milionů latů (15 miliónů dolarů) umožní pokračovat v již započaté modernizaci letiště. Slakteris též zdůraznil, že díky rozvoji lielvardského vojenského letiště bude možné provádět mnohem více záchranných operací, protože letiště je umístěno ve středu Lotyšska a tato poloha zaručuje optimální časové letecké spojení se všemi regiony země.

  V zásadě rozvoj základny přispěje k regionálnímu rozvoji jako celku. Podle ministerstva obrany má být lielvardská základna využívána pro lotyšské národní potřeby. Komunikační služby, personál a vybavení vojenského letectva, které jsou nyní umístěny v různých částech země, by měly být spojeny na teritoriu této základny. Současně by pak letiště v případě potřeby mohlo sloužit leteckým silám NATO, například jako podpora pro střežení vzdušného prostrou či přepravu.

  Zdroj: Regnum News (Rusko)

  ---

  Lavrov: NATO není připraveno na spolupráci s CSTO
  NATO opět odmítlo iniciativu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Collective Security Treaty Organization - CSTO), která navrhla spolupráci v oblasti boje proti obchodu s drogami, které proudí z Afghánistánu, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na úterním zasedání s prezidentem Vladimirem Putinem.

  Rusko, které jednalo jménem CSTO, předložilo návrh o spolupráci na zasedání Rady Rusko-NATO minulý týden, upřesnil Lavrov. „Naši kolegové z NATO zdá se stále nejsou připraveni na takovouto spolupráci s CSTO,“ řekl.

  Zdroj: Interfax (Rusko)

  ---

  NATO: Rozšíření ISAF nebude beze ztrát
  Expanze Mezinárodních pomocných bezpečnostních sil NATO (ISAF) na problatický jih Afghánistánu se neobejde beze ztrát na životech, varoval velitel jednotek NATO italský generálporučík Mauro Del Vecchio.

  „Tato mise nebude beze ztrát, nicméně NATO vyšle dalších 7 000 vojáků, čímž zdvojnásobí současný počet svých jednotek na jihu země, a tito vojáci svou misi povedou důkladně,“ uvedl Del Vecchio, který po své devíti měsíční službě předává velení nad jednotkami ISAF britskému generálporučíkovi Davidu Richardsovi.

  Od konce července jednotky ISAF převezmou velení mezinárodních vojenských operací na jihu Afghánistánu, který je spolu s východem země nejnebezpečnějším regionem.

  V jižní provincii Kandahár již má 2 300 vojáků Kanada a Velká Británie připravuje vyslání 3 300 vojáků do sousedící provincie Helmand. Dalších 1 500 nizozemských vojáků pomáhá s bezpečností v provincii Uruzgan. Přítomnost těchto vojáků dovoluje Spojeným státům snížit počet svých jednotek v regionu o 3 500.

  Do konce července by pak měl dosahovat celkový počet sil ISAF v zemi 15 000 až 16 000 vojáků. Operace na severu a západě Afghánistánu již pod velením jednotek ISAF jsou. Východní část země, která je pod kontrolou amerických jednotek, bude začleněna pod velení ISAF do konce tohoto roku.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Počet útoků v Afghánistánu prudce stoupá
  Sebevražedný útočník zasáhl kanadský vojenský konvoj na cestě z Kábulu a zabil jednoho afghánského civilistu. Počet sebevražedných útoků se během několika posledních dní dramaticky zvýšil.

  Útočník patrně odpálil auto naložené výbušninami, když konvoj kanadských vojáků jel po hlavní cestě vedoucí z Kábulu na americkou vojenskou základnu v Bagramu. Kanaďané nebyli vážně zraněni.

  Tento útok byl již pátým za poslední dva dny a za poslední dva měsíce jich pak bylo napočítáno více než 20. Talibanští bojovníci slíbili zesílit svůj čtyřletý boj proti Američany podporované centrální vládě.

  Talibanští představitelé tento měsíc prohlásili, že do svých řad získali dalších asi 200  sebevražedných útočníků, kteří mají napadat vládu a zahraniční vojáky.

  Mluvčí NATO major Luke Knittig uvedl, že mezinárodní síly jsou připraveny ze strany Talibanu na cokoliv. „Je to součást testu, který jsme očekávali a žž nyní lze pozorovat vzrůstající kapacitu a výkonnost, zejména na straně afghánských bezpečnostních složek, což nám umožní se s touto hrozbou vypořádat,“ uvedl Knittig.

  NATO má v Afghánistánu asi 10 000 vojáků a v rámci expanze do jižních a východních provincií země aliance letos vyšle dalších 5 000 vojáků. Loni v souvislosti s útoky rebelů v zemi zemřelo 1600 lidí, což je nejvyšší číslo od začátku invaze. Více než 300 lidí pak bylo zabito letos, včetně 15 amerických a 7 kanadských vojáků.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Mírová dohoda v Dárfúru se opozdí
  Náměstek ministryně zahraničí USA Robert Zoellick uvedl, že Africká unie prodlouží lhůtu, v níž měla být uzavřena mírová dohoda řešící konflikt v súdánském Dárfúru. Půjde o prodloužení časového limitu pro vyjednavače, kteří mají přimět v rozhovorech rebely v Dárfúru a vládu v Súdánu k dohodě.

  Do Abuji přijel kanadský vyslanec při OSN Allan Rock, aby se do rozhovorů zapojil. V souvislosti s Rockovou misí pak kanadský ministr zahraničí Peter MacKay slíbil, že vláda bude pokračovat ve vyvíjení „veškerého úsilí“ na diplomatickém poli, aby byl v regionu zajištěn mír.

  Súdánská vláda již minulý týden oznámila, že schválila hrubý návrh mírové dohody, která by měla ukončit boje, při kterých zahynulo nejméně 180 000 lidí. Americký prezident George Bush označil vládou podporované útoky na civilisty v Dárfúru za genocidu.

  Zdroj: The London Free Press (Kanada)

   

  jnd natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media