natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Mírová dohoda pro Dárfúr na dosah

  19. dubna 2006  16:34

  Mírová dohoda pro Dárfúr na dosah
  Přestože strany konfliktu v súdánském Dárfúru zatím neuzavřely v této klíčové otázce kompromis, mírová smlouva, která má být podle stanovení Africké unie (AU) uzavřena do 30. dubna, je na dosah. Radě bezpečnosti OSN to sdělil hlavní zprostředkovatel AU, když žádal o podporu pro misi AU v zemi. Podle něj bude nutné učinit ústupky v otázkách sdílení moci, bezpečnostních záležitostech a dalších oblastech, přičemž na otázce bezpečnosti buď jednání zkolabují, nebo naopak budou díky nim úspěšná.

  Zprostředkovatelský tým přednesl návrhy na odzbrojení jednotek Janjaweed, kontrolu a neutralizaci ozbrojenců, ochranu vysídlených lidí, zabezpečení migračních koridorů nomádů a demilitarizaci tras humanitární pomoci. Tato navržená Rozšířená dohoda o příměří (Enhanced Ceasefire Agreement) si vyhrazuje, že neutralizace jednotek Janjaweed a „nedisciplinovaných ozbrojenců“ je nezbytným předpokladem pro jakoukoliv mírovou dohodu, uvedl zprostředkovatel AU. Všechny tyto kroky budou muset být monitorovány misí Africké unie v Súdánu, zdůraznil.

  Zdroj: African News Dimension (JAR)

  ---

  Rusko a NATO projednají dvoustrannou spolupráci
  Vysocí představitelé Ruska a NATO tento týden v Moskvě projednají další rozvoj bilaterální spolupráce a vojenské součinnosti v protiteroristických operacích, uvedl zdroj z ruského ministerstva obrany. Nejvyšší velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, generál James Jones, do ruského hlavního města přicestuje ve čtvrtek na čtyřdenní návštěvu, na které bude o vztazích Rusko-NATO jednat v sérii rozhovorů s vrcholnými ruskými vojenskými představiteli, včetně ministra obrany Sergeje Ivanova a náčelníka generálního štábu, Jurije Balujevského.

  „Bude se též jednat o širokém okruhu mezinárodních otázek, včetně situace v Iráku, Íránu a Afghánistánu,“ uvedl zdroj.

  Jádrem vztahu Ruska s NATO se v posledních letech stala válka proti terorismu, reakce na nouzové situace, omezení šíření zbraní, mírové operace a vojenské výměny. Rusko se připojilo k aliancí vedené protiteroristické operaci Active Endeavor ve Středomoří. Obě strany též budou letos pořádat spojené vzdušné vojenské cvičení.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Afghánistán: Bývalí velitelé se vracejí do civilu
  Tři bývalí velitelé ozbrojenců v afghánské východní provincii Nangarhar dobrovolně odevzdali zhruba devadesát lehkých a těžkých zbraní týmu pracovníků programu demobilizace ilegálních ozbrojených skupin (DIAG), uvedli představitelé OSN, kteří iniciativu podporují. Jednalo se o 45 tisíc střelných nábojů a 85 lehkých a těžkých zbraní, včetně minometů a raketových granátů.

  Programu demobilizace ilegálních ozbrojených skupin, na který se nyní OSN a afghánská vláda soustředí, předcházel program odzbrojení, demobilizace a reintegrace bývalých bojovníků, který byl dokončen v červnu. V rámci tohoto programu bylo odzbrojeno více než 60 tisíc bývalých bojovníků, což mezinárodnímu společenství trvalo téměř 20 měsíců a stálo ho to více než 150 milionů dolarů.

  Tři bývalí afghánští velitelé, jejichž jednotky byly deaktivovány v rámci tohoto programu, obdrželi oceňující certifikáty podepsané afghánským prezidentem Hámidem Karzáím.

  Nicméně výzva, kterou pokusy o odzbrojování bojovníků představují, je teprve na svém začátku. V zemi existuje zhruba 1 800 až 2 000 ilegálních ozbrojených skupin, které stále ohrožují křehkou stabilitu země.

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rumsfeld připisuje kritiku změnám v armádě
  Ministr obrany USA Donald Rumsfeld uvedl, že kritika jeho vedení se dala očekávat, protože změny, které donutil armádu udělat, vzbudily odpor a kontroverze. - více zde Rumsfeld na tiskové konferenci v Pentagonu znovu zopakoval, že nemá v úmyslu podlehnout výzvám k rezignaci vzneseným šesti penzionovanými generály, kteří ho obvinili z hrubých strategických chyb v Iráku. Konkrétně měl být odmítavý k radám svých vojenských poradců a měl selhat v zajištění dostatku vojáků pro zabezpečení země po invazi roku 2003.

  Rumsfeld uvedl, že je hrdý na své rozhodnutí transformovat armádu USA, avšak uznal, že tyto změny byly pro některé lidi v armádě těžko akceptovatelné. Na konferenci hovořil po prezidentu Bushovi, který zopakoval, že ministr obrany má jeho „plnou důvěru“.

  Rumsfeld se nezabýval kritikou penzionovaných generálů a místo toho vyjmenoval řadu změn, které učinil od svého nástupu do funkce v roce 2001, včetně významné reorganizace armády, posílení speciálních jednotek, uzavření některých základen a nové vymezení vojenské přítomnosti USA v zahraničí.

  Zdroj: DefenseNews (USA)

  ---

  Otevírá se Mezinárodní centrum NATO v Gruzii
  Mezinárodní centrum NATO začíná se semináři o bezpečnosti a světové politice pro gruzínské žurnalisty, uvedl šéf centra Tornike Sharasheridze. Podle jeho vyjádření mají být semináře zaměřeny na Severoatlantickou alianci. Představil též požadavky pro soutěž, kterou toto centrum vyhlašuje a kterého se žurnalisté budou účastnit po proběhnutí semináře.

  Seminář pokrývá témata historie NATO, jeho činnosti a spolupráce s Gruzií. „Společnost musí jasně vědět, proč NATO pokračuje ve své činnosti po studené válce, proč ho Rusko nemá rádo a co znamená být přidružený k této organizaci“, uvedl Tornike Sharasheridze.

  Zdroj: Prime-News Agency (Gruzie)

  jnd, natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media