natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Ministři NATO vyzvali Rusko ke stažení z Gruzie

  19. srpna 2008  17:00

  Ministři NATO vyzvali Rusko ke stažení z Gruzie
  Ministři zahraničí členských zemí NATO se na dnešní mimořádné schůzce svolané Spojenými státy shodli, že „vztahy s Moskvou nemohou pokračovat jako obvykle“, a znovu zdůraznili požadavek stažení ruských sil z Gruzie. Svůj postoj vůči Rusku tak ještě přitvrdili.

  „Žádáme Rusko, aby slovy i činy demonstrovalo svůj závazek k principům, na nichž jsme založili naše vztahy,“ píše se ve společném stanovisku aliančních ministrů zahraničí vydaném po jejich setkání v Bruselu. „Budoucnost našich vztahů závisí na konkrétních krocích, které Moskva udělá ke splnění slov svého prezidenta Dmitrije Medveděva. To se nyní neděje,“ řekl k situaci generální tajemník NATO  Jaap de Hoop Scheffer. Ještě před schůzkou zdůraznil britský ministr zahraničí David Miliband, že Rusko musí pochopit, že nemůže používat síly ke změnění hranic svých sousedů.

  Ministři zahraničí se shodli na vytvoření Komise NATO-Gruzie, která by měla posílit alianční vztahy s Tbilisi. Scheffer upřesnil, že Komise by měla fungovat podobně jako partnerství s Ukrajinou.

  Čtěte také:
  Ministři zahraničí NATO vyjádří podporu Gruzii
  NATO zdůrazňuje podporu Gruzii
  Rusko: Vztahy s NATO se změní

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Švédsko zmrazilo vojenskou spolupráci s Ruskem
  Švédsko oznámilo zmrazení svých vojenských vztahů s Moskvou kvůli ruské invazi do Gruzie. V oficiálním vyjádření švédský premiér Fredrik Reinfeldt označil ruský vpád do Gruzie za neakceptovatelný a za zločin proti mezinárodnímu právu a požaduje okamžité zastavení všech ruských operací, které destabilizují Gruzii.

  „V současné situaci se vláda domnívá, že není vhodné, aby Švédsko provádělo vojenská cvičení s Ruskem nebo podnikalo vzájemné návštěvy vojenských jednotek. Švédská návštěva ruského přístavu naplánovaná na září byla zrušena,“ prohlásil dále premiér Reinfeldt ve svém stanovisku.

  Reinfeldtovo vyjádření následuje po zvláštní schůzce švédské poradní rady pro zahraniční záležitosti zabývající se situací v Gruzii, které v králově nepřítomnosti předsedala korunní princezna Victoria.

  Čtěte také:
  Američané a Britové zrušili cvičení s Ruskem
  Rusko varuje NATO před přerušením vzájemných vztahů

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO: Vztahy s Ruskem nemohou normálně pokračovat
  Severoatlantická aliance ochlazuje své vztahy s Moskvou na protest proti ruské invazi do Gruzie. Přerušení vztahů na vysoké úrovni bude trvat do stažení ruských jednotek z gruzínského teritoria. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyloučil schůzky Rady NATO-Rusko na dobu, kdy „budou ruské síly okupovat velkou část Gruzie“. Za současného stavu podle něj nemůžou alianční vztahy s Ruskem normálně fungovat.

  Rusko dnes posílilo svoji kontrolu v černomořském městě Poti, když do něj poslalo další vojáky, vyhodilo do vzduchu dvě lodě a zatklo téměř dvacet místních vojáků. Podle slov Anatolije Nogovitsyna, zástupce velitele ruského generálního štábu, bylo v Poti odzbrojeno dvacet gruzínských bojovníků a předáno gruzínským představitelům.

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Francouzi se v Afghánistánu dostali do těžkých bojů
  Francouzské jednotky bojující v rámci sil NATO se ocitly v těžkých bojích s povstalci asi padesát kilometrů východně od afghánského hlavního města Kábulu. Boje začaly útokem na patrolu jednotek ISAF v distriktu Sarobi a stále pokračují.

  Vyjádření sil ISAF uvádí, že alianční vojáci jsou zataženi do „významného incidentu s povstalci“, ale neudává žádné detaily o národnosti bojujících vojáků ISAF. Západní zdroj z vojenské oblasti nicméně oznámil, že bojující muži jsou Francouzi. Také francouzský vojenský představitel potvrdil, že francouzské jednotky jsou nyní zapojeny do bojové operace v Afghánistánu. Odmítl ovšem říci, v jaké části země.

  Hnutí Taliban oznámilo, že napadlo vojáky ISAF v Sarobi a vyhodilo do povětří několik aut. Francouzské jednotky v Afghánistánu se k situaci odmítly vyjádřit.

  Čtěte také:
  Francie převzala velení nad Kábulem
  Francie pošle vojáky na východ Afghánistánu, tvrdí Le Monde

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Mušaraf rezignoval, velitel pákistánské armády spěchal do Kábulu
  Velitel pákistánské armády generál Ashfaq Parvez Kayani ihned po odstoupení pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa odjel do Kábulu na setkání s afghánským ministrem obrany Rahimem Wardakem. Kayani také telefonicky diskutoval s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím. Jeho návštěva v Afghánistánu byla velkým překvapením i pro tamější politické představitele.

  Kayani se měl také setkat s velitelem aliančních sil v Afghánistánu generálem Davidem McKiernanem, tuto informaci však alianční představitelé nepotvrdili.

  Kayanova návštěva Afghánistánu přišla pouze den po Mušarafově rezignaci. Odstupující prezident Mušaraf do minulého podzimu zastával právě i Kayanovu pozici velitele armády.

  Čtěte také:
  Pákistán nehodlá tolerovat nálety ISAF z Afghánistánu

  Zdroj: AP (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media