natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Merkel brání příslib vyšších výdajů na obranu i před volbami

  15. srpna 2017  16:35

  Německá kancléřka Angela Merkelová a šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Merkel brání příslib vyšších výdajů na obranu i před volbami

  Pro zpochybňování příslibu Německa zvýšit výdaje na obranu na úroveň dohodnutou v Severoatlantické alianci zaútočila kancléřka Angela Merkel (CDU) na svého sociálnědemokratického rivala ve volbách Martina Schulze (SPD). Lídři SPD jsou „nespolehliví“, uvedla Merkel s odkazem na vládní rozhodnutí prosazené koalicí s účastí SPD před třemi lety. Cílem kancléřčiny strany CDU/CSU je zvýšit investice do obrany na úroveň 2 % HDP odsouhlasenou v NATO do roku 2024, zopakovala kancléřka.

  Jako „skutečně šílený nápad“ odsoudil tento cíl ministr zahraničí a vicekancléř Sigmar Gabriel (SPD). Plány na navýšení výdajů na obranu neodstartují škrty v sociální oblasti, ujistila Merkel s tím, že zvýšené výdaje „nebudou na úkor ničeho, za co v současné době platíme.“

  „Německo se nemůže podvolit šíleným nárokům pana Trumpa na zdvojnásobení našeho obranného rozpočtu,“ připomíná naopak Gabriel.

  Kam dál?
  Německá opozice odmítá vydávat 2 % HDP na obranné výdaje (10.8. 2017)

  Zdroj: The Financial Times (Velká Británie), Reuters(USA)

  ---

  Vývoj vztahu Turecka s Ruskem vyvolává obavy v NATO

  Zatímco vztahy Ruska s Ankarou se stále zlepšují, směrem ke Spojeným státům a Severoatlantické alianci Turecko vysílá smíšené signály. Vztahy s USA jsou považovány za nejhorší za uplynulých více než 10 let. Podezřívavost a nedůvěru vůči Washingtonu sdílí turecký prezident Recep Erdogan se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, se kterým projednával nákup systému letecké obrany S-400. Turecko navíc o rok odložilo nákup nejmodernějších amerických stíhacích strojů F-35.

  Vzhledem k okolnostem vyvstává otázka, zda z dlouhodobého hlediska mohou USA a NATO nadále s Ankarou počítat, míní politologové. „Jde (Ankara) všemi směry najednou, což je hluboce znepokojující,“ uvedl Marc Pierini, bývalý velvyslanec Evropské unie v Turecku. „Turecko je klíčovým spojencem NATO a jsme vázáni k našemu obrannému partnerství,“ uvedl k situaci mluvčí Pentagonu.

  Kam dál?
  Turecko schválilo návštěvu německých poslanců na základně Konya (9.8. 2017)

  Zdroj: CNBC (Kanada)

  ---

  Německé strany představují své plány na reformu Bundeswehru

  V posledních měsících se politická debata v Německu točí kolem plánu na zvýšení výdajů na obranu. Způsobů, jak dosáhnout kýžené úrovně 2 % HDP je více, v současných podmínkách to znamená zvýšit výdaje ze 40 miliard na 75 miliard euro. Alternativa pro Německo (AfD) navrhuje vytvoření systému milic podle švýcarského modelu, kdy je kombinován malý počet profesionálních vojáků a povinná vojenská služba, kde odvedenci vykonávají své povolání a pravidelně se účastní cvičení.

  Zelení (Die Grünen) chtějí armádu lépe vybavenou na zahraniční úkoly, nechtějí ovšem investovat více peněz, chtějí širší evropskou spolupráci a vyšší efektivitu nákupů. SPD chce také „zaplnit mezery v mužstvu i vybavení“ Bundeswehru, zvýšení výdajů na 2 % ovšem považuje za přehnané a odmítá rozšíření pravidel pro nasazení jednotek. CDU se chce více věnovat národní obraně a spolupráci v rámci Severoatlantické aliance, rozšířit řady armády o 18 000 vojáků a umožnit jejich nasazení uvnitř státu.

  Svobodní demokraté (FDP) nemají příliš konkrétních návrhů, chtějí ovšem lépe vybavenou armádu pro zahraniční operace a obranu. Levicová Die Linke naopak odmítá nasazování Bundeswehru do zahraničí a všechny vojáky chce stáhnout a investovat prostředky do rozvojové pomoci. Levice by dále upustila od všech cvičení a podpůrných misí, zahraniční základny na půdě Německa navrhuje uzavřít.

  Kam dál?
  Von der Leyen chystá reformu Bundeswehru (17.5. 2017)

  Zdroj: Frankfurter Rundschau (Německo)

  ---

  Transsexuálové by mohli v armádě sloužit dál, říká Mattis

  Bílý dům zatím nepředložil politické pokyny ke službě transsexuálů v armádě a stále věc zkoumá. Transsexuálové tak možná budou moci ve službě zůstat navzdory twitterovému oznámení zákazu prezidentem Donaldem Trumpem.

  „Očekávám prezidentovy pokyny a předpokládám, že je dostanu brzy,“ dodal ministr obrany Jim Mattis. Dosud platí nařízení náčelníka generálního štábu USA generála Josepha Dunforda, že „nedojde k žádným úpravám současné politiky, dokud prezidentovo nařízení nepřevezme ministr a nevydá pokyny k jeho zavedení,“ připomněl ministr Mattis.

  Kam dál?
  Vysloužilí američtí důstojníci odsuzují zákaz služby v armádě pro transsexuály (2.8. 2017)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Výcviku speciálních sil USA se zúčastní další žena

  Již pátá žena z letectva Spojených států amerických má v plánu projít výcvikem speciálních operací, uvedli vojenští představitelé. Vojákyně, jejíž totožnost nebyla zveřejněna, v současnosti prochází základním výcvikem na společné základně San Antonio-Lackland v Texasu a chce se stát specialistkou v oblasti taktického leteckého navádění (TACP). Pokud se stane kandidátkou na TACP, bude druhou ženou v procesu, její kolegyně kurz nastoupila 6. srpna. Předchozí tři aspirantky výcvik speciálních operací nedokončily.

  Zdroj: Military.com (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media