Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Mattis promluvil o odchodu z Pentagonu a ohrožení demokracie

29. srpna 2019  15:33
James Mattis | foto: USGLC / Flickr

Mattis promluvil o odchodu z Pentagonu a ohrožení demokracie

Bývalý americký ministr obrany Jim Mattis promluvil po osmi měsících od svého odchodu z funkce o svém působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa. Mattis byl vždy velkým zastáncem Severoatlantické aliance a zvyšování výdajů na obranu. Neshody ohledně Aliance a Trumpova politika „America First“ se tak staly hlavní příčinou jeho odchodu. „Národům se spojenci se daří, a bez nich upadají,“ píše Mattis v úvodníku pro The Wall Street Journal.

Mattis také varuje před ohrožením americké demokracie a ztrátou postavení USA ve světě. Podle něj musí Spojené státy překonat vnitřní rozpory, pokud mají zůstat světovým lídrem, nebo jen přežít.

Kam dál?
Armáda musí „udržet víru v naši zemi“, říká odcházející ministr Mattis (2.1. 2019)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Bývalý velvyslanec při NATO Šedivý bude bojovat proti dezinformacím

Bývalý český velvyslanec při Severoatlantické alianci Jiří Šedivý bude nově působit na ministerstvu zahraničních věcí v oblasti boje proti dezinformacím. Šedivý bude zastávat roli zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby.

„Na starosti bude mít především oblast dezinformací a strategické komunikace, okrajově také kybernetickou bezpečnost, která s tím souvisí,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Náplní práce Šedivého bude také spolupráce se spojenci ohledně vlivu cizích mocností.

Kam dál?
Jakub Landovský se stal novým velvyslancem při NATO (5.8. 2019)

Zdroj: Aktuálně.cz (ČR)

---

Čelní vojenští představitelé NATO a Ruska jednali po telefonu

Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance maršál Stuart Peach jednal po telefonu s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Telefonát podle NATO ukazuje vzájemnou vůli k udržování komunikačních linek a dialogu v rámci alianční politiky transparentnosti. Oba se shodli na tom, že i v budoucnu budou využívat tyto komunikační kanály.

Kam dál?
Ruská armáda přiznává, že potřebuje západní technologie (5.8. 2019)

Zdroj: NATO

---

Děti amerických vojáků narozené v zámoří nebudou mít automatický nárok na občanství

Pro některé potomky amerických občanů, kteří se narodí v zámoří, bude obtížnější získat občanství USA, které jim do této doby připadlo automaticky. Nová směrnice se týká pouze dětí občanů, kteří sami nebyli narozeni na území Spojených států a pobývají delší dobu v zahraničí. Podle odhadů ministerstva obrany by se mohlo jednat přibližně o sto dětí vojáků a státních zaměstnanců ročně.

Kam dál?
Americká armáda studuje extrémně fyzicky zdatné ženy (31.7. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

---

Trump nechal přezkoumat vojenskou pomoc Ukrajině

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zpomaluje uvolňování vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 250 milionů dolarů, která je klíčová pro obranu před Ruskem. Prezident požádal svůj bezpečnostní tým, včetně ministra zahraničí Marka Espera a poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, aby zkontroloval program podpory Ukrajině a zjistil, zda jsou peníze využívány v zájmu Spojených států.

Kam dál?
Průzkum: Vstup do NATO podporuje 62 % Ukrajinců (12.7. 2019)

Zdroj: Politico (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.