natoaktual.cz

Litva přivítala německý prapor NATO

8. února 2017  15:38
 

Nástup německých a belgických vojáků po příjezdu do Litvy | foto: Alfredas Pliadis / Ministerstvo obrany Litvy

Litva přivítala německý prapor NATO

Do Litvy dorazili němečtí vojáci, kteří tam povedou prapor Severoatlantické aliance složený z Belgičanů, Holanďanů a Francouzů. Tento mnohonárodní prapor je součástí posilování východní hranice NATO. Do jara 2017 by měl počet aliančních vojáků v Litvě dosáhnout 1 200.

Příchod praporu uvítala litevská prezidentka Dalia Grybauskaite, která zdůraznila, že vojenské síly NATO vyšlou jasný signál jednoty. „Nikdy předtím Litva nehostila vojenské síly takové velikosti a integrity. Vysílá to všem velmi jasnou a důležitou zprávu – NATO je silné a jednotné,“ řekla Grybauskaite a dodala, že alianční odstrašení chrání mír. Slavnostního přivítání německých vojáků v Litvě se zúčastnila i německá ministryně obrany Ursula von der Leyen.

Kam dál?
Německo posílá tanky na alianční misi v Litvě (1.2. 2017)
Jednotky z Belgie a Německa dorazily do Litvy, Aliance posiluje svoji východní hranici (26.1. 2017)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Afghánistán žádá USA o leteckou podporu při bojových operacích

Afghánský poradce pro národní bezpečnost Mohammed Hanif Atmar apeluje na Spojené státy, aby poskytly leteckou podporu pozemním silám při bojových operacích, dokud to afghánské bezpečnostní síly nebudou schopné zvládnout samy. „Budeme potřebovat, aby Spojené státy vyplnily toto vakuum,“ uvedl Atmar. „Chvíli nám bude trvat, než si vybudujeme tyto vlastní schopnosti,“ dodal afghánský poradce pro národní bezpečnost. Zároveň řekl, že Afghánistán nepotřebuje více vojáků.

Atmar rovněž uvítal ujištění nové americké administrativy, že Spojené státy dostojí svému závazku vůči Afghánistánu. Podle něj by Kábul a Washington měly spolupracovat, aby neutralizovaly společné hrozby jako je terorismus.

Kam dál?
OSN: Ztráty na civilních životech v Afghánistánu jsou nejvyšší od roku 2009 (7.2. 2017)
Tálibán získal loni 15 % afghánského území (6.2. 2017)
Tálibán píše Trumpovi: Stáhněte se z Afghánistánu (26.1. 2017)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Moldavský prezident varuje před rychlým sbližováním s NATO

Moldavský proruský prezident Igor Dodon varoval Severoatlantickou alianci před přílišným sbližováním s Moldavskem a před otevřením styčné kanceláře NATO v Kišiněvě. Podle něj tato kancelář nepřinese Moldavanům žádné výhody, Aliance by tak neměla spěchat s jejím otevřením. „Otevření takového úřadu není prospěšné pro bezpečnost lidí, je to provokace vyvolaná předchozí vládou,“ řekl Dodon novinářům v centrále NATO při své první návštěvě Bruselu.

Přestože Dodon opakovaně tvrdí, že chce obnovit politické a ekonomické vztahy s Ruskem, jeho pozice je víceméně symbolická. Vláda zůstává pod kontrolou koalice proevropských stran. „Moldavsko se nechce připojit k NATO,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller s tím, že neutralita však neznamená izolaci.

Kancelář v Kišiněvě bude podobná těm, které jsou v jiných zemích, například v Rusku nebo na Ukrajině. Budou v ní působit pouze civilisté, nikoliv vojáci, řekla Gottemoeller. „Nejedná se o vojenskou základnu, ale o malou diplomatickou misi s civilními zaměstnanci,“ prohlásila Gottemoeller a dodala, že v Moldavsku nebudou žádní vojáci NATO.

Kam dál?
Partnerství s Ruskem je pro nás zásadní, tvrdí moldavský prezident (24.1. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Gruško: NATO nechce měnit plány na vojenské posilování v Evropě

Nic nenaznačuje tomu, že by Severoatlantická aliance po příchodu nové americké administrativy přehodnotila své plány na vojenské posilování a východní rozšiřování v Evropě, prohlásil ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško. NATO potřebuje šířit mýtus „ruské hrozby“, aby mohlo ideologicky ospravedlnit své úsilí rozšiřovat se směrem k ruským hranicím a posilovat kontingent na svém východním křídle, uvedl Alexander Gruško.

„NATO také oznámilo plány na posílení své přítomnosti v Černém moři. Doposud jsme neviděli nic, co by naznačovalo, že tyto plány budou přehodnoceny s příchodem nové americké administrativy,“ řekl Gruško. Aliance již provedla řadu kroků s cílem zvýšit svou přítomnost v blízkosti ruských hranic včetně rozmístění dalších tankových brigád a čtyř společných praporů v pobaltských státech a v Polsku.

Kam dál?
NATO zřejmě v reakci na Rusko zvýší přítomnost v Černém moři (1.2. 2017)
Lavrov: Rusko musí reagovat na posilování NATO (26.1. 2017)

Zdroj: Sputnik News (Rusko)

---

Merkel vítá Trumpovy náznaky o pokračující podpoře NATO

Německá kancléřka Angela Merkel je potěšena signály, které vysílá administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, o podpoře transatlantických vojenských vazeb. Po telefonickém hovoru s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem vyjádřil nový americký prezident plnou podporu Severoatlantické alianci.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel, jenž se minulý týden setkal ve Washingtonu s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem, řekl, že byl ujištěn o závazku Spojených států vůči Severoatlantické alianci. Pence a Tillerson hovořili ve prospěch sjednocené Evropy a transatlantického partnerství v NATO, dodal Gabriel.

„Prohlášení o NATO, která jsme slyšeli jak od amerického prezidenta, tak od jeho ministrů obrany a zahraničí, jsou podle mě velmi důležitá,“ řekla německá kancléřka po jednání s polskou premiérkou Beatou Szydlo.

Kam dál?
Bílý dům: USA a Německo se shodly na bezpečnostní roli NATO (3.2. 2017)
Merkel a Trump diskutovali o konfliktech a o významu NATO (30.1. 2017)

Zdroj: Bloomberg (USA)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek