natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Litva plánuje kvůli obavám z Ruska obnovit odvody

  25. února 2015  15:07

  Litevští vojáci na cvičení Sabre Strike v Pobaltí (ilustrační foto) | foto: Lithuanian Land Forces

  Litva plánuje kvůli obavám z Ruska obnovit odvody

  Pro rostoucí znepokojení z ruského chování v Pobaltí plánuje Litva obnovení branné povinnosti, kterou zrušila v roce 2008. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė po schůzce bezpečnostní rady země prohlásila: „Vzhledem k současnému geopolitickému prostředí je nutné posílit armádu, a to tak rychle, jak je možné.“ Plán se má vztahovat na muže od 19 do 26 let, každý rok by mělo být odvedeno zhruba 3 500 mužů.

  Lotyšský ministr obrany navrhl zvýšit počet vojáků z 2 000 na 7 000 mužů, s obnovením odvodů však nepočítá. Estonsko si brannou povinnost udržuje. Plán Litvy ještě musí být schválen parlamentem.

  Kam dál?
  Expert: Rusko se může cvičeními u Baltu připravovat na útok (24.2. 2015)

  Zdroj: The Star Online (Malajsie)

  ---

  Kolumbijský prokurátor má připomínky k dohodě s NATO

  Kancelář kolumbijského generálního prokurátora žádá Ústavní soud, aby prohlásil dohodu státu o spolupráci a sdílení bezpečnostních informací se Severoatlantickou aliancí za neopodstatněnou. Podle úřadu dohoda dostatečně nespecifikuje svůj cíl. Konkrétně není jasné, jaký typ informací podléhá výměně, což by mohlo mít značné následky.

  Další nedostatek kancelář spatřuje v nejasné definici „utajovaných informací“. Obává se sdílení citlivých osobních údajů, které jsou mimo rámec dohody. Dohoda namířená především proti pašování drog a mezinárodnímu terorismu byla podepsána v roce 2013. Jednalo se o první kontakt NATO se zemí Latinské Ameriky.

  Zdroj: Latin American Herald Tribune (Venezuela)

  ---

  Estonsko slaví nezávislost, u ruských hranic předvádí vazby s NATO

  Estonsko oslavilo své výročí nezávislosti vojenskou přehlídkou u ruských hranic, na které předvedlo techniku Severoatlantické aliance. Společně s 1 300 estonských vojáků se přehlídky zúčastnilo zhruba 100 vojáků z Velké Británie, Holandska, Španělska, Lotyšska a Litvy, demonstrujících nezávislost bývalé sovětské republiky.

  Estonský náčelník generálního štábu Riho Teras uvedl, že dějiny Estonsko poučily o důležitosti obrany. Události na Ukrajině podle něj jasně dokazují, že stát se o svou bezpečnost musí postarat sám. Uspořádání přehlídky blízko ruských hranic je komentátory vnímáno jako signál Moskvě o odhodlání NATO dodržet závazek kolektivní obrany.

  Kam dál?
  Estonsko chce investovat desítky milionů eur do alianční infrastruktury (3.2. 2015)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ---

  Šéf NATO uvítal spolupráci s Mezinárodní energetickou agenturou

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přivítal návštěvu hlavního ekonoma Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola a vyjádřil zájem o prohloubení spolupráce NATO s IEA. Energetika je klíčovým prvkem mezinárodní bezpečnosti a další prohloubení spolupráce je podle Stooltenberga v zájmu udržení kroku s rozvojem této oblasti.

  Birol, který se má stát příštím výkonným ředitelem IEA, během své návštěvy informoval Stoltenberga o vývoji v energetice. Debata zahrnovala širokou škálu témat od dopadů nízké ceny ropy po roli energetiky v hybridních konfliktech.

  Zdroj: Shangai Daily (Čína)

  ---

  Případů mučení v afghánských vazebních věznicích ubývá

  Zpráva OSN uvádí, že afghánská policie a zpravodajci systematicky stále využívají mučení, ačkoli se vláda snaží učinit těmto praktikám přítrž. OSN upozorňuje na přetrvávající případy mučení, které považuje za vážný a neospravedlnitelný zločin. Podle výsledků poslední zprávy došlo od roku 2013 k 14% snížení počtu mučených vězňů. Politikou koaličních jednotek v Afghánistánu je zadržet každého účastníka mučení a přinutit jej k odpovědnosti za své činy.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media