Litva: EU by měla aktualizovat svou bezpečnostní strategii
Litva, jakožto předsedající stát, požaduje, aby Evropská unie na prosincovém summitu Evropské rady začala s procesem aktualizace své deset let staré bezpečnostní strategie a na jednání se dotkla i tématu klesajících investic evropských států do obrany a partnerství v oblasti obrany a bezpečnosti s jinými zeměmi. "Svět kolem Evropy se stal za posledních deset let daleko nebezpečnějším, nestabilnějším a radikálnějším, zatímco Evropa je introvertnější a politicky méně ambiciózní," vyčetl důvody pro změnu ve strategii ministr obrany Litvy Juozas Olekas.
"Evropa bude muset ve své strategii přehodnotit svou globální roli včetně role ozbrojených sil," prohlásil Olekas, podle kterého je Evropa méně schopna se vojensky vypořádat s novými bezpečnostními problémy i ve svém sousedství. Olekas jako nové oblasti, které v současnosti v bezpečnostní strategii EU chybí a měly by být doplněny, jmenoval například energetickou a kyber-bezpečnost.
Olekas také na půdě Evropského parlamentu varoval před dalekosáhlými dopady, které by pokračující úspory v obranných investicích měly na evropský obranný průmysl i pozici Evropy ve světě. "Nedá se vyhnout skutečnosti, že se Evropská rada tématem obranných rozpočtů holt bude muset zabývat," zakončil Olekas.
Kam dál?
Ashton: EU by měla posílit vývoj obranných technologií (16.10. 2013)
Británie varuje EU, aby se nesnažila ovládat obranný průmysl (11.10. 2013)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Lodě NATO navštívily Rusko
Šest lodí NATO ze skupiny pro boj s podvodními minami ukončilo svou čtyřdenní návštěvu v petrohradském přístavu, kde mimo jiné uspořádaly krátké cvičení s dvěma loděmi ruského námořnictva. Program skupiny aliančních lodí, jimž velel Piotr Sikora z polského námořnictva, zahrnoval neformální aktivity s ruskými námořníky, tiskovou konferenci i zpřístupnění plavidel pro veřejnost.
"Takováto forma spolupráce dláždí cestu dalším společným operacím Ruska a NATO. V průběhu návštěvy přístavu jsme díky rozhovorům s našimi protějšky zjistili, že je mnoho vojenských oblastí spolupráce mezi NATO a Ruskem, především na poli, vzdělávání, výcviku, pátracích a záchranných operací na moři či v boji proti pirátství a terorismu," shrnul prospěšnost takovýchto akcí Sikora, podle kterého společné cvičení kromě vzájemného porozumění zlepšují i interoperabilitu obou stran.
Kam dál?
Rusko a NATO zahájí společné cvičení Bdělé nebe 2013 (23.9. 2013)
Zdroj: RTT News (Rusko)
---
Arménie chce pokračovat ve sbližování s NATO
I přes své členství v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a nedávné rozhodnutí o vstupu do celní unie s bývalými postsovětskými republikami chce Arménie i nadále pokračovat v prohlubování vztahů se Severoatlantickou aliancí. "Nemáme žádné úmysly zmrazit, pozastavit, nebo ukončit jakékoliv aktivity spojené s tímto programem," uvedl na adresu členství Arménie v aliančním Akčním plánu individuálního partnerství předseda komise arménského parlamentu pro obranu a bezpečnost Koryun Nahapetian. "Naše partnerství s NATO se dále prohlubuje a my se těšíme důvěře našich partnerů," prohlásil Nahapetian a vyzdvihl arménskou účast na misích v Kosovu a Afghánistánu.
Stejný názor jako Nahapetian sdílí i šéf NATO Anders Fogh Rasmussen, jenž při loňské návštěvě Arménie podotkl, že arménské členství v CSTO není nikterak výlučné s blízkými vazbami na NATO, a sám hovořil o potenciálu k dalšímu prohloubení vzájemného partnerství.
Kam dál?
Arménie: Rusko je náš vojenský partner, Evropa ekonomický (13.8. 2013)
Zdroj: Asbarez (Arménie)
---
USA se budou z Afghánistánu stahovat přes Rumunsko
Spojené státy americké jsou blízko dohodě s Rumunskem, jehož leteckou základnu by v případě uzavření dohody využívaly při stahování svých jednotek z Afghánistánu. Pokud na plánované schůzce ministři obrany obou zemí dojdou k dohodě, vyřeší se tak jeden z hlavních logistických problémů, jimž USA v současnosti čelí. V červenci příštího roku totiž Spojeným státům vyprší smlouva o pronájmu letiště v kyrgyzském Manasu, o jejímž prodloužení doposud obě strany neúspěšně jednaly. "Logistika stažení amerických jednotek je ‘fenomenálně komplikovaná‘ a tato dohoda je klíčovou částí skládačky," komentoval jednání nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany.
Jednání o podmínkách využívání černomořského letiště Mihail Kogalniceanu americkou armádou probíhají již několik měsíců a reflektují prosperující vzájemné vztahy mezi oběma stranami. Rumunsko již souhlasilo, aby byly na jeho území rozmístěny americké rakety, jež jsou část aliančního protiraketového systému.
Kam dál?
USA začnou v říjnu v Rumunsku pracovat na protiraketové obraně (11.9. 2013)
Zdroj: DAWN (Pákistán)
---
V Arménii proběhne schůze NATO
V arménském Jerevanu se uskuteční setkání šéfů informačních center NATO z Arménie, Gruzie, Moldavska, Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu. Setkání se zúčastní i zvláštní vyslanec generálního tajemníka NATO pro Kavkaz a Střední Asii, který na schůzi přednese přednášku na téma "Partnerství NATO: plány do budoucna".
Zdroj: Armenpress (Arménie)