natoaktual.cz

Libyjský premiér navštíví centrálu NATO

27. května 2013  14:20
 

Povstání v Libyi | foto: NATO

Libyjský premiér navštíví centrálu NATO

Ministerský předseda Libye Ali Zeidan navštíví centrálu Severoatlantické aliance v Bruselu, kde bude jednat s generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem. Je to první podobné setkání od svržení režimu Muammara Kaddáfího.

NATO je připraveno pomoci Libyi se zlepšením bezpečnosti a modernizací libyjských ozbrojených sil, přestože Libye o pomoc ze strany NATO oficiálně nepožádala. Zeidan opakovaně řekl, že Libye musí svou bezpečnost zajistit sama bez vnějšího vojenského zasahování.

Kam dál?
Dánsko: Tajná zpráva kritizuje velení NATO v Libyi (29.10. 2012)
Analýza: Libye dva roky poté, část druhá: Role NATO a jeho kritika (4.3. 2013)

Zdroj: Libya Herald (Libye)

---

V Estonsku skončilo cvičení Jarní bouře

V Estonsku bylo ukončeno rozsáhlé vojenské cvičení, které začalo 9. května a jehož se zúčastnilo na pět tisíc vojáků z několika členských zemí Severoatlantické aliance. Cvičení s názvem Jarní bouře je v Estonsku pořádáno každoročně již od roku 2003 a letos se do něj poprvé zapojily také jednotky z Velké Británie, Belgie a Polska, stejně jako estonské námořnictvo.

"Naši vojenští specialisté získali nové zkušenosti díky spolupráci s polskými piloty, experty na vzdušnou obranu z Belgie a pozemními jednotkami z Británie, Lotyšska a Litvy," řekl estonský generál Riho Terras. Výcvik navštívil také estonský prezident Toomas Hendrik Ilves.

Kam dál?
Estonsko pořádá společné cvičení se zeměmi NATO (10.5. 2013)
V Pobaltí se na podzim uskuteční velké cvičení NATO (26.2. 2013)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

NATO: Projekt dronů pokračuje

Rozhodnutí Německa o zrušení objednávky pěti bezpilotních letadel, tzv. dronů, od americké společnosti Northrop Grumman neovlivní podobný projekt, který chystá Severoatlantická aliance. NATO plánuje použití pěti dronů Global Hawk v rámci aliančního programu vzdušného sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance). NATO však původně počítalo i se zapojením německých dronů.

O pořízení neozbrojených sledovacích dronů rozhodla Aliance na summitu v Chicagu, který se konal v květnu minulého roku. Alianční drony budou k dispozici od roku 2017 a jejich základna bude na Sicílii. Odhadovaná cena činí přibližně jedna miliarda eur.

Rozhodnutí Německa se setkalo s kritikou ze strany Bruselu. Bezpečnostní mluvčí Evropské lidové strany Michael Gahler řekl, že by Německo mělo usilovat spíše o evropské řešení, nežli o své vlastní. Celá Evropa podle něj čelí stejným bezpečnostním hrozbám a každý stát nemá tolik prostředků, aby mohl vyvíjet svůj vlastní systém.

Kam dál?
Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil (16. 5. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Ázerbájdžán se nepřipojí ani k NATO ani k CSTO

Ázerbájdžán se nestane členskou zemí Severoatlantické aliance ani Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), je však připraven spolupracovat s oběma organizacemi. Tvrdí to poradce prezidenta Ázerbájdžánu Ali Gasanov. "Přestože se Ázerbájdžán účastnil aliančního programu Partnerství pro mír od roku 1995, rozhodli jsme se pro svůj budoucí bezpečnostní model v rámci Hnutí nezúčastněných zemí (Non-Aligned Movement)," řekl Gasanov. Zároveň dodal, že to neznamená, že by se pozice Ázerbájdžánu nemohla v budoucnu změnit. "Pokud by národní zájmy Ázerbájdžánu vyžadovaly členství v jedné z těchto organizací, země by se mohla stát jak členem NATO, tak členem CSTO."

Spolupráci s EU pak Gasanov považuje za uvědomělý krok Ázerbájdžánu z hlediska prosazování evropských hodnot ve své zemi. "Naše budoucí cesta je integrace s evropskými národy," řekl.

Kam dál?
NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce (24.5. 2013)
Ázerbájdžán: NATO vyvažuje moc v regionu (5.4. 2013)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Rasmussen navštívil Bukurešť, ocenil přínos Rumunska v Kosovu a Afghánistánu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se v Bukurešti setkal s předními představiteli Rumunska. Během rozhovorů věnovaných alianční misi v Afghánistánu, problematice tzv. chytré obrany a alianční politice otevřených dveří Rasmussen ocenil přínos Rumunska v aliančních misích. "Rumunsko je oddaný spojenec a silný přispěvatel našim operacím," řekl Rasmussen. "Zapojení a odhodlání rumunských sil je denně prokazované při misích v Kosovu a Afghánistánu".

Dalším diskutovaným tématem byly výdaje na obranu. Rasmussen přivítal rozhodnutí Rumunska zvýšit své obranné výdaje tak, aby v roce 2016 činily dvě procenta rumunského HDP. Za nejefektivnější využití peněz na obranu pak označil společné nadnárodní iniciativy.

Kam dál?
Rumunsko bude podporovat vztahy Ázerbájdžánu a NATO (23.5. 2013)

Zdroj: NATO

koc; natoaktual.cz
zpět na článek