natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  La Libre: NATO vyšetřuje únik informací

  18. července 2006  11:31

  La Libre: NATO vyšetřuje únik informací
  Člen americké kontrarozvědky údajně kritizoval svého nadřízeného za to, že nedostatečně prověřoval studenty, kteří měli být jmenováni do struktur NATO. Tím prý porušoval vnitřní bezpečnostní předpisy. Informovaly o tom belgické noviny La Libre, kterým se údajně dostal do ruky dokument, který měl agent svému nadřízenému zaslat. Podle listu v něm stojí, že policie studenty nominované pro praxi v NATO neprověřovala dostatečně. Kontroly jsou určené k tomu, aby zabránily případné infiltraci organizací typu Greenpeace. NATO v současnosti únik informací vyšetřuje.

  Zdroj: Focus-Fen (Bulharsko)

  ---

  Scheffer se omluvil Lotyšsku za trable související se summitem NATO
  Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer se předem omluvil občanům Lotyšska za nepříjemnosti, které způsobí summit NATO. Učinil tak po setkání s lotyšskou prezidentskou Vairou Vike-Freiberegou.

  Hlavní město Riga bude summit hostit v listopadu. Scheffer připomenul, že od posledního rozšíření NATO to bude poprvé, co se sejdou lídři všech členských států. Summit prý ukáže, že aliance dokáže řešit vojenské a jiné problémy jednadvacátého století.

  Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  Afghánský ministr obrany věří v brzkou porážku Talibanu
  NATO a afghánské síly budou do konce roku schopny „zlomit vaz“ Talibanu. Řekl to ministr obrany generál Rahim Andul Wardak pro Financial Times. Afghánská rozvědka prý má informace, že velící struktury Talibanu se kvůli těžkým ztrátám rozpadají a mnoho jeho členů utíká do sousedního Pákistánu.

  V současnosti zahraniční síly vedou jednu z největších ofenzív proti vzbouřencům od pádu Talibanu roku 2001. Zároveň síly NATO přebírají kontrolu nad jižní částí země po amerických jednotkách. 

  Zdroj: China Daily (Čína)

  ---

  Srbsko předloží plán na dopadení Mladiče
  Srbsko předloží detailní plán na zatčení stíhaného generála Ratko Mladiče. Prezident Boris Tadič a premiér Vojislav Koštunica tak učiní během třídenního jednání s představiteli EU a NATO, které začíná dnes a bude zaměřeno právě na dopadení Mladiče. Generál je obviněn z toho, že řídil masakr osmi tisíc Muslimů ze Srebrenice, stejně jako z dalších válečných zločinů spáchaných během války v Bosně v 90. letech. Podle některých názorů se generál skrývá v Srbsku pod ochranou členů armády.

  Evropská unie v květnu zmrazila přístupové rozhovory s Bělehradem do doby, než bude Mladič předán tribunálu v Haagu. Ze stejného důvodu USA zastavily svou finanční pomoc pro Srbsko. Tato částečná izolace uštědřila vážnou ránu srbským reformním snahám a zároveň podkopala pozici Bělehradu při rozhovorech o budoucím stavu separatistické srbské provincie Kosovo.

  Plán na dopadení Mladiče byl vypracován ve spolupráci s EU a předpokládá účast jak unie, tak Spojených států. Srbští představitelé vyjadřují naději, že umožní Srbsku vytvořit pevnější svazky s Washingtonem i Bruselem.

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  EU žádá rozmístění jednotek OSN v Súdánu
  V souvislosti s nadcházející konferencí ohledně případné mise OSN ve válkou zmítané súdánské Dárfúru panují ostré neshody mezi Súdánem a mezinárodní komunitou. Evropská unie žádá Khartoum, aby povolil vyslání jednotek OSN, které by nahradily současnou misi Africké unie.Ta podle unie není schopna násilí v regionu zastavit.

  Súdán se ale ostře staví proti přítomnosti sil OSN, které označil za „invazi Západu“. Jednotky přitom nemohou být v regionu rozmístěny bez souhlasu centrální vlády. Analytici se domnívají, že Khartoum se obává, že by jednotky Organizace spojených národů mohly zatknout předáky milicí, podezřelých z válečných zločinů. 

  Zdroj: Defense News (USA)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media