Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kyrgyzstán žádá Alianci o pomoc s ostrahou hranic

11. května 2011  13:47

Kyrgyzstán žádá Alianci o pomoc
Kyrgyzská prezidentka Roza Otunbajeva požádala Severoatlantickou alianci o pomoc s ostrahou hranic Kyrgyzstánu. NATO bylo požádáno i o pomoc se zlepšením schopností kyrgyzských pohraničníků.

Prezidentka Otunbajeva se setkala s vyslancem NATO ve střední Asii Jamesem Appathuraiem, se kterým jednala o vojenské spolupráci. Kancelář prezidentky poté uvedla, že Appathurai přislíbil pomoc při opravách zařízení pro skladování raket a dělostřelecké munice. Kyrgyzstán hostí americkou vojenskou základnu používanou jednotkami ISAF z Afghánistánu, stejně jako ruskou leteckou základnu.

Limitované finanční prostředky oslabily schopnost kyrgyzských bezpečnostních sil zabraňovat pronikání ozbrojených islamistických skupin na území Kyrgyzstánu a potlačovat obchod s drogami. Pomoc hledá Kyrgyzstán u Spojených států amerických i u Ruska.

Čtěte také:
‘Kyrgyzstán bude dále spolupracovat s NATO‘
Svět přislíbil Kyrgyzstánu 1,1 miliard dolarů

Zdroj: Canadian Press (Kanada)  

---

Estonsko zvýší výdaje na obranu
Estonské ministerstvo obrany připravilo národní vojenskou obrannou strategii, podle které se výdaje na obranu v Estonsku během příštích čtyř let zvýší o 126,1 milionu eur. Do roku 2012 tak chce Estonsko vydávat na obranu 2 % svého HDP, letos dá obrannému sektoru pouze 1,78 % HDP.

V letošním roce dosahují estonské výdaje na obranu 279,9 milionu eur a tato částka má postupně narůstat až do výše 406 milionu eur v roce 2015. Podle strategie zůstávají hlavními základy estonské obrany členství v NATO a primárně nezávislé obranné schopnosti, které by měly mít dostatečný odstrašující efekt.

Čtěte také:
Lotyšsko sníží rozpočet armády na 1% HDP (2009)
NATO požaduje navýšení financí (2006)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Izrael: Západ na Blízkém východě používá dvojí metr
Ultranacionalistický izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman obvinil vlády Západu, že více podporují libyjské rebely než opozičníky v Sýrii a Íránu, které jsou hlavními nepřáteli Izraele.

"Represe, které režimy použily při demonstracích v Sýrii, Jemenu, Libyi a jinde v regionu, nemohou být ospravedlněny. Nicméně zůstává matoucí, proč západní země intervenují v Libyi, a ne v Sýrii nebo Íránu. Tato nejednotnost v postupu je zničující zprávou pro lid na Blízkém východě a dál ztěžuje cestu k míru, bezpečnosti a demokracii v našem regionu," prohlásil Lieberman.

Čtěte také:
Evropa přijala sankce proti Sýrii
USA a Británie vyloučily možnost zásahu v Sýrii

Zdroj: France 24 (Francie) 

---

USA poslaly materiální pomoc libyjským rebelům
Alianční letouny při náletech v Libyi zasáhly velitelské centrum v libyjském hlavním městě Tripolisu a bombardovaly také režimní cíle kolem obleženého přístavu Misuráta. Libyjská opozice zase oznámila, že v Misurátě po dvoudenních bojích vytlačila Kaddáfího vojáky z letiště a dosáhla postupu na dlouhé frontě poblíž východního města Adžedabíja.

"Nyní to pro nás vypadá dobře. NATO dělá svoji práci velmi dobře. Alianční nálety budeme potřebovat, pokud chceme postupovat na zemi," komentoval situaci vojenský mluvčí rebelů plukovník Ahmed Bani s tím, že rebelové z Misuráty a Zlitanu se spojili a bojují proti Kaddáfího mužům nablízko, což protivníkovi znemožňuje využívat raket dlouhého doletu.

Americké ministerstvo zahraničí navíc uvedlo, že první dodávka vojenské pomoci libyjským rebelům již připlula do přístavu ve městě Benghází. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Marka Tonera zásilka obsahovala 10 000 porcí jídla a další dodávky budou obsahovat lékařský materiál, boty a ochrannou výstroj.

Čtěte také:
Libyjské protivládní síly začínají postupovat
Kaddáfího peníze půjdou na humanitární pomoc

Zdroj: The Boston Globe (USA) 

---

Libyjští rebelové postupují za pomoci náletů NATO
Alianční bombardování otřáslo libyjským hlavním městem Tripolis a rebelové oznámili, že vytlačili vládní jednotky dál od obleženého přístavního města Misuráta.

Aliance oznámila, že nálety zasáhly vojenské velitelství a kontrolní zařízení provozované vládními silami. Obyvatelé Tripolisu uvedli, že jedna z bomb zasáhla budovu užívanou libyjskou vojenskou zpravodajskou agenturou. Představitelé NATO znovu popřeli, že by se snažili zasáhnout libyjského vůdce Muammara Kaddáfího osobně, nicméně jeden úder směřoval na opevněný objekt, který zřejmě patří právě jemu.

Zdroj: Voice of America (USA) 

epl natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.