natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kvůli rusko-ukrajinskému napětí se mimořádně svolává Rada bezpečnosti OSN

  26. listopadu 2018  23:50

  Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

  Kvůli rusko-ukrajinskému napětí se mimořádně svolává Rada bezpečnosti OSN

  Podle americké velvyslankyně Nikki Haley svolává Organizace spojených národů mimořádné zasedání Rady bezpečnosti kvůli rostoucímu napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukrajinské námořnictvo tvrdí, že ruská pobřežní stráž ostřelovala a následně obsadila dvě z jeho lodí. Rusko naopak obvinilo Ukrajinu z přípravy a zinscenování provokací.

  Incident vyostřil již tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi. Napětí trvá od ruské anexe Krymu. Rusko se od té doby nenápadně snaží rozšiřovat kontrolu nad okolím okupovaného poloostrova.

  Kam dál?
  Ruská přepadová stíhačka se prohnala těsně kolem amerického letounu (6. 11. 2018)

  Zdroj: Time (USA)

  ---

  NATO vyzývá Rusko a Ukrajinu ke klidu

  Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl vyhlásit v zemi výjimečný stav. Došlo k tomu poté, co ruské lodě zahájily palbu na tři lodě ukrajinského námořnictva a následně je obsadily. Dle Kyjeva bylo při incidentu zraněno šest námořníků.

  Severoatlantická aliance vyzvala Rusko, aby v souladu s mezinárodním právem přestalo bránit Ukrajincům v přístupu do ukrajinských přístavů v Azovském moři. „Aliance pozorně sleduje dění v Azovském moři a Kerčské úžině a je v kontaktu s ukrajinskými představiteli. Vyzýváme ke klidu a deeskalaci,“ řekla mluvčí NATO Oana Lungescu.

  Americký prezident Donald Trump se k situaci zatím oficiálně nevyjádřil. Poté, co byly zveřejněny informace o incidentu, však na svůj Twitter napsal: „Evropa se musí více podílet na své obraně. Evropská unie již léta těží z našich obchodů, ale neplní své vojenské závazky vůči NATO. To se musí brzy změnit!“

  Kam dál?
  NATO je na východě stále slabé. Putin proto vypadá silný (12. 2. 2018)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu zahynul další americký voják

  V Afghánistánu byl zabit americký voják alianční mise Resolute Support. Letos jde již o osmého amerického vojáka, který zemřel v boji. Identita zemřelého a okolnosti jeho úmrtí by měly být zveřejněny až později.

  Dle Pentagonu se v zemi nachází okolo 14 000 amerických vojáků. Jejich úkolem je především výcvik a podpora afghánských bezpečnostních sil v boji s Tálibánem. Za celou dobu sedmnáct let trvajícího konfliktu zde zemřelo více než 2 400 amerických vojáků. Válka v Afghánistánu je nejdelším konfliktem v historii, do kterého byly Spojené státy zapojeny.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu (7.11. 2018)

  Zdroj:Reuters (Velká Británie)

  ---

  Kanada v Jihočínském moři opatrně našlapuje okolo Číny

  Kanadská přítomnost v západním Tichomoří v posledních dvou letech značně vzrostla. Navzdory obavám Spojených států z rostoucí militarizace oblasti ze strany Číny však nelze říci, že by Kanada, coby americký spojenec, lodě vysílala jako protiváhu těm čínským. Nechce si pokazit vztahy se svým druhým největším obchodím partnerem - Čínou. Co více, chce je do budoucna vylepšit a navázat těsnější vztahy v oblasti obrany i obchodu.

  Kanada je zemí závislou na obchodu a oblast východní a jihovýchodní Asie je pro ni velmi důležitá. Důležitost této oblasti potvrzuje jak plán Kanady sem i nadále vysílat jednu až dvě lodě ročně, tak například její cíl stát se účastníkem rozšířených setkání ministrů obrany zemí jihovýchodní Asie. Kanada tedy vnímá svou přítomnost v oblasti především jako způsob ochrany důležitých obchodních cest, a tedy své prosperity.

  Kam dál?
  Výdaje Kanady na obranu zpochybněny na Parlamentním shromáždění NATO (19. 11. 2018)

  Zdroj: Asia Times (Hong Kong)

  ---

  Německo plánuje navýšit počet vojáků na 203 000

  Čtěte také

  Přečtěte si k tématu analýzu generála Jiřího Šedivého Je Německo troublemaker v NATO? Může být v budoucnu lídrem evropské bezpečnosti? (21. 8. 2018)

  V roce 2025 by měla německá armáda čítat 203 000 vojáků. Její počty by tedy měly vzrůst o 20 000, což je o 5 000 více než se původně plánovalo. Otázkou však je, zda se tolik lidí podaří zrekrutovat.

  Poslanec za sociální demokracii Thomas Hitschler označil tento plán za „stěží proveditelný.“ Od konce studené války až do roku 2016 bundeswehr své počty neustále snižoval a nyní se nedaří nabírat dostatek nových lidí.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media