Kuvajt podepsal bezpečnostní dohodu s NATO
Rada pro spolupráci v Perském zálivu (Gulf Cooperation Council - GCC) i Severoatlantické aliance musí uvažovat jinak než v minulosti a přeorganizovat se a rozloučit se se zastaralými bezpečnostními paradigmaty. Na historickém setkání představitelů obou těchto organizací to uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Při té příležitosti byla též podepsána smlouva mezi Aliancí a Kuvajtem, jež má sloužit především k vybudování důvěry mezi oběma stranami.
Podle šejka Ahmada al-Fahada al-Sabaha, předsedy kuvajtské Kanceláře národní bezpečnosti, by NATO mělo na tuto smlouvu pohlížet pozitivně a přispívat k bezpečnosti v této oblasti. Veřejnost však NATO stále vnímá jako "západní vojenskou alianci, která používá vojenskou sílu pro dosažení zájmů svých členů". "NATO by mělo získat důvěru obyvatel regionu a místních politiků, kteří si pak lépe uvědomí skutečné cíle a záměry, jež Aliance má při budování tohoto bezpečnostního partnerství," uvedl šejk Ahmad.
Čtěte také:
Írán chce vojenskou alianci států Perského zálivu
Zdroj: Kuwait Times (Kuvajt)
---
Iráčtí důstojníci se cvičí v Polsku
Na výcvikovém středisku Severoatlantické aliance v polské Bydhošti probíhá vzdělávácí kurz pro třiadvacet důstojníků irácké armády. V tomto středisku se jedná o první podobný kurz pro Iráčany, uvedl jeho ředitel generál Agner Rokos. Cílem 12denního programu je seznámení Iráčanů s procedurami NATO se zvláštním zaměřením na pořádání mezinárodních vojenských cvičení.
Polské výcvikové středisko je aliancí popisováno jako "ústřední bod pro výcvik taktické úrovně a transformaci". Polsko má v Iráku 880 vojáků a velí dvoutisícové mezinárodní divizi. Od svržení Saddáma Husajna v roce 2003 bylo v Iráku zabito už 18 polských vojáků. Rovněž proto chystá Varšava stažení svého kontingentu koncem příštího roku.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Estonsko podporuje integraci Ukrajiny do Evropy
Estonsko vítá ukrajinský úmysl vstoupit do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Prohlásil to estonský prezident Toomas Hendrik Ilves po jednání se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem. Mimo otázky integrace do EU a NATO prezidenti jednali též o některých stránkách bilaterálních vztahů, jež jsou podle prezidenta Ilvese na "velmi dobré" úrovni. Dohodli se rovněž na brzkém uzavření nové smlouvy o vzájemné hospodářské spolupráci.
"Naše vztahy s Estonskem v ekonomické i společenské oblasti se neustále zlepšují," uvedl prezident Juščenko. V současnosti se žádná ukrajinská politická strana nepokouší zpochybnit správnost kurzu směřujícího ke vstupu do EU a NATO. Podle jeho názoru k této otázce není ani potřebné uspořádat referendum. Politici však musí seznámit obyvatele Ukrajiny s významem obou organizací a proto se mohou poučit v Estonsku, jež dokázalo během krátké doby zvýšit veřejné povědomí o NATO i EU.
Čtěte také:
Ukrajina bude propagovat NATO v televizi
Zdroj: Itar-Tass (Rusko)
---
Gruzínský premiér na návštěvě USA
Setkáním s americkou ministryní zahraničí Condoleezou Rice zahájil svou čtyřdenní návštěvu Washingtonu gruzínský premiér Zurab Noghaideli. Ministryně Rice ho při té příležitosti ujistila o americké podpoře suverenity Gruzie a snahy o urovnání diplomatických sporů s Ruskem. Premiér Noghaideli poté mluvil o Rusku smířlivě s tím, že by místo obviňování měly Gruzie a Rusko hledat řešení sporných otázek, jež zatěžují vzájemné vztahy více než deset let.
Hospodářské sankce, jež nedávno Rusko na Gruzii uvalilo, nemají téměř žádný vliv na gruzínské hospodářství, jež díky reformám zahájeným v roce 2004 vzrostlo tento rok o 10 procent. Gruzie však obviňuje Rusko, že si chce přisvojit Jižní Osetii a Abcházii, dva gruzínské v podstatě nezávislé regiony, v nichž působí ruské mírové síly.
Čtěte také:
Gruzie blokuje ruské vojenské lety
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Annan naléhá na zásah OSN v Dárfúru
Nezávislý tým vyšetřovatelů by měl být okamžitě vyslán do súdánského regionu Dárfúr, aby reagoval na tamní eskalující vlnu násilností. Radě pro lidská práva OSN to řekl generální tajemník OSN Kofi Annan. "Je nutné, abychom podnikli akce, jež zabrání dalšímu násilí, včetně povolání k odpovědnosti těch, kteří spáchali mnohé zločiny." Kofi Annan má ještě tři týdny, než skončí jeho služební období, aby se pokusil zabránit dalšímu porušování lidských práv v Dárfúru. Poté nastoupí noví diplomaté a nový generální tajemník a chvíli potrvá, než se budou schopni na tuto otázku zaměřit.
Podle nedávné zprávy americké vlády humanitární pomoc Dárfúru stále komplikuje špatná bezpečnostní situace, restrikce vydané súdánskou vládou a prodlevy mezinárodních fondů. Přesto pomoc v hodnotě téměř miliardy dolarů a snaha mezinárodního společenství pomohly zlepšit zoufalou situaci, snížit úmrtnost a podvýživu. Nevládní organizace i OSN však stále čelí vážným problémům, včetně častých útoků na konvoje s pomocí, kterou potřebují 4 miliony lidí.
Čtěte také:
NATO pomáhá s přepravou v Dárfúru
Zdroj: CBS (USA)