Koronavirus na letadlové lodi USA: Kapitán žádá o evakuaci námořníků
Okamžitou evakuaci a individuální karanténu kvůli nemoci Covid-19 žádá pro většinu svých námořníků velitel letadlové lodi USS Theodore Roosevelt Brett Crozier. Ta se nyní nachází u břehů Guamu.
Je „zapotřebí okamžité a rozhodné akce“ dle pokynů Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC), aby „bylo zabráněno tragickým následkům,“ uvádí kapitán Crozier. V zájmu ochrany před infekcí by z téměř 5 000 členů posádky zůstalo na plavidlu pouze 10 % námořníků, kteří by loď dezinfikovali a udržovali v chodu jaderný reaktor.
Kam dál?
Britská armáda přestavuje výstavní centrum na nemocnici (1.4. 2020)
Zdroj: CBS News (USA)
---
Z operace proti IS se do Německa vrátily letouny Tornado
Čtyři bojové letouny Tornado, které se účastnily mezinárodní operace proti hnutí Islámský stát (IS), přistály na svých domovských základnách v Německu. Mezinárodní úsilí bundeswehr podpořil průzkumnými lety. Původně byla Tornada umístěna na letišti v tureckém Incirliku, později se přesunula do Jordánska.
V průběhu více než čtyři roky trvajícího nasazení provedly stroje téměř 2 500 misí. Nyní spolková vláda bojové letouny z operace stáhla na výzvu Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Bundestag již schválil změnu mandátu, přinášející nové úkoly pro německé vojáky v koalici proti IS. Plány na převzetí role letounů Tornado italským letectvem ovšem dosud uskutečněny nebyly.
Kam dál?
Letouny Eurofighter a F-18 by měly v bundeswehru nahradit stárnoucí Tornada (30.3. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Tisíce korejských zaměstnanců armády USA jsou na nucené dovolené
Zhruba 4 000 Jihokorejců, kteří pracují pro armádu Spojených států ve své zemi, se ocitlo bez výplaty. Jedná se o důsledek rozepří mezi Soulem a Washingtonem o financování nákladů na pobyt sil USA v Jižní Koreji. Pro obranu před jaderným arsenálem severního souseda se v Jižní Koreji nachází zhruba 28 500 amerických vojáků.
Nyní se spojenci přou o výši částky, jakou by měl Soul přispívat – původně administrativa prezidenta Donalda Trumpa žádala o 5 miliard dolarů (pětinásobek dosavadních příspěvků). V současné době sice zástupci USA nabízí určitý „kompromis“, nicméně ani po sedmi kolech vyjednávání nebyla dohoda dosažena a dosavadní fondy jsou vyčerpány.
Kam dál?
Armáda Severní Koreje může být „paralyzovaná“ koronavirem, řekl americký generál Abrams (16.3. 2020)
Zdroj: Channel News Asia (Singapur)
---
První videokonference ministrů zahraničí NATO: projednají reakci na pandemii
Reakci členských států Severoatlantické aliance na globální pandemii choroby Covid-19 projednají jejich ministři zahraničních věcí. Vzhledem k přijatým opatřením se schůzka vůbec poprvé v historii odehraje skrze videokonferenci.
„Naším hlavním úkolem je zajistit, aby se zdravotní krize nestala krizí bezpečnostní,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Aliance již pomáhá s nouzovými dodávkami nejhůře zasaženým členům, spojence ovšem znepokojuje skutečnost, zda současnou situaci nevyužijí její protivníci k nepřátelským aktivitám. Organizace se nyní snaží zabránit šíření dezinformací spojených s pandemií, stopy kampaní vedou z Ruska a Číny.
Kam dál?
Rusko může zneužít pandemie k testování naší obrany, varoval šéf NATO (1.4. 2020)
Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)
---
Rusko bagatelizuje vstup Severní Makedonie do NATO
Severní Makedonie se stala 30. členem Severoatlantické aliance 27. března 2020, poté, co byl dokončen ratifikační proces. Po Albánii a Černé Hoře se tímto počet členů NATO v oblasti západního Balkánu dále rozšířil, na což Rusko reagovalo ironickými poznámkami. Členství Severní Makedonie se Moskva snaží bagatelizovat tvrzením, že slabý stát může Alianci těžko posílit, pročež hodnota takového členství je pochybná.
Kam dál?
Severní Makedonie se oficiálně připojila k NATO (30.3. 2020)
Zdroj: Euractiv (Belgie)