Kolumbie se jako první z Latinské Ameriky stane partnerem NATO
Kolumbie se stane partnerskou zemí Severoatlantické aliance, oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. „Je důležité, že Kolumbie vstoupí do kategorie globálních partnerů NATO. Budeme jedinou zemí v Latinské Americe s tímto privilegiem,“ uvedl Santos v televizním vysílání.
Spolupráce NATO a Kolumbie byla zahájena po uzavření mírové dohody mezi kolumbijskou vládou a skupinami rebelů FARC, která ukončila občanskou válku v zemi. Nyní bude tento vztah formalizován a Kolumbie se zařadí k zemím, které se účastní „individuálního programu partnerství a spolupráce“ s NATO.
Kam dál?
NATO a Kolumbie prohlubují spolupráci (26.2. 2016)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Polsko nabízí Američanům 2 mld dolarů za stálou základnu
Polsko chce, aby byla americká armáda trvale přítomná v zemi, a nabízí za to až dvě miliardy dolarů, vyplývá z návrhu tamního ministerstva obrany. Dokument s názvem „Návrh na permanentní přítomnost USA v Polsku“, který upravuje detaily možného umístění americké armády, byl již americkému Kongresu odeslán. Návrh uvádí, že Polsko je odhodláno „sdílet břemena obranných výdajů a udělat toto rozhodnutí pro vládu USA výhodnější a rozptýlit všechny obavy, které by mohl mít Kongres v těchto finančně nejistých časech“.
Jedná se o dlouhodobou polskou snahu posílit bezpečnostní vazby s USA, kterou ještě zesílilo agresivní chování Ruska. Tato iniciativa bude pravděpodobně kritizována Ruskem i spojenci, kteří chtějí zlepšit vztahy s Moskvou. Je také problematické, že dokument nebyl před odesláním konzultován s polským ministerstvem zahraničí ani s prezidentem.
Kam dál?
Polsko podepsalo smlouvu o nákupu amerických raket Patriot (29.3. 2018)
Zdroj: Politico (Belgie)
---
NATO potřebuje efektivnější velení, tvrdí polský ministr obrany
Efektivnější velící struktury jsou klíčem k posílení alianční schopnosti obrany a odstrašení, prohlásil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak na zasedání Parlamentního shromáždění NATO. Podle Blaszczaka potřebuje NATO „více bojových složek s vysokým stupněm připravenosti, které by měly být pevně spjaty s velením“. Ministr doufá, že v této oblasti dojde k posunu na červencovém summitu NATO v Bruselu. „Musíme vytvořit detailnější obranné plány, modifikovat cvičení tak, aby byla obnovena vojenská kapacita k provedení obranných operací,“ uvedl Blaszczak.
Zasedání se zúčastnil i polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, který zdůraznil nutnost posílení východního křídla NATO. Podle něj se efektivita Aliance odráží ve schopnosti adaptovat se na nové podmínky.
Kam dál?
Změny struktury velení NATO reagují na nedostatky (21.2. 2018)
Zdroj: Radio Poland (Polsko)
---
NATO by mělo zahrnout „hybridní válku“ do kolektivní obrany, navrhuje zpráva
Severoatlantická aliance by měla upravit článek 5 o kolektivní obraně tak, aby mohl být využit i v případě útoků v rámci „hybridní války“, uvádí se ve zprávě zvláštního britského zpravodaje lorda Joplinga pro probíhající Parlamentní shromáždění NATO.
Spojenci NATO již dříve obvinili Rusko z používání technik „hybridní války“, včetně podvratné činnosti, propagandy a kybernetického boje. Cílem ruské „hybridní války“ je oslabit Západ, aniž by to vyvolalo vojenskou odpověď.
Zpravodaj je přesvědčen, že by na nadcházejícím summitu NATO měla být navržena nová strategická koncepce, která by odrážela aktuální bezpečnostní hrozby. NATO se již v minulosti domluvilo, že článek 5 může být aktivován v případě kybernetického útoku.
Kam dál?
Stoltenberg: NATO musí zlepšit obranu proti „agresivnějšímu“ Rusku (19.3. 2018)
Zdroj: The Japan Times (Japonsko)
---
Britové otestovali protiraketovou obranu Falkland
Velká Británie otestovala nový systém protivzdušné obrany Land Ceptor, který stál 250 milionů liber. Na záběrech uveřejněných ministerstvem obrany je vidět raketa, která sestřeluje vysokorychlostní dron. Land Ceptor by měl po roce 2020 nahradit dosavadní dělostřelecké baterie Rapier. Systém by měl sloužit především k obraně Falklandských ostrovů, ale i v dalších operacích po světě.
Systém je umístěn na nákladních vozidlech, a proto je vysoce mobilní a může být nasazen i v obtížném terénu. „Land Ceptor bude skvělou ochranou na bojišti, protože bude bránit naše vojáky před nepřátelskými údery a letadly,“ vyjádřil se britský ministr obrany Gavin Williamson.
Kam dál?
Britští piloti přiletí se stíhačkami F-35 do Velké Británie (22.5. 2018)
Zdroj: The Sun (Velká Británie)