natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kerry: NATO potřebuje plán proti syrským chemickým zbraním

  23. dubna 2013  16:38

  Ministr zahraničí USA John Kerry | foto: Ministerstvo zahraničí USA

  Kerry: NATO potřebuje plán proti syrským chemickým zbraním

  Ministr zahraničí USA John Kerry se poprvé účastní setkání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu. Na zahájení schůzky vystoupil generální tajemník NATO s prohlášením, že není možné ignorovat hrozby plynoucí z možného přelití syrského konfliktu po regionu.

  „Měli bychom důkladně a kolektivně zvážit, jak je NATO připraveno zajistit ochranu svých členů před syrskou hrozbou, včetně hrozby útoku chemickými zbraněmi,“ řekl v Bruselu po jednání Kerry.

  „Nikdo nevyzývá NATO, aby se zapojilo do řešení konfliktu v Sýrii, ale pokud tyto hrozby nebudeme reflektovat, mohly by přímo ovlivnit naši bezpečnost,“ řekl po schůzce generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Zdroj: CBS News (USA), Fox News (USA)

  ---

  S klesajícími evropskými výdaji na armádu rostou obavy USA

  Schopnost evropských armád vykonávat základní vojenské operace podle expertů klesá. „Směřujeme ke kombinaci neschopné a neochotné Evropy,“ komentuje vojenskou úroveň evropských zemí ředitelka Nadace pro strategický výzkum Camille Grand. Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander R. Vershbow dokonce upozornil, že finanční krize měla pro Alianci rozkladný účinek a vztahy mezi NATO a EU zůstávají stále nefunkční.

  Přestože by Spojené státy rády spoléhaly na své evropské spojence, většina expertů pochybuje, že by byť Velká Británie a Francie – vojensky nejsilnější země Evropy – byly schopné opět se podílet na operaci podobné té v Libyi, kde i přes zapojení obou zemí musela většinu služeb, materiálu a logistiky zajistit stejně americká armáda.

  Podle amerických představitelů je situace ve Velké Británii dokonce natolik vážná, že ji neoficiálně přesvědčují, aby se vzdala svého jaderného arzenálu, který je příliš nákladný na údržbu. „Buď můžou být jadernou mocností a nic jiného kromě toho, nebo opravdovým vojenským partnerem,“ vyjádřil se na adresu Velké Británie nejmenovaný americký představitel.

  Kam dál?
  SIPRI: Vojenské výdaje ve světě loni poprvé za patnáct let klesly (15.4. 2013)
  Asie měla loni poprvé vyšší výdaje na obranu než Evropa (15.3. 2013)

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Německý ministr zahraničí: Nestačí jen bojovat, musíme i stavět

  Podle německého ministra zahraničí Thomase de Maizièra bylo Německo mezi prvními, kdo navrhoval komplexní, nikoliv pouze vojenské, řešení konfliktu v Afghánistánu. „Ano, musíme bojovat, ale zároveň musíme rozvíjet zemi, bojovat s korupcí, stavit školy,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro britský deník The Guardian de Maizière, podle něhož Německo ve své první bojové misi od sjednocení prokázalo, že je schopné bojovat.

  Významným úkolem je v očích německého ministra přesvědčit Velkou Británii, že by její odchod z Evropské unie poškodil především její bezpečnostní zájmy, neboť by to oslabilo jak její vliv ve světě, tak NATO jako takové, neboť by se Francie pokusila prosadit vytvoření vlastních vojenských sil EU. „Role Německa je učinit Británii více proevropskou a Francii více proalianční,“ shrnul svou vlastní i pozice obou zemí de Maizière. 

  De Maizière nakonec vyjádřil pochopení pro přeorientování strategického zájmu USA na Asii. Uvedl však, že je pro Spojené státy důležité, aby měly silné vazby i na Evropu. „Jsme jediný region na světě, kde existují tyto instituční sítě, v Asii žádné NATO není.“

  Kam dál?
  Německo schválilo rozpočet pro rok 2013, obrana si mírně polepšila (26.11. 2012)
  Francie volá po jednotné obranné politice EU (26.7. 2012)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Švédsko nebude požadovat po Rusku vysvětlení za incident se stíhačkami

  Vlna kritiky se zvedla ve Švédsku poté, co bylo v médiích zveřejněno, že švédské letectvo nijak nereagovalo, když ruské stíhací letouny prováděly o Velikonocích cvičení pouze 40 kilometrů od hranic Švédska. „Je výjimečně závažné, že švédská připravenost není funkční,“ reagoval na nulovou reakci ze strany Švédska šéf parlamentní komise pro obranu Peter Hultqvist. Incident navíc rozpoutal ve Švédsku debatu o schopnosti tamní armády ochránit zemi o a novém posilování vojenských kapacit Ruska.

  Švédský ministr zahraničí se na to konto nechal slyšet, že Švédsko nemusí reagovat na vše, co se děje ve vzduchu a po Rusku nebude požadovat vysvětlení incidentu. „Myslím si, že Rusko chtělo (…) demonstrovat světu, že „je zpět“ na vyšší vojenské úrovni, než kde bylo v devadesátých letech,“ komentoval událost bezpečnostní expert Mikael Holmström.

  Kam dál?
  Švédsko by ruskému útoku nevydrželo vzdorovat ani dva dny, varuje šéf armády (6.2. 2013)

  Zdroj: The Local (Švédsko)

  ---

  Nový SACEUR se ujme funkce v půlce května

  Generál Philip M. Breedlove se ujme funkce nejvyššího velitele amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) v půlce května a vystřídá tak na pozici admirála Jamese G. Stavridise, jenž ve funkci sloužil od roku 2009. „Nedokážu si představit lepšího velitele spojeneckých a amerických operací v Evropě,“ vyzdvihl kvality současného velitele amerického letectva v Evropě a Africe Stavridis.

  Breedlove, jenž byl nedávno potvrzen senátní komisí pro ozbrojené služby USA, uvedl jako největší výzvy na svém novém působišti vývoj alianční mise v Afghánistánu a úspěšnou transformaci země po roce 2014. Zároveň upozornil na důležitost správných rozhodnutí v období klesajících obranných rozpočtů napříč celou Aliancí.

  Kam dál?
  SACEUR představil tři hlavní úkoly Aliance na příští rok (10.4. 2013)

  Zdroj: U.S. Air Force (USA)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media