natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kerry a Rasmussen se sešli na jednání v Římě

  28. února 2013  16:31

  Schůzka ministra zahraničí USA Johna Kerryho s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem 27. února 2013 v Římě. | foto: NATO Photos

  Kerry a Rasmussen se sešli na jednání v Římě

  Americký ministr zahraničí John Kerry se v Římě sešel k jednáním s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Schůzka proběhla během setkání světových státníků Transatlantic Dinner, kterou v Římě pořádal italský ministr zahraničí.

  „Diskutovali jsme o klíčových záležitostech, které jsou nyní v alianční agendě. Mimo jiné o vývoji naší mise v Afghánistánu, udržování aliančních partnerství a otázce sdílení nákladů v rámci Alianci,“ řekl Rasmussen. „Společně čelíme mnohým výzvám a máme před sebou hodně práce. Evropa a Severní Amerika jsou sice odděleny oceánem, ale spojují je stejné hodnoty a zájmy, jelikož naše partnerství je zásadní pro bezpečnost naši i pro bezpečnost celého světa.“

  Večeře, jejímž tématem byly globální problémy současnosti, se účastnili i ostatní ministři zahraničí členských zemí NATO a Evropské unie a také vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

  Kam dál?
  Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance (31.1. 2013)
   
  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Čína poprvé prozradila počet svých vojenských cvičení

  Čínská armáda poprvé v historii oznámila počet cvičení, které hodlá během roku uskutečnit. Ministerstvo obrany tyto informace poskytlo, aby podle svých slov „ukázalo své záměry, posílilo důvěru a vylepšilo transparentnost svého úřadu“.

  Čínská lidová osvobozenecká armáda má podle informací ministerstva v plánu přibližně 40 vojenských cvičení. Jejich účelem je zlepšení bojových schopností armády a kompletní příprava vojáků na potenciální válečný konflikt.

  Podle ředitelky Centra pro čínsko-americké vojenské vztahy Yao Yunzhu však počet cvičení vzhledem k velikosti čínské armády není velký. Tato skutečnost je dána úspornou politikou čínské armády stejně jako nákladností těch cvičení, na která se čínské ozbrojené síly soustředí.

  Kam dál?
  USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2012)
   
  Zdroj: China Daily (Čína)

  ---

  Kyberútok zasáhl počítače vlád evropských zemí a NATO

  Desítky vládních počítačů evropských zemí byly napadeny kyberútokem "MiniDuke". Stejný útok následně potvrdilo i NATO, které nicméně zároveň popřelo, že by jeho obrana byla prolomena.

  Hackeři podle informací pracovníků společností Kaspersky Lab a CrySyS využili chyby v softwaru firmy Adobe a pokusili se napadnout vládní počítače v České republice, Irsku, Portugalsku a Rumunsku. Pokus o napadení však podle informací české kontrarozvědky BIS nebyl úspěšný.

  Takovéto útoky vedené proti vládám a organizacím jsou podle bezpečnostních analytiků na denním pořádku a liší se především v úrovni sofistikace. Nejnovější útok pak prý patří mezi ty nejpropracovanější. Vzhledem k sofistikovanosti útoku a k tomu, na koho mířil, za ním pravděpodobně stojí nějaký stát, uvedl Boldizsár Bencsáth, expert na výzkum malwaru v maďarské společnosti CrySyS. Dodal však, že je velmi složité identifikovat zemi, která útok řídila.

  Zdroj: Reuters (Kanada)

  ---

  Ozbrojenci napadli hlavní základnu NATO v jižním Afghánistánu

  Alianční základna Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand byla napadena povstalci. Ti na základnu vystřelili raketu, která však dle velení základny nezpůsobila žádná zranění ani významné škody na zařízení. Základnu v současné době obývá na čtyři tisíce vojáků z USA, Dánska a Estonska.

  Incident připomněl podobný útok ze září minulého roku. Na stejné základně tehdy zahynuli nejméně dva Američané a bylo zničeno šest letounů řady Harrier. K tomuto útoku se následně přihlásili stoupenci Talibanu.
   
  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  NATO a Rusko uspořádaly společné protipirátské cvičení

  Příslušníci italských námořních sil z lodě ITS San Marco a ruských výsadkových sil z lodi Severomorsk absolvovali společný protipirátský výcvik. Ten se uskutečnil v Adenském zálivu na základě dohody mezi Ruskem a NATO o spolupráci v boji proti pirátům.

  Toto cvičení je podle Aliance důležitým krokem vpřed ve společných aktivitách proti fenoménu pirátství. Velitel aliančního uskupení admirál Antonio Natale navíc označil tento den za „milník ve spolupráci NATO a Ruska“ s tím, že „efekt tohoto cvičení nebude limitován na boj proti pirátům, ale nabízí možnosti pro širší spolupráci v budoucnu“.

  Kam dál?
  NATO a Rusko budují virtuální síť na ochranu vzdušného prostoru (16.1. 2013)
   
  Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media