natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzai žádá větší bezpečnost pro civilisty

  20. října 2006  23:48

  Karzai žádá větší bezpečnost pro civilisty
  Afghánský prezident Hamid Karzai požádal NATO, aby při svých akcích v Afghánistánu bralo větší ohled na civilní obyvatelstvo. Výtka přišla poté, co během bombardování jednotek Talibanu zahynulo během dvou incidentů údajně až 20 civilistů.

  Alianční mise ISAF již oznámila, že incidenty vyšetřuje. Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer na tiskové konferenci v Londýně vyjádřil lítost nad úmrtími, ale dodal, že Afghánistán je mimo bojů také svědkem obnovy a rozvoje.

  V této souvislosti požádal o lepší koordinaci a spolupráci s ostatními subjekty, neboť aliance podle něj „nemůže udělat vše“. „Potřebujeme důslednější souhru mezi občanským a vojenským sektorem nejen na bojišti, ale také ve strategické rovině, což znamená v hlavních městech [států aliance] a třeba i v Bruselu“, řekl Scheffer.

  Zdroj: The Peninsula (Katar)

  ---

  Pravice v EU je pro vstup Chorvatska do NATO
  Americký prezident Bush oznámil, že na listopadovém summitu aliance v lotyšské Rize bude žádat, aby byl Záhřeb přijat již roku 2008. Totéž ve svém prohlášení tvrdí i Evropská lidová strana, nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, která sdružuje evropské konzervativní strany.

  Chorvatsko je nejrozvinutější země z balkánských kandidátů na vstup do NATO, nicméně představitelé aliance již dříve vyjádřili pochybnosti ohledně demokratických standardů a tempa reforem v zemi. Záhřeb společně s Makedonií a Albánií již propásl východní rozšíření z roku 2004.

  Zdroj: AlertNet (Velká Británie)

  Čtěte také: Rozšíření NATO už v roce 2008

  ---

  Srbové „nevědí“ o přeletech NATO přes Srbsko
  Letouny NATO využívají srbský vzdušný prostor, aniž by o tom občané věděli. Oznámil to mluvčí srbského ministerstva obrany Zoran Puhač. Zároveň řekl, že existují zprávy o tom, že aliance plánuje zřízení základny v Srbsku, ale že Bělehrad zatím žádnou oficiální žádost nedostal.

  Lety aliance jsou prý srbským autoritám oznamovány s předstihem. Většinou se jedná o trasu mezi Prištinou a Sarajevem, tedy hlavními městy provincie Kosova a Bosny, kde jsou umístěny jednotky NATO. Aliance minulý rok podepsala s Bělehradem smlouvu o přepravě vojáků přes území Srbska.

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  Francie se bude podílet na rozvoji gruzínské armády
  Ministerstva obrany Gruzie a Francie podepsala dohodu o spolupráci na rok 2007. V rámci smlouvy budou francouzští vojenští instruktoři trénovat gruzínské horské jednotky v novém výcvikovém centru, které v zemi vybudovala právě Francie. Vedle ní se na rozvoji gruzínské armády podílí také USA a Turecko.

  Gruzie drží světové prvenství v růstu výdajů na zbrojení – roku 2006 šlo celých 17 procent státních výdajů do armádního sektoru. Zbrojní výdaje Gruzie se za poslední tři roky takřka zpětinásobily.

  Růst zbrojního rozpočtu nicméně nedokázal urovnat konflikty se separatistickými regiony Abcházií a Jižní Osetií. Ministr obrany Gruzie již slíbil, že pokud nebudou konflikty zažehnány do prvního ledna roku 2007, rezignuje.

  Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

  Čtěte také: NATO zahájilo intenzivní dialog s Gruzií

  ---

  Norská levice zablokovala vyslání posil do Afghánistánu
  Norská koaliční strana Socialistické levice odmítla vyslání dalších vojáků do Afghánistánu. Nabourala tak plány svých vládních partnerů – labouristů a centristů.
  Socialistická levice nedávno v jiné otázce učinila kompromis a slevila ze svých ekologických požadavků. Tento svůj dřívější ústupek nyní kompenzuje právě nekompromisním stanoviskem vůči angažovanosti v Afghánistánu. Levostředová vláda měla v plánu vyslat 150 členů zvláštních jednotek do jižního Afghánistánu.

  Zdroj: Aftenposten (Norsko)

  Čtěte také:
  USA a NATO chtějí od Norska větší vojenskou pomoc
  Norští vojáci v Afghánistánu bojovat nebudou

  ---

  Ukrajina bude propagovat NATO v televizi
  V Ukrajině byl připraven program pro informování obyvatelstva o alianci. Oznámil to Oleksandr Semikov z Národního střediska pro euroatlantickou integraci Ukrajiny. Připraven je prý desetidílný televizní pořad s názvem „NATO: Spojenec nebo vetřelec“.

  Ukrajinské veřejné mínění je vůči alianci silně skeptické. Yevgeniy Bersheda, stálý zástupce Ukrajiny při OSN a dalších organizacích, v souvislosti se vstupem připomněl, že vstup do NATO by měl být vnímán v kontextu atraktivity země pro zahraniční investory. „Investice míří tam, kde je bezpečno. Poté, co naši sousedé vstoupili do NATO, získali značné investice“, řekl.

  Zdroj: ForUm (Ukrajina)

  Čtěte také: Vstup Ukrajiny do NATO vyřeší referendum

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media