natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí: Další cizí vojáky tu nepotřebujeme

  30. ledna 2008  16:35

  Karzáí: Další zahraniční vojáky nepotřebujeme
  Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyjádřil pochybnosti nad tím, jestli více zahraničních vojáků zlepší bezpečnost v Afghánistánu. „Nejsem si jistý, jestli vyslání více jednotek je tou správnou odpovědí,“ řekl Karzáí. Soustředit se na výcvikové tábory a na uprchlíky je podle něj důležitější.

  Afghánistán potřebuje rozšířit své instituce a infrastrukturu víc, než cokoli jiného. Především armáda, policie a justice jsou důležité, řekl prezident Karzáí.

  NATO neustále volá po vyslání více vojáků do Afghánistánu, ale některé státy, jako třeba Německo či Francie, to nereflektují. Dnes má NATO v zemi 37 000 vojáků.

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Timošenko a Scheffer: Posílíme spolupráci
  Na setkání ukrajinské premiérky Julie Timošenko a generálního tajemníka NATO Jaap de Hoopa Scheffera v Bruselu premiérka prohlásila, že Aliance i Ukrajina souhlasí s posílením vzájemné spolupráce, která v posledních několika měsících zeslábla. „Toto bylo koncepční setkání o tom, jak posílit vzájemnou spolupráci, které přivádí do praktického života myšlenku intenzivního dialogu,“ řekla Timošenko.  

  Podle mluvčího NATO Jamese Appathuraie Scheffer a Timošenko hovořili o dopise podepsaném ukrajinským prezidentem, premiérkou a předsedou parlamentu, ve kterém společně vyjádřili připravenost Ukrajiny vstoupit do aliančního Akčního plánu, který vede ke členství v NATO.

  Čtěte také:
  Ukrajina ochotna více spolupracovat s NATO

  Zdroj: Itar Tass (Rusko)

  ---

  Experti: Afghánistánu hrozí zapomenutí
  Afghánistánu hrozí, že se jako stát zhroutí a tamní válka se stane „zapomenutou válkou“, varují ve své studii bývalý americký velvyslanec při OSN Thomas Pickering a bývalý nejvyšší alianční velitel James Jones.

  Studie doporučuje poslat do země více spojeneckých vojáků, kteří by bojovali proti Talibanu a jmenovat zvláštního emisara USA pro Afghánistán. Zároveň by měl Washington oddělit politiku pro Afghánistán od politiky pro Irák. Demokraté v Kongresu vyčítají presidentovi Bushovi, že tím že se soustředila jeho politika na Irák, selhala protiteroristická kampaň v Afghánistánu.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Mise NATO v Afghánistánu v ohrožení
  Kanadské jednotky zůstanou v Afghánistánu po roce 2009 jen v tom případě, že některá jiná země NATO vyšle alespoň 1000 dalších vojáků na jih do Kandaháru, kde působí většina ze 2500 kanadských vojáků, řekl kanadský ministerský předseda Stephen Harper. Premiér podpořil doporučení panelu expertů, kteří měli za úkol posoudit budoucnost Kanady v Afghánistánu.

  „Jestli NATO není schopné zajistit takovouto pomoc, pak si upřímně myslím, že pověst a budoucnost NATO je ve velkém ohrožení,“ řekl premiér Harper.

  Přítomnost Kanaďanů v Afghánistánu je doma kontroverzní téma a někteří politici volají po stažení kontingentu. Lídr liberálů Stephan Dion rozhodnutí přivítal, jeho strana ale chce časový plán stahování jednotek domů.

  Čtěte také:
  Kanadští experti jsou pro setrvání Kanaďanů v Afghánistánu

  Zdroj: CNN
  (USA)
   

  ---

  NATO v Afghánistánu chce po Německu bojové zapojení
  Německo je v Afghánistánu zapojeno do rekonstrukční, bezpečnostní a výcvikové role, brzy by se ale mohlo zapojit i do bojových operací. Aliance oficiálně požádala Německo o 250 vojáků vyčleněných do Sil rychlé reakce NATO. Ti mají poskytnout rychlou podporu jiným jednotkám ve stavu nouze. Přestože německý ministr obrany Franz Josef Jung prohlásil, že rozhodnutí ještě nepadlo, jeho vládní kolegové a generálové už naznačili, že jednotka rychlé reakce do Afghánistánu pojede, aniž by k tomu musel parlament dávat nový mandát.

  Ministr obrany Jung na své návštěvě Kábulu údajně řekl, že německé jednotky jsou připraveny účastnit se bojových operací kdekoli v zemi, čímž naznačoval, že rozhodnutí vyslat německé vojáky do boje už bylo schváleno.

  Čtěte také:

  Německý generál kritizuje nasazení Bundeswehru v Afghánistánu

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media