Karzáí chce nechat podepsání dohody s USA na svém nástupci
Současný afghánský prezident Hamíd Karzáí nechce osobně podepsat bezpečnostní dohodu se Spojenými státy a nechal se slyšet, že by preferoval, aby tento krok učinil až jeho nástupce v úřadu. Ten by měl být zvolen na jaře příštího roku. USA přitom kvůli včasnému plánování požadují, aby byla dohoda podepsána ještě letos
"Nám i ostatním zemím to ztíží, respektive úplně znemožní, dostát svým závazkům. Myslím, že to bude mít dalekosáhlý a zhoubný dopad na rozsah mezinárodní pomoci Afghánistánu," reagoval na Karzáího slova zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán a Pákistán James Dobbins. Ministr zahraničí USA John Kerry a Karzáí se přitom tento týden již dohodli na znění bilaterální smlouvy, na základě které budou americké jednotky moct zůstat v Afghánistánu i po roce 2014.
Experti na Afghánistán soudí, že poslední Karzáího krok může být motivován snahou vyvinout tlak na USA, aby udělaly více ústupků. Jiným důvodem pro odložení podpisu může být pokus vyhnout se osobní zodpovědnosti za uzavření dohody, kterou mnoho Afghánců vnímá jako zaprodání země zahraničním zájmům. Poslední názory hovoří o tom, že je poslední Karzáího krok motivován především vzájemnou nedůvěrou mezi USA a afghánským prezidentem.
Kam dál?
Afghánská rada starších jedná o dohodě s USA (21.11. 2013)
USA a Afghánistán jsou blíže bezpečnostní dohodě (20.11. 2013)
Zdroj: PBS (USA)
---
Pákistánským zásobovacím trasám NATO hrozí zablokování
Imran Khan, předseda politické strany Tahreek-e-Insaf vládnoucí na severozápadě Pákistánu, kudy vedou zásobovací trasy NATO do Afghánistánu, slíbil jejich permanentní zablokování jako odplatu za další americký útok bezpilotními letouny na daném území. Při něm bylo zabito šest lidí, všichni údajně Afghánci. Pákistánská vláda odsoudila poslední útok, jenž se odehrál daleko více ve vnitrozemí Pákistánu, než je obvyklé, jako porušení národní suverenity a teritoriální integrity země.
"V Pákistánu panuje široký konsenzus, že tyto útoky musí přestat," vydalo zprávu pákistánské ministerstvo zahraničí. "V sobotu oznámíme, že natrvalo zablokujeme zásobovací trasy, dokud útoky dronů nepřestanou," uvedl Khan na tiskové konferenci.
Podle prohlášení mise ISAF v Afghánistánu bude pákistánský protest jen symbolický a neměl by mít vážnější dopady na zásobování aliančních jednotek v Afghánistánu. Jakékoliv dlouhodobější vyřazení zásobovací cesty Khyber-Pakhtunkhwa z provozu by přitom mohlo zásadně zpomalit proces stahování zahraničních jednotek i jejich vybavení z Afghánistánu.
Kam dál?
Pákistán: Američané jsou připraveni přerušit útoky dronů (21.11. 2013)
Zdroj: Businessweek (USA)
---
Americká armáda bude škrtat i v Evropě
Spojené státy možná v příštím roce sníží rozpočet pro velení amerických sil v Evropě (EUCOM) až o pětinu, nechal se slyšet vrchní velitel sil NATO a USA v Evropě Philip Breedlove, podle kterého budou tyto úspory vyžadovat bližší spolupráci a "chytřejší" výcvik jednotek NATO. "Musíme pracovat pospolu ještě více, než kdy dřív," prohlásil na tiskové konferenci v Londýně Breedlove.
EUCOM byl požádán, aby vypracoval plán snížení rozpočtu pro příští rok o nula až 20 procent. Ministerstvo obrany USA musí totiž v příštích deseti letech provést škrty v hodnotě jednoho bilionu dolarů, což podle kritiků opatření zásadně sníží americké vojenské schopnosti. Jen v Evropě se tak má kvůli úsporám snížit počet amerických jednotek na 30 tisíc.
Většina škrtů bude podle Breedlova nicméně provedena na velitelské úrovni. EUCOM přitom není jediným velením, které musí přistoupit ke škrtům. Velení amerických sil v Africe už oznámilo, že přijde o desetinu svého současného rozpočtu. "Náš výcvik a naše cvičení budou muset být tím, co nás udrží pospolu. Nikoliv peníze," okomentoval Breedlove plánované škrty.
Kam dál?
Americké škrty ohrožují schopnost vést velké vojenské akce (19.9. 2013)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Bulharsko podpoří Afghánistánu i po roce 2014
Bulharsko se zúčastní nové mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu "Rozhodná pomoc", která má po roce 2014 nahradit současnou alianční misi. Bulharsko je podle svého ministra obrany Angela Najdenova připraveno poskytnout pro novou misi, jejíž koncept bude založen na výcviku a podpoře afghánských bezpečnostních sil, až 110 vojáků. "Na naší účast budeme potřebovat prostředky v hodnotě 18 milionů bulharských lev," doplnil detaily k plánované vojenské účasti v Afghánistánu Naydenov.
Bulharsko se od samého počátku podílí na alianční misi ISAF v Afghánistánu. Nyní však postupně již své jednotky ze země stahuje.
Kam dál?
NATO bude podporovat Afghánistán i po roce 2014 (24.10. 2013)
Zdroj: Novinite (Bulharsko)
---
Rusko je spokojeno s pozicí Srbska vůči NATO
Ruská federace je spokojena s odmítavým postojem Srbska vůči vstupu do NATO, uvedl velvyslanec Ruska v Srbsku Alexandr Čepurin po návštěvě ruského ministra obrany Sergeje Šojgu v zemi. "Pokud je vaše otázka, zdali to uspokojilo Rusko, pak odpověď je ano. Jugoslávie byla neutrální téměř půl století a tak nevidíme smysl, proč by se Srbsko mělo stát členem NATO," nechal se slyšet v rozhovoru pro média Čepurin. Zástupci Srbska totiž v průběhu návštěvy ruského ministerstva obrany prohlásili, že Srbsko nemá v plánu vstoupit do NATO a ani tak neučiní.
Na adresu současné situace v Kosovu pak Čepurin prohlásil, že by Srbové žijící v Srbsku měli projevit solidaritu s těmi, kteří žijí v Kosovu, a že by se mělo konečně dojít k přijatelnému řešení sporu. "Rusko je připravené podporovat Srbsko. Bylo by však mylné domnívat se, že samo nějak zázračně vyřeší tuto problematiku," uzavřel Čepurin.
Kam dál?
Srbsko se nepřipojí k NATO ani CSTO (14.11. 2013)
Zdroj: B92 (Srbsko)