natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí chce i přes útoky jednat s Tálibánem

  1. července 2013  16:47

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: NATO Photos

  Karzáí chce i přes útoky jednat s Tálibánem

  Afghánská vláda je stále ochotna zahájit mírové rozhovory s Tálibánem, prohlásil prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí. Uvolnil tak obavy, že by nedávný útok na prezidentský palác ze strany Tálibánu mohl narušit rodící se jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem. Podle Karzáího byl útok jen nepodstatným incidentem a na tiskové konferenci novináře ubezpečil, že vláda bude i nadále usilovat o zahájení mírových rozhovorů s Tálibánem, které jsou podle něj jedinou cestou k ukončení války v zemi.

  Tálibán, jenž původně odmítal vyjednávat s afghánskou vládou, otevřel před týdnem pro budoucí rozhovory vlastní kancelář v Kataru. Ty by měly zprvu probíhat mezi Tálibánem a Spojenými státy a následně se přesunout k přímým rozhovorům mezi afghánskou vládou a Tálibánem. "Věřím, že příležitosti jsou stálé otevřené a já vyzývám všechny, kdo odmítají násilí a respektují ústavu, (…) aby této příležitosti využili," nechal se slyšet Karzáí.

  Kam dál?
  Tálibán zaútočil na prezidentský palác v Afghánistánu (25.6. 2013)

  Zdroj: The Huffington Post (USA)

  ---

  Rusko plánuje vojenskou dohodu s Kyprem

  Rusko a Kypr se připravují na podepsání vojenské dohody, která by ruskému letectvu a námořnictvu garantovala trvalé právo na využívání přístavu a letiště na Kypru. Podle ruských představitelů by dohoda znamenala významný pokrok ve vojenské a obranné spolupráci Ruska s Kyprem. Případná ruská vojenská přítomnost na ostrově by však neměla být permanentní. Přesto by plánovaná dohoda mohla rozhněvat NATO a Evropskou unii, protože Kypr slouží mimo jiné i jako základna pro letectva Velké Británie a Spojených států.

  Ruské letectvo se snaží s Kyprem dohodnout na vytvoření centra na základně Paphos, jež by obsluhovalo ruské letouny hlídkující v prostoru Středozemního moře a Blízkého východu. Ruské námořnictvo naopak usiluje o zajištění permanentních kotvících práv v přístavu Limassol.

  Kam dál?
  Rusko otevře vojenskou leteckou základnu v Bělorusku (27.6. 2013)
  Kypr je o něco blíž partnerství pro mír (5.3. 2013)

  Zdroj: World Tribune (USA)

  ---

  Afghánské síly jsou schopné nahradit NATO, tvrdí americký velitel

  Bezpečnostní síly Afghánistánu jsou dostatečně silné na to, aby dokázaly převzít zodpovědnost od sil NATO, nechal se slyšet v rozhovoru pro britský list Guardian zástupce velitele jednotek NATO generál Nick Carter. Podle Cartera může mít afghánská vláda ještě pár let problémy maximálně s některými odlehlými oblastmi v zemi. Povstalci si jinak budou muset uvědomit, že čelí afghánským silám, které jsou schopné a které v Afghánistánu budou už napořád, prohlásil Carter.

  "Nyní stojí proti bezpečnostním silám, které mají čas a jsou navíc afghánskými silami. Proto si myslím, že si lidé nyní uvědomí, že rozhovory jsou způsobem, jak vyřešit současný problém," uvedl Carter na účet afghánských povstalců.

  Kam dál?
  Afghánské síly mají nyní zajišťovat bezpečnost v zemi, Tálibán je však stále silný (21.6. 2013)

  Zdroj: ITV (Velká Británie)

  ---

  Dubnové krupobití v Afghánistánu poničilo 80 helikoptér NATO

  Neobvykle silná bouře doprovázená krupobitím poškodila na jaře v Afghánistánu více helikoptér NATO, než bylo původně uváděno. Zatímco prvotní údaje hovořily o 50 zničených helikoptérách poté, co 23 dubna zasáhlo krupobití letiště v afghánském Kandaháru, nyní se zdá, že celkový počet dosahuje až 80 poškozených letounů. Při jarní bouři trvající pouze půl hodiny byly poškozeny okna, listy rotoru či kovové obaly helikoptér.

  "Množství oprav po dubnové bouři by se dalo ocenit na pět let zkušeností s opravami helikoptér pro letecké mechaniky," ilustrovalo vysokou míru následných nezbytných oprav ve svém prohlášení regionální velitelství spojeneckých sil v Kandaháru. I přes rozsah materiálních škod bouře nijak neovlivnila pozemní síly ani bezpečnost v zemi. "Nepřítel neměl žádnou příležitost využít poškození našich letounů," prohlásil velitel zasažené vrtulníkové jednoty, plukovník Allan Pepin.

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Rasmussen pogratuloval Chorvatsku k přijetí do EU

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen pogratuloval Chorvatsku, jež je dle jeho slov vzorem úspěšné euroatlantické integrace pro celý region, k přijetí do Evropské unie. Rasmussen se také pozitivně vyjádřil k zahájení přístupových rozhovorů Evropské unie se Srbskem a vyjednávání o Stabilizační a asociační dohodě s Kosovem.

  "Těším se na konzistentní realizaci dohody mezi Bělehradem a Prištinou," uvedl Rasmussen a zdůraznil, že alianční mise KFOR bude i nadále zajišťovat bezpečné prostředí pro obyvatele Kosova. "Toto je skvělá příležitost pro celý region. Vyzývám všechny představitele i obyvatelstvo všech zemí, aby se vydali na cestu euroatlantické integrace," prohlásil Rasmussen naopak na účet chorvatského vstupu do EU.

  Kam dál?
  Biden naléhal na implementaci dohody mezi Srbskem a Kosovem (11.6. 2013)

  Zdroj: RTT News (Rusko)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media