natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kanada: Stažením z Afghánistánu „otestujeme“ NATO

  26. září 2007  14:03

  Kanada: Stažením z Afghánistánu „otestujeme“ NATO
  Vůdce kanadských liberálů Stéphane Dion prohlásil, že Kanada by měla skončit svoji bojovou misi v Afghánistánu v roce 2009, i kdyby ji nenahradila žádná jiná země. „Potřebujeme vědět, zda NATO funguje, protože jinak by byly další země neochotné převzít jakoukoli zodpovědnost kvůli obavám, že v Afghánistánu zůstanou navždy,“ řekl Dion. Podle jeho slov je afghánská mise výzvou pro Severoatlantickou alianci, protože je to poprvé, co se Aliance odvážila působit za svými geografickými hranicemi. Stažení kanadských sil z Afghánistánu bude testem, zda je NATO skutečně multilaterální organizací.

  Pokud by se Dion stal premiérem, stáhnul by kanadské jednotky z Kandaháru v únoru 2009, i když by to znamenalo nechat tento region bez přítomnosti bojových jednotek NATO. Kanadský ministr obrany Peter MacKay tento týden oznámil, že Kanada bude informovat Severoatlantickou alianci o tom, zda rozšíří svoji misi v Kandaháru, do dubna 2008, kdy se bude konat summit NATO v Bukurešti.

  Čtěte také:
  Kanada: V Afghánistánu nesmíme polevit

  Zdroj: Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Afghánistán: Vrtulník NATO se převrátil při přistání
  Vrtulník mezinárodních sil ISAF se převrátil během přistávacího manévru na severozápadě Afghánistánu. Helikoptéra přistávala poté, co přepravila dva afghánské policisty, kteří byli zraněni při výbuchu silniční bomby ve vesnici Ghormach v afghánské provincii Badghis.

  Druhý vrtulník, který se mise účastnil, bezpečně přistál a jeho posádka pomohla dostat vojáky ze zničené helikoptéry ven. Během incidentu nebyl zraněn žádný příslušník jednotek ISAF a v současné době probíhá vyšetřování celého případu.

  Čtěte také:
  Jednotky ISAF potřebují více vrtulníků a dalšího vybavení
  Němci odmítli žádost NATO o vrtulníky pro Afghánistán

  Zdroj: People's Daily Online (Čína)

  ---

  NATO koupí tři nákladní letouny C-17
  Firma Boeing plánuje prodat tři vojenské nákladní letouny C-17 sedmnácti členským státům NATO, které je budou společně využívat. Pokud tento obchod skutečně proběhne, očekává Boeing prodej dalších letadel Severoatlantické alianci. „Doufáme, že se tak stane ještě tento rok,“ řekl David Bowman, viceprezident Boeingu pro globální mobilní systémy. V červnu požádal Boeing své dodavatele součástí do letadel o znovuspuštění produkce kvůli očekávané objednávce ze strany NATO a prodeji deseti letounů C-17 vzdušným silám USA.

  Boeing nyní sám platí náklady na výrobu součástek do letadel. Spoléhá na to, že Kongres USA vyhoví žádostem vzdušných sil, které potřebují nových letadel třicet.

  Severoatlantická aliance shromažďuje informace o potřebě nákupu přepravních letadel pro své vojáky více než rok. Dvacet letounů C-17 zřejmě koupí také Saúdská Arábie, Singapur, Indie a Kuvajt.

  Čtěte také:
  Dánsko koupí vojenské letouny Boeing

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Letadlo NATO havarovalo v Polsku
  Dva piloti, Ital a Polák, bezpečně seskočili padákem poté, co přestal fungovat motor jejich cvičné stíhačky AMX během cvičení Severoatlantické aliance v Polsku. Piloti vyvázli bez zranění. Letadlo se zřítilo v blízkosti města Jasien, aniž by způsobilo škodu na budovách.

  Piloti se účastnili cvičení NATO s názvem Italian Dancer probíhajícího v Polsku. Do akce bylo zapojeno osm italských vojenských letounů AMX, které přiletěly na polskou základnu Powidz. Letouny AMX jsou určeny pro bojové mise a byly vyvinuty Itálií a Brazílií.

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  Afghánistán: 125 mrtvých Talibanců
  Jednotky pod velením NATO a Spojených států podporované letouny ze vzduchu zabily více než 125 talibanských povstalců během dvou bitev v jižním Afghánistánu. Při přestřelkách v provincii Helmand zahynulo šedesát rebelů, ale také jeden zahraniční voják, jehož národnost není dosud známa.

  Dalších 65 Talibanců bylo zabito při podobné události v provincii Uruzgan, která je jejich další baštou. Vojenské letouny a dělostřelectvo Severoatlantické aliance podporovalo afghánské a alianční síly na zemi. Při útoku byla použita přesně naváděná munice na jasně identifikovatelné pozice Talibanu, píše se v prohlášení jednotek ISAF.

  Čtěte také:
  Boje v Afghánistánu: 70 mrtvých

  Zdroj: AFP (Francie)

   

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)