Juščenko čelí opozici v otázce NATO
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který čelí v otázce NATO vzpurnému parlamentu a rozdělené veřejnosti, slíbil udržet prozápadní kurz jeho země přes odpor oponentů této politiky. Vyzval též k referendu, které by mělo zrušit omezení moci prezidenta, se kterými pod tlakem souhlasil ještě jako kandidát více než před rokem.
Parlament zamítl návrh zákona, který by garantoval zahraničním vojákům vstup do země pro výcvikové mise. Minulý rok Ukrajina hostila významná cvičení NATO a očekává se, že bude hostit různá mezinárodní výcviku i tento rok. Na Ukrajině mají v březnu proběhnout parlamentní volby a je možné, že tento návrh zákona bude poté schválen v nové volbě.
Juščenko ve svém projevu k parlamentu uvedl, že země je ohrožena uvíznutím ve slepé uličce, což je důsledek revizí ústavy, které posilují parlament a oslabují post prezidenta. V projevu, který přenášela televize, Juščenko vyzval k založení komise pro navrhnutí ústavních revizí, které by pak byly předloženy veřejnosti k debatě a hlasování.
Zdroj: Los Angeles Times (USA)
---
NATO: Izraelské členství není na pořadu dne
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer ve čtvrtek odmítl výzvy, aby se Izrael stal členem NATO, což by mu poskytlo „ochranný deštník“ před jakýmikoliv hrozbami z Íránu. „Otázka členství Izraele není na pořadu dne,“ řekl Scheffer novinářům na setkání ministrů obrany zemí NATO na sicilské Taormině.
Italský ministr obrany Antonio Martino byl citován, že tento týden vyzýval k umožnění vstupu Izraele do aliance. Martino poznamenal, že jakýkoliv krok směrem ke členství, a tento proces může trvat léta, může přijít pouze po žádosti Izraele. Znovu však potvrdil své hledisko, že Izrael je vystaven hrozbám ze strany Íránu, jehož prezident Mahmúd Ahmadínedžád zpochybňuje Holocaust a podněcuje ke zničení Izraele. „Stát Izrael je jediným státem, jehož existence je mnohými zpochybňována,“ řekl Martino.
Zdroj: Haaretz (Izrael)
---
NATO se pokouší najít shodu ohledně jednotek rychlé reakce
Páteční setkání ministrů obrany zemí NATO v italské Taormině mělo za cíl vyřešit spory ohledně jednotek rychlé reakce NATO o síle 25 000 mužů, která má být od října připravena reagovat na krize po celém světě. Tento plán je zásadní pro reformu 57 let staré aliance, která be se měla změnit z ochránce Evropy z doby studené války na organizaci schopnou realizovat mise od humanitární pomoci po těžký boj v období několika dní.
Síly rychlé reakce NATO nemají dostatek vojáků a „zkušební provoz“ humanitární mise pro oběti pákistánského zemětřesení tuto zimu vynesl na světlo spory uvnitř 26členné aliance ohledně financování a poskytování vojáků. „NATO nesmí marnit své zdroje na úkoly, pro které jsou vhodnější jiné organizace. Ačkoliv nevylučujeme humanitární mise, hlavní role NATO je vojenská,“ uvedl nejmenovaný francouzský představitel. Toto hledisko sdílejí i jiné evropského státy, zejména Španělsko, zatímco jiné státy, jako Velká Británie a Spojené státy, mají odlišné hledisko. „Toto (pákistánská mise) byla zásadní humanitární mise, ve které jednotky rychlé reakce NATO hrály rozhodující roli,“ řekl ministr obrany Británie John Reid.
Ministr obrany USA Donald Rumsfeld bude tlačit na spojence z NATO, aby pro jednotku poskytly více vojáků, protože ta má pořádat své první velké vojenské cvičení již v červnu. Ministři obrany NATO se též setkali se svými protějšky šesti arabských států Středomoří a Izraele. Dlouho plánované setkání se soustředilo na spolupráci v oblasti obrany, avšak diplomaté uvedli, že budou též diskutovat problém karikatur proroka Mohameda.
Zdroj: Reuters Alertnet (Velká Británie)
---
Rusko navrhuje NATO výměnu informací o leteckém provozu
Ruský ministr obrany učinil v pátek Severoatlantické alianci návrh na výměnu dat kontroly leteckého provozu. Sergej Ivanov uvedl, že Rusko vidí v neformálním setkání Rady Rusko-NATO velký potenciál pro koordinaci vybavení pro kontrolu leteckého provozu a výměnu informací o letounech.
Ivanov, který je též ruským vicepremiérem, připomenul úspěšný experiment spolupráce ve vzdušném prostoru Polska. „Experiment koordinace středisek kontroly leteckého provozu v Moskvě a Varšavě, který proběhl loni v září, ukázal jak efektivní byla naše spolupráce při identifikování možných teroristických únosů a neutralizaci následků,“ řekl Ivanov.
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)
---
Annan žádá USA o vojáky pro misi v Dárfúru
Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval Spojené státy a další bohaté země, aby přispěly lidskými zdroji a vybavením do nové mírové jednotky v súdánském Dárfúru. Annan toto téma předloží příští týden při setkání s americkým prezidentem Bushem v Bílém domě. „Budou muset poskytnout vojáky a vybavení,“ řekl. „A pokud to nechtějí udělat, budou nám muset pomoci najít vojáky a vybavení, které umožní ujmout se mandátu, který nám byl dán.“ Tento mandát přišel minulý týden z Rady bezpečnosti.
„Sekretariát OSN zatím nežádal vlády o přispění do jednotek OSN, protože na to neměl oprávnění, avšak nyní s tímto oprávněním v ruce …může začít dotazovat vlády, které zvažují účast v dárfúrské operaci,“ řekl americký vyslanec při OSN John Bolton. Annan uvedl, že dárfúrská mise bude muset být značně větší a lépe vybavená, než současné jednotky Africké Unie o síle 7000 mužů. „Rád bych v Dárfúru viděl vysoce mobilní pozemní jednotky. Jednotky, které budou schopny křižovat teritoriem v obrněných vozidlech a džípech, a budou mít též taktickou vzdušnou výhodu, která jim umožní být na území vždy, když je vyhlášeno SOS a nepřijet až po té, co byla způsobena škoda…“, řekl Annan.
Dárfúrský konflikt vypukl v únoru 2003. Mírové síly Africké Unie byly na místo vyslány následující rok, avšak zvláštní vyslanec OSN Jan Pronk řekl minulý měsíc Radě bezpečnosti, že snahy o zavedení míru v regionu selhaly. Odhaduje se, že v Dárfúru zahynulo již více než 180000 lidí a miliony lidí nuceně opustily své domovy.
Zdroj: Voice of America (USA)